BORÇKA’DA HİJYEN VE SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİ VERİLDİ

08.03.2020
BORÇKA’DA HİJYEN VE SAĞLIKLI BESLENME EĞİTİMİ VERİLDİ Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçemizdeki çeşitli eğitim kurumlarına hijyen ve sağlıklı beslenme eğitimi düzenlendi.

 Borçka Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Eğitim Hemşiresi Elmas Akın, Ebe Tutku Ertop, Hemşire Emine Atasert ve Sağlık Memuru Nuran İnan tarafından,  Borçka Atatürk İlköğretim Okulu, 7 Mart Anaokulu, 4-6 Yaş Şefkat Kuran Kursu’na gidilerek çocuklara, el hijyeninin önemi anlatıldı. Sağlıklı beslenme, diş sağlığı konularında eğitim verilerek, doğru el yıkama tekniği uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerine meslek tanıtımı yapıldı. Çok sayıda öğrenci, Öğretmenler ve okul çalışanlarının katıldığı eğitimler, soru cevap ve sunumlar eşliğinde gerçekleştirildi. Eğitimde hijyenle alakalı aşağıdaki konulara değinildi;

Sağlık ekibi şu bilgileri verdi;  
Hijyen Nedir, Ne Önemi Vardır?
Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır.
Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.
Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.
Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.
Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.
 

Bu haber 605 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :