CHP´li Vekil Bayraktutan, anjiografi ünitesi neden yok diye sordu

13.03.2020
CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin il sınırları içindeki hastanelerde bulunmayanKoroner Anjiografi Ünitesi olmaması nedeniyle, artvinli vatandaşların cıvar ilerdeki hastanelere sevk edildiğini belirtti. Bayraktutan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya yazılı soru önergesi vererek cevaplamasını istedi.

 Önerge şöyle;

                Artvin ili ve ilçelerindeki Devlet Hastanelerinde Koroner Anjiografi Ünitesi bulunmadığı; hastalarımızın zorunlu olarak en yakın Anjiografi Ünitesi olan Hastaneye en az 2 saat mesafede olan illere sevk edildiği vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir.
 
                 Artvin halkı yaşamsal açıdan en önemli 2 saatin yolda geçmesi nedeni ile kriz anında adeta ölüme terk edilmektedir. Anjiografi sadece Kriz sırasında yaşam kurtarmak için değil, Koroner Damar Hastalıklarında da (KAH) en güvenilir teşhis yöntemi olup, gerekli müdahale ile hayat kurtarıcıdır. Kriz sırasında Anjiografi yapamayan bir kardiyoloğun gerekli müdahalede bulunma ihtimali asgari seviyeye düşmektedir. Sosyal Devlet gereğince Artvin halkının gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması gerekmektedir.
 
 
              
 
 
               Bu Bağlamda;
 
1-    Artvin ili ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde koroner anjiografi ünitesi mevcut mudur?
 
2-    Karadeniz Bölgesi genelinde Sağlık Bakanlığına bağlı Koroner Anjiografi Ünitesi içeren hastaneleri listeler misiniz?
 
 
3-    Vatandaşlarımızın yüzlerce kilometre mesafedeki hastanelere sevklerinin önüne geçmek, Sağlık hizmetlerinden ivedilikle yararlanabilmeleri adına bir çalışmanız var mıdır?
 
4-    Artvin ilinde vatandaşlarımızın gerekli sağlık hizmetine yerinde ulaşabilmesi adına koroner anjiografi ünitesi ne zaman kurulacaktır?

 

 

Bu haber 722 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :