19.10.2017
VALİ ÖMER DOĞANAY’IN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ : “HOPA-KEMALPAŞA-SARP KARAYOLU ÇÖPTEN TEMİZLENDİ” Türkiye’nin gerek yolcu gerekse araç trafiği bakımından en yoğun geçişlerin yaşandığı Sarp Sınır Kapısı’na ulaşımın sağlandığı uluslararası karayolu güzergahına bırakılan çöpler ve atıklar başlatılan temizlik çalışmasıyla günlük toplandı.

 Türkiye’nin Karadeniz’deki dışa açılan penceresi olan Hopa -Sarp Karayolu Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın talimatları ile oluşturulan temizlik ekibi sayesinde çöpten temizlendi.

Vali Doğanay’ın talimatları ile Hopa Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi bünyesinde Hopa-Kemalpaşa- Sarp karayolunda biriken çöplerin günlük temizliği amacıyla 7 kişilik özel temizlik ekibi oluşturuldu. Ayrıca Hopa-Kemalpaşa-Sarp Karayolunun çift yönlü olarak 70 adet çöp konteynır konuldu.
Karayolu üzerinde oluşan yolun TIR kuyruklarında özellikle TIR şoförleri tarafından karayoluna atılan çöp ve katı atık maddeler, yaklaşık bir ay önce söz konusu karayolunun temizliği için kurulan temizlik ekipleri, Hopa Termik Santral mevkii ile Sarp Sınır Kapısı arasındaki çift yönlü karayolunun toplam 34 kilometrelik alanı çöplerden temizlendi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde tahsis edilen 1 adet çöp kamyonu ile temizlik işçileri her sabah 08.00 sularında araçların ve yayaların karayoluna attıkları çöplerin temizliğini gün boyunca akşama kadar büyük bir titizlikle yaparak karayolu çöpten temizlendi.
-Vatandaş ve Sürücüler Hizmetten Memnun
Artvin Valisi Ömer Doğanay tarafından oluşturulan temizlik ekibi Hopa Kaymakamlığı İlçe Özel İdaresi Şantiye Şefi Levent Kara’nın koordinesinde yürütülen çalışmalarla hijyen bir görüntüye kavuşturulan karayolu vatandaşların ve araç sürücülerinin takdirini topladı.
Hopa-Kemalpaşa ve Sarp bölgesinde hizmet veren bölge esnafı ve bölgede yaşayan vatandaşlar yapılan bu temizlik çalışmalarından oldukça memnun olduklarını dile getirdi.
Hopa’nın ileri gelen esnaflarından Uğur Kuyumculuk sahibi Hakan Toker; “Kafkas ülkelerine açılan Hopa-Sarp karayoluna TIR ve araçlardan atılan çöpler insan sağlığını tehdit ediyordu. Adeta çöp yığını haline gelen karayolu ülkemize hiç yakışmıyordu. Sayın Valimizin girişimleri ile çok temiz bir karayoluna kavuştuk. Tertemiz mis gibi bir yol oldu. Bölgeye gelen misafirlerimizi bu yolda gezdirirken adeta yol kenarlarına bakmalarını istemiyorduk. Ama şimdi pırıl pırıl bir yolda gönül rahatlığı ile seyahat ediyoruz. Hopa’mıza Kemalpaşa’mıza da bu yakışır. Bu yolda seyahat eden sürücülerden de çöplerini çöp konteynırlarına atmalarını istiyoruz. Gürcistan tarafında yola atılan bir sigara için 100 Lari ceza olduğu için aynı sürücüler orada bir sigara izmaritini yola atmazken aynı sürücüler ülkemiz tarafında çöpleri ile birlikte yerlere atıyorlar. Onun için cezai işlemlerinde uygulanması iyi bir karar olacaktır” dedi.
-Hopa TSO Başkanı Akyürek’ten teşekkür
Hopa-Sarp Karayolunda şu ana kadar toplanan 40 ton çöp için Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek toplanan çöplerin geri dönüşümünün sağlamasını istedi.
Başkan Akyürek; “Toplanan bu çöpler el ile toplandığı için ayrıştırılması çok kolay olacaktır. Bu toplanan çöplerin geri dönüşümü sağlanarak bu temizlik görevlilerine ek bir gelirde elde edilmiş olur. Bu konuda bizlerde gerekli çalışmaları başlatacağız.”dedi
-Başkan Akyürek “Cezai İşlemleri Destekliyorum”
Hopa Sarp Karayolu’nda yerlere atılan çöplerle ilgili başlatılan cezai işlemlerle ilgili olarak; “Ben bu uygulamayı destekliyorum. Sınırımızın diğer tarafında uygulanan cezai işlemlerden dolayı orada çöpler yere atılmazken bizim topraklarımızda yere atılması oldukça manidardır. Güzel ve tertemiz bir karayolu için demek ki bu cezai işlem önemli ve yerinde bir karardır” şeklinde ifade etti.
-Hopa Basınından Çalışmalara ve Uygulamalara Tam Destek
Hopa ilçesinde görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları karayolu ile ilgili başlatılan çalışmaları tam olarak desteklediklerini ifade ederek,  çöp konusu ile ilgili uygulanacak cezai işlemleri de desteklediklerini ifade etti.
Hopa ve Artvin’in birçok ilçesinde çıkarmış olduğu gazeteler ile önemli bir hizmet sunan Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar ise, “Kimsenin çöpünü karayoluna atma gibi bir hakkı ve lüksü yok. Böyle bir çalışma başlatılması bile o çöpü oraya atanların ayıbıdır. Valimizin duyarlılığına çok teşekkür ediyoruz. Bu konuda her türlü çalışma ve uygulamanın yanındayız” dedi.
-Temizlik İşçileri İşlerinden Çok Memnun
Temizlik çalışmalarında görevli işçiler ise işlerinden oldukça memnun olduklarını dile getirerek; “Hem temizlik yapıyoruz hem de evimize ekmek götürüyoruz. Bize bu işi veren Sayın Valimiz Ömer Doğanay Beyefendiye çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun. İşin iyisi kötüsü olmaz. En iyi iş evimize ekmek götürdüğümüz işidir. İşimizden çok memnunuz ve severek yapıyoruz. Bizler temizliyoruz ama vatandaşlarında çöplerini gelişi güzel yola değil çöp konteynırlarına atmaları gerekir. Çevremizi temizlemek bize mutluluk veriyor.” dedi.
Yolun temizlenmesinden ve hizmetlerin aralıksız bir şekilde devam etmesinden oldukça memnun olan vatandaşlar yayalardan ve araç sürücülerine karayoluna çöp ve atık atmamalarını konusunda daha duyarlı olmalarını istediler.
 
 

Bu haber 998 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com