30.01.2014
“Seçimler bir yarıştır, önemli olan vatandaşa hizmet etmektir. Tüm adaylara başarılar diliyorum.”

 08 Haber olarak seçimlerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. bu sefer de Borçka’da muhtarlık seçimlerini ele aldık ve istatistiki bir araştırmanın ardından Borçka Merkez Mahallesi Muhtarı ve aynı zamanda önümüzdeki dönemde de aday olan Mürsel Şirin İle konuştuk

Borçka’nın nüfusu 2012 Yılı Genel Nüfus Sayımı verilerine göre toplamda 22.964dür. İlçeye bağlı 1 belediye, 5 mahalle ve 36 köy var. İlçe merkezinin nüfusu 10.641, köy nüfusu ise 12.323 kişiden oluşmakta. Yaptığımız araştırmalara göre Borçka merkeze bağlı Gündoğdu Mahallesi’nde 10 muhtar adayı, Merkez Mahallesi’nde 7 muhtar adayı, Aksu Mahallesi’nde 4 aday, Yeniyol Mahallesi’nde 2 aday ve yakın zamanda merkeze bağlı bir mahalle halini alan Küçükköy Mahallesi’nde 4 Muhtar adayı olmak üzere toplamda Borçka merkezinde 27 muhtar adayı bulunmakta.
Borçka’da Muhtarlık seçimleri üzerine Borçka Merkez Mahallesi mevcut muhtarı ve aynı zamanda önümüzdeki seçim döneminde de muhtar adayı olan Mürsel Şirin ile konuştuk ve kendisine bu konuyla ilgili olarak sorular yönelttik.
Önceki seçimlere nazarın bu seçim döneminde muhtarlığa ilgi artmış durumda ve haliyle aday sayılarında da bir artış söz konusu. Bu ilgiyi ve artışı neye bağlıyorsunuz?
─Bana göre ilk olarak insanların gözüne popüler gelmesi onun ardından ise hizmet etme amacı geliyor. Muhtarlık maaşlarındaki artış da başvuru sayısındaki artışın temel nedenlerden bir tanesi. Öte yandan muhtar olunması durumunda kişiye silah verilmesi ve muhtarlığın bitiminden sonra da bulundurma durumuna düşmesi ve eğer istenirse altı aylık süre zarfında başvuru ve muamele yapılıp ücret farkı ödenirse kişinin silah taşıma hakkına sahip olması da nedenler arasındadır. Bunların yanı sıra muhtarlık döneminde sosyal aktivite alanının biraz daha fazla olması ve eğer aday kişi ileriye dönük olarak siyaset yapmayı planlıyorsa muhtarlığı bir başlangıç ve tecrübe alanı olarak görmesi de kişilerin muhtarlığa aday olma sebeplerinden görülebilir.
Muhtar olduğunuz süre zarfında neler yaptınız ve eğer tekrar muhtar olursanız neleri hayata geçirmeyi veya belediyeden hangi taleplerde bulunmayı planlıyorsunuz?    
─Biz merkezde görev yaptığımız için belediye ile çalışırız. Köylerde ise muhtarlar kaymakamlığa bağlıdır. Dolayısıyla biz belediye ile iletişim halindeyiz ve koordinasyon içindeyiz. Eğer belediyeler iyi hizmet verirse bunun muhtarlara da yansıması olur. Yaptığımız hizmet görevi anlamında şunu söyleyebilirim; örnek veriyorum eğer belediye 10 hizmet yapıyorsa bunun iki tanesi muhtarlığın talebi doğrultusunda gerçekleşir. Sorumlu olunan alanda herhangi bir eksik görülürse bu muhtarlık tarafından belediyeye iletilir. Karşılıklı diyalog ve uyum içinde çalışılır. Merkezlerdeki muhtarlıklarda bütçe yok ama köy muhtarlıklarının kaymakamlık ve il özel idaresinden sağlanan bütçeleri var.
Sonuçta biz toplumu mikro bazda temsil ediyoruz. Hizmetlerimiz ve çabalarımızda bununla paralel ilerleyebiliyor. Eğer ben yeniden seçilirsem belediyeden şunları talep etmeyi planlıyorum; Öncelikle Merkez Mahallesi’nde çevre düzenlemesinin yapılması, alt yapı ve üst yapı çalışmalarının gerçekleştirilmesi, sosyal aktivitelerin artırılması, gençlerin rahatlıkla vakit geçirebilecekleri alanların ve sosyal tesislerin yaratılması, spor etkinliklerinin artırılması, bireysel becerilerin gerçekleştirilebileceği imkânların sağlanması ve halkımızın ailece vakit geçirebileceği ortamların yaratılması taleplerim arasında olacaktır.

Son olarak da seçime dair şunu söylemek istiyorum; seçimler bir yarıştır, önemli olan vatandaşa hizmet etmektir. Tüm adaylara başarılar diliyorum.

Bu haber 1368 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Ertan GEDİK/08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com