30.06.2014
Son yıllarda hırsızlar en çok elektronik cihazları çalıyor. Bunun nedeni de bu cihazların hem çok pahalı olması, hem de en çok tercih edilen, herkesin sahip olmak istediği çağın ürünleri olması.

 

 Bu cihazlar cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, ses kayıt cihazları,  fotoğraf makinesi, tablet, harici diskler, flaşlar oluyor. Bu tür cihazlar en çok gazetecilik mesleği ile uğraşanlarda bulunuyor. Onun hırsızlar gazetecilerin sırt çantasını bir yere indirmesi için onları takip ederler.

10-13 Nisan 2014 tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde Ankara’da yapılan Artvin Günleri’ne katılan gazeteci Hakan Aydın’ın sırt çantası bu şekilde çalındı. Kısa bir süreliğine çantasını standa koyan Aydın’ın çantası bir anda sırra kalem bastı.

Hemen polis karakoluna giderek şikayetçi olan Aydın’a, her gün yüzlerce hırsızlık vakasının yaşandığı, hırsızları bulmanın zorluğu anlatılarak, yine de şikayeti alındı. Aydın’ın çantasında dizüstü bilgisayar, harici, disk, ses kayıt cihazı, fotoğraf makinesi objektifi ehliyetinden kimliğine kadar bütün evrakları yer alıyordu. Hırsızlar evrakları metro garının yanındaki süs bitkilerinin arkasına atmış, bunu da temizlikçi fark etmiş ve AKM’deki danışmana getirmişti. Tüm elektronik eşyalar ise henüz bulunamadı.

Hırsızlar bu kadar öne geçince bilim adamları önlem için bu ürünleri güvenli hale getirecek sistemler geliştirerek yeni bir sektör oluşturdular. Buna göre özellikle dizüstü bilgisayarınız çalınırsa bulabilmek için geliştirilen programlar önerilmeye başlandı. İşte o öneriler ve geliştirilen programlar:

Birçoğumuz dizüstü bilgisayarlarında önemli belgeler, hassas verileri ve inanılmaz değerli kişisel veriler taşır.

İşte bilgisayarınızı çalınmasına karşı kullanabileceğiniz 5 uygulama.

1-) PREY  Prey, bir web kontrol paneli ile sizin kolayca cihazlarınızı bulmanız için yardımcı olur. Prey üzerinde Laptop’unuzun mevcut konumu hakkında bir zaman damgası görürsünüz. Ayrıca uygulama ile çalınan cihazınızı kilitleyebilir, hırsızın erişimini önleyebilir ve hatta hırsızın fotoğrafını çekip kim olduğunu görebilirsiniz.

Aynı zamanda uygulama uzaktan hırsızın online hesaplarınızı ele geçirmesini engellemek için saklanan şifreleri siler. Böylece banka hesapları ve diğer hesaplarınız güven altında olur. Prey birçok yararlı özellik içerir ve ilk 3 cihazlar için ücretsiz olarak kullanılabilir multiplatform izleme aracıdır. Daha fazla özellik için kişisel sürümüne 5 $ ek ödeme yapmanız gerekiyor.

2-) FİND MY MAC: Find My Mac, Prey’e göre birkaç fazla özellik daha sunuyor. Eğer ağır Apple ekosisteminde yatırım yapıyorsanız, ücretsiz bir uygulama olan Find My Mac’ı kullanmak isteyeceksinizdir. Bu özelliği etkinleştirmek için, Sistem Tercihi> iCloud ve Find My Mac işaret kutusunun işaretli olduğundan emin olun. Bu özellik iCloud kullanarak kayıp cihazlarınızı izlemenize olanak sağlayan ücretsiz bir hizmettir

Birçok Apple cihazlarında kullanabileceğiniz bu uygulama sayesinde çalınan cihazınızdaki verileri uzaktan kontrol edebilirsiniz. Uygulama ücretsiz olup Apple cihazlarına özel olarak geliştirildi.

3-) LOCKITTİGHT: LockItTight, bilgisayarınızı çalan hırsızı gözetlemeniz için size çeşitli araçlar sağlar. Bu uygulamayı kullanarak, çalınan Laptopunuzun konumunu öğrenebilir, hırsızın resmini çekebilir, ekran görüntüsü alabilir ve tarama geçmişini görebilirsiniz.

Bu uygulama ile hırsız bilgisayarınızda ne yaparsa yapsın bileceksiniz. Böylece onun faaliyetlerinden haberdar olup yakalatmanız daha kolay olacak. Ayrıca uygulama eğer yedeklerini almadıysanız size önemli verilerinizi ve dosyalarınızı silmenize veya almanıza olanak sağlar.

4-) LAPTOP İÇİN LOJACK: Lojack, çalıntı araba izlemek ve almak için yardımcı olan bir hizmetti. Uygulama şimdi de dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler için hizmeti geliştirildi. Uyumlu dizüstü bilgisayarlara yüklenen uygulama BIOS üzerinde kilitlenir ve başkası tarafından sabit disk silinse bile uygulama silinemez ve kaldırılamaz. Şirket dizüstü bilgisayarınıza yükleme yapmanız için müfettişler gönderir ve uygulama 60 gün içinde kullanmanız gerekir ve işinize yaramazsa şirket size 1000 dolar tazminat ödeyecek. Yıllık koruma ücreti aldığınız hizmete göre 14.99 dolar ve 39.99 dolar arasında değişiyor.

5-) UNDERCOVER: Undercover Find My Mac benzeri bir izleme yazılımı fakat ekstra güvenlik için ekstra özellikler eklenmiş. Diğer ödeme seçenekleri aksine bir abonelik ile değil uygulamayı kurduktan sonra lisans için bir seferde ödeniyor.

Bu uygulama ile de hırsızın fotoğrafını çekebilir ve bilgisayarınızda gerçek zamanlı olarak neler yaptığını öğrenebilirsiniz. Eğer Mac izleme başarısız olursa uygulamanın bir de “B” planı bulunuyor. Uygulama tek bir kullanıcı lisansı için 49 dolar ödeme ile elde ediliyor.

Bu arada emniyet Müdürlüğü de bu konuda harekete geçti. Çalınan dizüstü bilgisayar anında bulunacak

´LAPTOP TAKİP SİSTEMİ´NE VERİ GİRİŞİ GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPILACAK.

Emniyet Genel Müdürlüğü, hırsızların gözdesi dizüstü bilgisayarların anında bulunabilmesi için harekete geçti. ´Laptop takip sistemi´ne dahil olan kullanıcılar, istediği zaman bilgisayarını takip ettirebilecek. Böylece hırsızlar, laptopta sörf yapmaya fırsat bulamadan yakayı ele verecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü son yıllarda hırsızların gözdesi haline gelen dizüstü bilgisayarların çalındığında anında bulunabilmesini sağlayacak sistemi hayata geçiriyor. Bu amaçla çalıntı dizüstü bilgisayarların takibini sağlayacak ´laptop takip sistemi´ kuruluyor. Her yıl binlerce dizüstü bilgisayar, hırsızların hedefi oluyor. Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşması hırsızların çalışma sahalarını bu yöne kaydırmalarına sebep oldu. Elde hafif pahada ağır dizüstü bilgisayarların bugüne kadar takibinin yapılmaması da hırsızlara geniş bir pazar imkânı sağlıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü, cep telefonlarının ardından dizüstü bilgisayarlarda yaşanan hırsızlık olaylarını asgariye indirebilmek amacıyla yeni bir çalışma başlattı. "Laptop takip sistemi" adı verilen proje ile çalıntı dizüstü bilgisayarlar anında tespit edilebilecek. ´Laptop takip sistemi´ne veri girişi gönüllülük esasına göre yapılacak. Çalındıktan sonra bilgisayarının takip edilmesini isteyen vatandaşlar cihazlarına ait model, seri numarası ile yazılım bilgilerini ve network kartının fiziksel adresi anlamına gelen MAC numarasının kaydını gönüllü olarak Emniyet Genel Müdürlüğü´ndeki sisteme yaptıracaklar.

 

Bilgisayarın çalınmasının ardından takip edilmesi için karakola başvuru yeterli olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü´ndeki sistem, kaydın alınmasının hemen ardından aktif hale gelecek. Dizüstü bilgisayarın çalındıktan sonra sadece bir kez internete bağlanması halinde hangi IP numarasından bağlandığı tespit edilecek. Sistemin uygulamaya konulmasının ardından çalıntı bilgisayarın satıcısı ve alıcısı hakkında hukukî yaptırım uygulanacak. Teknik servise gitmeyen ya da internete bağlanmayan çalıntı bilgisayarların ise bulunma ihtimalinin çok zayıf olduğu belirtiliyor.

Emniyet kaynakları özellikle ikinci el bilgisayar alacak vatandaşları çalıntı bilgisayarlara karşı uyarıyor. Kullanıcıların ikinci el bilgisayarı satın aldıkları bayide internete bağlı halde çalıştırılması gerektiğine vurgu yapılıyor. Dizüstü bilgisayarların genellikle internet amaçlı kullanıldığına dikkat çeken Emniyet kaynakları sistemin uygulamaya konulmasının ardından dizüstü bilgisayar hırsızlığının bitme noktasına geleceğini savunuyor.

Bu haber 6650 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com