04.12.2017
CERATTEPE AKŞENER’E YANLIŞ ANLATILMIŞ! Artvin İl Başkanlığı Binasının açılışı ve bir dizi ziyaret için Artvin´e gelen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akeşener salonda gerçekleştirdiği konuşmada Artvinlilerin yıllardır karşı olduğu Cerattepe´deki maden işletmesi hakkında "Çıkartılan madenin Artvin´de işlenmesi gerekir" sözleri Artvinlileri kızdırdı.

 Artvin İl Başkanlığı binasının açılından sonra partililer ile yeni binada basına kapalı olarak sohbet gerçekleştiren Meral Akşener daha sonra Artvin´de bulanan 22 metrelik Türkiye´nin En Büyük Atatürk Heykeli´ni ziyaret etti. Burada partililer ile hatıra fotoğrafı çektiren Akşener´e Genel Başkan Yardımcıları İyi Parti Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Musavat Dervişoğlu iyi parti il başkanı Filiz Akyüz eşlik etti.

Daha sonra özel bir otelin çok amaçlı salonunda gerçekleşen salon toplantısında Artvinlilere seslenen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener burada,  konuşma yaparken  bir bölümünde  Artvin Halkı’nın yaşam alanlarını korumak için 25 yıldır verdiği mücadeledele ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın gündeminde olan ve  Artvin´de olaylar çıkmasına sebep olan Cerattepe´de yürütülen madencilik faaliyetleri hakkında fikrini dile getirdi.
MADENİ DEVLET ÇIKARSIN!
Artvinlilerin istemediği maden işletmesinin Artvin´de kurulması gerektiğini dile getirince salonda sessizlik hakim oldu. Konuyu yanlış anladığı anlaşılan Akşener "Bana herkes Cerattepe´yi söyle dedi. Ben imza attım, bugün bana dediler ki imza topluyoruz, tamam dedim ben imzamı attım. Şimdi il başkanımızla da konuştuk, başka Artvin´deki arkadaşlarla da konuştuk, maden meselesinin ne olduğunu sizden öğrenmek istedim.
Söylenen şey şu, bir iş adamın Artvin peşkeş çekiliyor. Artvin´in hemen her tarafı dünyanın önemli madenleriyle dolu. Bunu devlet çıkartabilir, devlet çıkartmalıdır ve yoluna yordamına dikkat ederek çıkartmalıdır. İkincisi ise işadamını zengin etmek yerine, o çıkartılacak madenin işleneceği fabrikanın Artvin´de bulunması doğrudur. Normali buysa yani Artvin bu maden meselesinden sonra bir sorunla karşılaşacaksa bu maden çıkartma işleminin devlet tarafından uygun şartlarda yapılması, siyanürün kullanılmaması, tabiata zarar vermemesi gibi önlemler alındıktan sonra, orada çalışan insanlarımızın emeği ile ortaya çıkan o madeni işlendiği yer burası olduğu zaman madende çalışan kazanır, sonra o fabrikada çalışacak insanlar kazanır ve Artvin´in madeninden çıkan katma değer hem burada kalır hem de bu ülkeye fayda sağlar" dedi.
Önce Artvin’de çevreye karşı yapılan katliamlara ve Cerattepe’de madenciliğin ytapılmaması için  başlatılan imza kampanyasına destek veren Akşener,  kendisine verilen yanlış bilgileri söyleyince Yeşil Artvin derneği Başkanı Nur Neşe Karahan tarafından konuşmasının bitmesinin ardından  düzeltmeler yapıldı. Artvin’de meselenin maden değil, çevre ve yaşam alanları olduğunu, Cerattepe’nin maden alanı dğeil, yaşam alanı olduğunu anlatarak, doğru bilgileri en kısa sürede dosya halinde sunacaklarını söyledi.

Bu haber 1231 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com