ARTVİN’DE KURBAN PAZARI KURULDU

21.07.2020
ARTVİN’DE KURBAN PAZARI KURULDU Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Artvin’de kurulan pazara kurbanlıklar getirilmeye başlandı. Kurbanlık fiyatları geçen yıl ile aynı olduğu ifade edildi.

 Kurbanlıklar: Küçükbaş hayvan koyun-koç; bin lira- bin 700 TL arasında, teke ise 2 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında satışa sunuldu.  

Kurban Pazarının yeri bu yıl Artvin Belediyesi tarafından Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin hemen yanın başında kuruldu.
 
Pazara yetiştiriciler tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar getirilmeye başlandı.
31 Temmuz Cuma günü başlayacak 4 günlük bayram nedeniyle vatandaşların merak ettiği Kurban Pazar yerinin kurulacağı yer belli oldu. Artvin Belediyesi tarafından daha önceleri eski köprübaşında kurulan hayvan pazarı bu yıl daha yukarı alındı. Artvin Kapalı Cezaevi arkasından yeni yapılan İskebe bağlantı yolu üzerinde Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yanında kurulan Pazarda kurbanlar getirilmeye başlandı.
Borçka Ambarlı köyünden Süleyman Kartal, 08HABER’in kurban fiyatları konusunda sorusunu şöyle yanıtladı: “Koyun-koç bin TL ile bin 700 TL arasında; teke ise 2 bin TL ile 3 bin 500 TL arasındadır. Kiloya göre fiyat belirliyoruz. 8 bin ile 10 bin TL arasında. Ben Yılmaz Köse adına burada bulunuyorum. Onun adına satıyorum.” dedi.
Hayvan yetiştiricisi geçen yıl ile fiyatların aynı olduğunu kaydetti.
Yetiştirici Süleyman Kartal; “Otun kilosu geçen yıl geçen yıl 80 kuruş idi. Şimdi çayırlar sezonu olduğundan 1 lira 40 kuruştan aşağı ot alamıyoruz. Samanın kilosu 2 lira -2 lira 10 kuruş arasında. Yemin çuvalı 75 TL idi bu yıl 90 TL’den aşağı değil.” dedi.
Süleyman Kartal ayrıca büyük marketlerin kilo işi kurban eti satmaları nedeniyle hayvan yetiştiricilerinin zor duruma düştüğünden dert yandı. Kartal bu durum bizce, dinimizce de sakıncalıdır. Zincir marketleri hayvan yetiştiricilerini etkilemektedir.” dedi.
Artvin Ortaköy’den(Berta) Ayhan Özkan kurban pazarına 15 yıldır geldiğini söyledi.
Hayvanın masrafı bu coğrafyada pahalı diyen yetiştirici Ayhan Özkan, “Masraf çok. Ot ve yem ucuz olsa masrafımız daha az olur. Bu bize babadan kalan bir meslek. Arazimiz olmadığı için yem bitkisine devletin verdiği desteği de alamıyoruz. Tarım İl Müdürlüğü buzağılara destek veriyor” dedi.
Günlük büyükbaş hayvana 18 kilo yem yedirdiğini söyleyen Özkan, “ Yani bu hayvanını bana maliyeti günlük 50 TL. Yayılım olsa, meralar olsa masrafımız bu kadar çok olmaz.” açıklamasında bulundu.  
Özkan, “Korona nedeniyle ithalat bu sene az. Ramazan Ayı’nda piyasalar daha iyiydi. Karkas et fiyatı daha yüksekti. Büyükbaş fiyatlarımız; 6 bin ila 20bin TL arasındadır. Burada durması zor. 10 gün idare edeceğiz. Pazar yerimizi iyi. Biraz daha çarşıya yakınız. İhtiyacımız daha rahat gidebiliyoruz.” dedi.
Geçen yıl ile bu yıl ki kurbanlık fiyatlarını değerlendiren hayvan yetiştiricisi Ayhan Özkan ise şunları söyledi: “Korona virüsü nedeniyle fiyatlar biraz artmıştı. Çok şükür hastalık azaldı. Ama fiyatlar geri geliyor.”
2020 yılı Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma başlayacak olup 2 Ağustos Pazartesi sona erecek.
Belediye ve Sağlık Müdürlüğü ekipleri korona virüsü nedeniyle kurbanlık alacak vatandaşları da uyarıyor. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması isteniyor.
Artvin Emniyet Müdürlüğü ise kurban pazarlarından nakit para ile alışveriş yapılacağından sahte paraya karşı vatandaşların dikkati olmasını istiyor.  

Süleyman KARTAL

Bu haber 4113 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat Varan