YEREL BASIN ARTVİN VALİLİĞİNE TEPKİLİ

02.04.2020
YEREL BASIN ARTVİN VALİLİĞİ İL HIFZISSIHHA KURULUNA TEPKİLİ Artvin’de görev yapan yerel basın temsilcileri, Artvin İl Hıfzıssıhha Kurulunda alınan kararların Valilik sitesinden yayınlanmasından önce yaygın basına (Ulusala) el altından birileri tarafından servis edilmesine tepki gösterdi.

 Artvin Valisi Yılmaz Doruk’un başkanlığını yaptığı Kurul, Çin’den başlayıp tüm dünyayı saran korana virüsü(covid-19) salgınının önlenmesi için kararlar alıyor. Bu kapsamda her gün toplanan Kurul, aldığı kararları uygulanmak üzere ilçe kaymakamlıkları ve ilgili kurumlara gönderiyor.

Hıfzıssıhha Kurulu dün yaptığı toplantıda 2 Nisan’da yapılacak uygulamaları duyurduğu  01.04.2020 tarih ve 16 sayılı kararını aldı. Alınan karar gece 11 sularında Artvin’de görev yapan yerel ve yaygın basın temsilcilerini bulunduğu whatsapp grubuna bir gazeteci tarafından atıldı. Alınan kararın doğruluğu araştırılmaya çalışıldı. Ancak Valilikte görev yapan basın mensupları kesin bir şey olmadığı Valiliğin resmi sitesinden yayından sonra haber olarak gazetelere ve internet portallarına girilmesini istedi.
Whatsapp yazışmalarının ardından Hıfzıssıhha kararını haberleştiren yerel basın mensupları haberlerini geri çektiler. Ancak kim tarafından servis edildiği belirlenemeyen bu Kurul Kararı, ulusal basında anında yer buldu. Televizyonlar ve internet siteleri son dakika duyuru başlığında haberi abonelerine servis ettiler.
 
Haberin Türkiye genelinden yayımlanmasının ardından Artvin ilinde görev yapan gazeteciler bu olaya tepki gösterdiler. “Biz sorumlu gazetecilik yaparken birileri bizleri atlatıp ulusal basına haberi servis etmiş. Bu karar Valilik sitesinde resmi olarak yayımlanmadan, nasıl olur da yaygın basına servis edilir…” diye Valiliğe sitemde bulundular.
 
Zor şartlarda görev yapan Artvin’deki yerel basını mensupları; Valiliğin, Hıfzıssıhha kararlarını herkese eşit mesafede ve aynı zamanda servis etmesini istiyor.
Artvin İl Hıfzıssıhha Kururulu Artvin Valisi başkanlıgında, Belediye, Hastane Yöneticisi, Sağlık Müdürü, İl Tarım ve Orman Müdürü, Merkez TSM Sorumlu Tabip, il Çevre ve Şehirçillik Müdürü ve Tugay Komutanlığı Tabibi ve serbest eczacı temsilcisinden oluşuyor.  
 
 
 

Bu haber 1966 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN