13.01.2018
ARTVİN ÇEVRE PLATFORMU SONA EREN İMZA KAMPANYASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI Artvin içinde ve Artvin dışında bulunan, Dernek, Vakıf gibi birçok STK’nın bir araya gelerek başlattığı Artvin Çevre Platformları imza kampanyası sona erdi. İmza kampanyasının sona ermesiyle ilgili olarak Artvin Çevre Platformlarının ortak olarak kaleme aldığı imza kampanyası ile ilgili eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Artvin’de ise Yeşil Artvin Derneği’nde yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor;

 ARTVİN’DE ÇEVRE KATLİAMINA SON

Bilindiği gibi bundan bir süre önce Kocaeli’nde “Artvin STK ve Platformları Türkiye Buluşması”  gerçekleşti. Toplantıda, Artvin’de devam eden ve potansiyel madencilik faaliyetleri ve Cerattepe, yeşil yol, taş ocakları, HES’ler ve çevre kirliliği tahribatlarının Artvin’in geleceğini nasıl tehdit ettiği anlatıldı ve tartışıldı. Artvin’in başta Cerattepe olmak üzere tüm yaşam ve doğa savunması mücadelesine tek yürek olarak destek verileceği açıklanarak ortak bir bildiri yayınlandı. Bu toplantıda ve daha sonra İstanbul ve Bursa’da yapılan toplantılarda bundan böyle doğa ve yaşam mücadelesinin Türkiye’nin her yanında yaşayan Artvinlilerin katılımıyla yükseltilmesine karar verildi.
İMZALAR 16 OCAK’TA TBMM’YE TESLİM EDİLECEK
Bir aydan fazla bir süredir yürüttüğümüz imza kampanyası sona erdi. Artvin, İstanbul, Ankara, Bursa, Zonguldak, Kocaeli, Çanakkale, Antalya, İzmir, Sakarya ve Sinop gibi birçok ilde yürüttüğümüz kampanyada on binlerce imza toplandı. Bugün buradan ve tüm bu şehirlerin meydanlarından, topladığımız imzaları Ankara’ya gönderiyoruz. 16 Ocak 2017 Salı günü Anitkabir’e gerçekleştireceğimiz ziyaretinin ardından topladığımız imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edeceğiz ve sürecin takipçisi olacağız. Aynı gün Saat 17.00’de Sakarya Caddesi Kızılay’da tüm sürece ilişkin bir basın açıklaması yapılacak. Tüm Artvinlileri ve çevre dostlarını destek olmaya davet ediyoruz.
ARTVİN’İN GÜZEL DOĞASI BAŞTA CERATTEPE OLMAK ÜZERE VAHŞİ BİR SALDIRI ALTINDADIR.
Artvin’in güzel doğası başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altındadır. Cerattepe yanında son zamanlarda verilen yüzlerce yeni maden ruhsatlarının Artvin’i yaşanması mümkün olmayan bir kent haline getireceği görülmektedir. Maden işletmeleri, taş ocakları, HES’ler ve yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir. Artvin’de OHAL kapsamındaki yasaklar devam etmektedir. Bu durum insanların en temel haklarından biri olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkinin savunulmasını ve ifade edilmesini engellemektedir.

Bizler ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan Artvinliler ve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını ve Cerattepe’deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.”

Bu haber 1140 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com