14.03.2014
Rabiya Geniş, ailenin çok önemli bir kurum olduğunu, ailede herkesin bir görevi bulunduğunu, kadınların toplumumuzda evin direği olarak adlandırıldığını belirterek;

Murgul’da 20 yılı aşkındır esnaflık yapan Rabia Geniş, girişimci ruhu, çağın araçlarını kullanmadaki ustalığı, her şeye rağmen yılmadan bütün zorluklara başarıyla göğüs geren, eşine, evine her anlamda büyük katkı sunan, ailesine destek olan Geniş, 50 yaşından sonra ATV sürmeyi öğrenerek işine ve evine bu araçla gidip gelmeye başladı. Onu ilk bu araç ile gören Murgullular hem şaşırmış, hem de bu azminden dolayı tebrik etmişler. Önceki gün Murgul’a giden 08 Haber ekibi Rabiya Geniş’le karşılaşmış kısa bir söyleşi gerçekleştirmişti.
Rabiya Geniş, ailenin çok önemli bir kurum olduğunu, ailede herkesin bir görevi bulunduğunu, kadınların toplumumuzda evin direği olarak adlandırıldığını belirterek;
KADIN AİLENİN ÇEKİRDEĞİ EVİN HERŞEYİDİR
Kadın evin her şeyidir. Eğer kadın yoksa ev de yok, aile de yoktur. Toplumun , milletin oluşmasının temel taşı, atom çekirdeği kadınlardır. Cefafkarlığı da vefakârlığı da kadınlar kadar erkekler yapamazlar. Eşim çalışıyor. Ben esnaflık yapmak istediğimi söyledim, eşimde destek oldu. 20 yıldır aralıksız esnaflık yapmaktayım. Birçok sektör değiştim. Günün koşullarına göre yaptığım işler değişti. Şu an düğün organizasyonlarında araba süslemelerinden, salondaki masa sandalye, gelin masası süslemelerine kadar tüm işleri yapıyorum. Bunun yanında hediyelik eşya satıyorum. Malüm Murgul küçük bir ilçe. Her işi yapamazsınız. Mesela yeterince bakkal var, yeterince lokanta var. Bir yenisini açmak hem size, hem de bu alandaki esnafa karşı yapılmış yanlış olur. Yapılmayan, az olan işi yaparsanız, sıkıntı yaşamazsınız.
İNTERNETTEN GEİŞMELERİ TAKİP EDİYOR, MURGUL’DA UYGULUYORUM
Şu anda ben 52 yaşındayım. Murgul’a en yakın köy olan Çimenli köyünde oturuyorum. 37 yıldır evliyim, İki çocuğum var. Onları liseye kadar okutabildim. Ticarete ilk olarak bakkal olarak başladım. Daha sonra ayakkabıcılık yaptım. Ama bu sektörde başarılı olamadım. Belli bir dönem örgü tezgâhı işletmeciliği yaptım. Şu an yaptığım süsüleme alanında düğün organizasyonluğu konusunda bu işle ilgili olarak gece 12:00 – 02:00 arası internetten organizasyonlarla ilgili tarama yapıyorum. Başka yerlerde nasıl yapıyorlar, Türkiye’deki gelişmeleri sürekli takip ediyorum. İşyerimi; sabah 9’da açıyorum. akşam 5’e kadar dükkânda olurum., Akşam 5’ten gece 12.00’ye kadar düğün organizasyonlarına hazırlık yapmak amaçlı dikimler yaparım.
YAKINDA EHLİYET DE ALACAĞIM
İşlerim yoğunlaşınca, yaş 50’ye dayanınca ATV motor satın aldım. İlk başlarda herkes garipsedi. Ama ben 50’sinden sonra ATV’yle tanıştım. Çok güzel bir icat. Bu iş yapan herkese lazım. Evime gidiyorum, işime geliyorum. Yakıtı az, tehlikesi yok. Çünkü kurallarına göre kullanmak lazım. Şimdi Murgul’da ATV aracı kullanan tek kişi olunca dikkat çekici oluyor. Yoksa kadınlar bence erkeklere göre daha girişimci ve daha başarılıdır. Yeter ki imkân verilsin. Yakın tarihte de ehliyet alıp otomobil kullanacağım. Bunu da başaracağımı herkes görecek. Azmin elinden bugüne kadar hiçbir şey kurtulmamıştır. Ben Murgul gibi nüfusu ve olanakları az olan yerde bunu yaşayarak öğrendim.
 Onun için Kadınların esnaflığa ticarete atılmalarını öneriyorum. Ticaret hayatının birçok alanında çalıştım, birçok zorlukla karşılaşıp deneyim kazandım. Bu devirde geçim yapmak zor iş, o yüzden hanımlara tavsiyem beylerine ekonomik olarak destek olmalarıdır. Üretmek, alın teri dökmek, kadını güçlü kılar ve ayakta tutar. Cesur, girişimci ve üreten insanlar olsunlar ve hiçbir zaman korkmasınlar.” 
 ZOR AMA ÇOK GÜZEL BİR COĞRAFYADAYIZ.
Artvin’de yaşamak kayalık üzerinde tutunan ve vakti geldiğinde açan çiçek misalidir. Evet, zor coğrafyadasınız, ama buna rağmen açmayı başarıyorsanız, dikkat çekersiniz. Hiçbir şey kolay değildir. Yemek yerken bile birçok organınız çalışır.   O halde üreten, kendisini yenileyen, zamana ayak uyduranlar ayakta kalır.
İNTERNET DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞAZASI VE ANSİKLOPEDİSİDİR
İnternet bugün dünyanın en büyük mağazası, ansiklopedisi, işyeridir. Müşterisi de milyonlarla ifade ediliyor. O zaman bundan faydalanmasını bileceksiniz. Sizi ilgilendiren alanda araştırma yapmalısınız ki gelişme ayak uydurabilesiniz. Cep telefonu, araç kullanma, bugün kullanmış olduğum ATV gibi ulaşım araçları aslında gereği gibi kullanılırsa bundan fayda görmemeniz mümkün değil. Ben sizin vesilenizle, bugüne adar benimle iş yapan müşterilerime, Murgul halkına teşekkür ediyorum. Onlar olmasa ben 20 yıllık esnaf olmazdım. Siz 08 Haber gazetesine de bana bu sayfayı ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Bu haber 2333 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com