17.01.2018
DANIŞTAY’ ÇAĞLAYAN HES’İN İPTAL KARARINI ONADI DANIŞTAY, Artvin’in Şavşat ilçesi Meydancık köyünde Çağlayan Havzası’nda yapımı planlanan Çağlayan Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ´Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu´ kararını iptal eden yerel mahkeme kararını onadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü´nün onama kararına yaptığı itiraz da reddedildi. Böylece bölgede HES yapımının önü kapanmış oldu.

 Çağlayan Köyü’ndeki Meydancık Deresi üzerine HAS Enerji kurulması planlanan 22,67 megavat gücündeki Çağlayan HES Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ´ÇED olumlu´ raporu verdi. Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma ve Dayanışıma Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 26 kişi, ÇED raporunun iptali istemiyle 3 yıl önce Rize İdare Mahkemesi´ne iptal davası açtı. Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu iddialarına yer verdi.

Rize İdare Mahkemesi, geçen yıl Temmuz ayında bilirkişi heyetinin de benzer doğrultuda raporu üzerine bakanlığın, ´ÇED olumlu´ raporunu hukuka aykırı bularak iptal etti. Karar üzerine Danıştay’a itirazda bulunuldu. İtirazı değerlendiren Danıştay, yerel mahkeme kararını onadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, onama kararına karşı temyiz başvurusunda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, onama kararına karşı ‘yürütmeyi durdurma’ talebini reddetti. Kararın ardından esasa yönelik yargılama devam ediyor.
ÇAĞLAYAN HES’TE NELER YAŞANMIŞTI?
ÇAĞLAYAN VADİSİ’NDE HUKUK ZAFERİ… DANIŞTAY, Artvin’in Şavşat İlçesi Meydancık Köyü’nde yapımı planlanan HAS Hidroelektrik Santrali (HES) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararını iptal eden mahkeme kararını onadı. Çağlayan Vadisi sakinleri kararı büyük bir sevinçle karşıladı. Adaletin eninde sonunda mutlaka doğru karar verdiğinin bir örneği olduğuna vurgu yapan Çağlayan Vadisi’nde yer alan 8 köyün sakinleri, HES’lerle mücadele edenlerin sonuna kadar mücadelelerinden vazgeçmemeleri gerektiğini, HES’lerin yanlış taraflarının olduğunu artık siyasi iktidarın ve adaletin açıkça dile getirdiğine dikkat çekiyor.
 Çağlayan Vadisi üzerinde kurulması planlanan 22 megawat gücündeki HAS HES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ´ÇED Olumlu´ raporu verdi. Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışıma Kültür ve Turizm Derneği öncülüğünde 26 kişi, ÇED raporunun iptali istemiyle 2 yıl önce Rize İdare Mahkemesine iptal davası açtı. Bölge halkı iptal davası başvurusunda ÇED raporunda planlanan faaliyetin çevresel etkilerinin yeterli düzeyde veri ve belgeye dayandırılmadığı, membada su haklarının korunmadığı, ÇED sürecinde bilgilendirme usullerine uyulmadığı, aynı vadide arka arkaya var olan diğer HES projelerinin gizlendiği, sucul yaşam ve faunaya müdahalede bulunulduğu, tarımsal sulamaya ilişkin veriler bulunmadığı, havza planlaması yapılmadığı ve can suyunun yetersiz olduğu iddialarına yer verdi.
 
HES’TE ÇAĞLAYAN ZAFERİ
Artvin’in Şavşat İlçesi Çağlayan Deresi üzerinde yapılması planlanan Has Enerjiye ait hidroelektrik santral (HES) projesi, bölgede bulunan 8 köy muhtarlığı,  Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma Dayanışma Kültür ve Turizm Derneği ile köylülerinde arasında olduğu 26 davacı tarafından 2015 yılında Rize İdare Mahkemesine ÇED olumu kararın iptali gerekçesiyle dava açıldı.
2015 yılında yapılan ilk keşifte bilirkişi heyeti yapılacak projenin çevresel etkileri olacağı yönünde raporu vermesine rağmen mahkeme başkanı bilirkişi içerisinde çevre mühendisi olduğu halde, bilirkişide çevre mühendisi yok diyerek yeni bir keşfe karar verdi. 25 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ikinci keşifte ise bilirkişi heyeti yine bölgede yapılacak olan projenin çevreye zararı olacağı yönünde rapor vermesinin ardından Rize İdare Mahkemesi Çağlayan HES projesinde ÇED Olumlu kararın iptaline karar verdi.
Çağlayan Vadisi üzerinde yapılması planlanan HAS Hidro Elektrik Santrali´nin, bölgenin ekolojik dengesini bozacağını gerekçesiyle ÇED olumu kararın iptali gerekçesiyle projenin iptali için 26 davacının açtığı dava sonuçlandı.
Çağlayan Vadisi su havzasından yararlanan Oba köyü, Dereiçi, Tepebaşı, Çukur, Eskikale, Yağlı, Demirci, Maden köyünün yer aldığı 8 köy muhtarlığı sakinleri kararı büyük sevinçle kutladı. 
Kararı değerlendiren Çağlayan Vadisi sakinlerinden davacı emekli öğretmen Mahmut Yaşar, “ 24 Mayıs 2017 tarihinde yeniden yapılan bilirkişi keşfi sonrası bir açıklama yapmıştım. Orada demiştim ki; ‘Havza içerisindeki tüm su kaynaklarının HES şirketinin kullanımı ve tasarrufuna bırakılacağı gerçeği ile karşı karşıyayız. HES projesinin 1125 kotu ile sınırlı kalacağı söylemi inandırıcı değildir.
Bunun gerçeği membadan yani suyun kaynağından mansaba kadar HES şirketine 49 yıllığına veriliyor olduğudur. Bizim buna evet dememiz, razı olmamız mümkün değildir. Kaldı ki tüm Karadeniz’de ve Türkiye genelindeki tüm HES’lerin üreteceği toplam enerji, Türkiye toplam enerji ihtiyacının %2’sini karşılamıyor.  O zaman şu soru akla geliyor. HES’ler gerçekten kalkınmanın bir parçası olarak enerji üretimi için mi, yoksa küresel ısınma sonucu kuraklığa giden dünyanın su kaynaklarının kullanım hakkını birilerinin elde etmesi midir? Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.
Umarım yöre halkının yaşam kültürünü hukukunu yargı korur. Beklentimiz bu doğrultudadır.’ Demiştim. Yargı, hukuk benim tahmin ettiğim ve çok arzuladığım bir kararı verdi. Çünkü gerçek ortadadır. Burada 8 pare köy varsa, bu doğa cenneti varsa, burada oluşmuş kadim bir kültür ve yaşam varsa, bu vadi ve bu dere sayesinde oluşmuştur. Bundan dolayı biz 8 köy ile birlikte bu mücadeleyi verdik. Umarım bu karar birçok yanlışı da düzeltecek emsal bir karar olur” dedi.
Çağlayan Vadisi Has Enerji HES’e karşı verilen mücadelede 8 köy adına basın açıklaması yapan emekli öğretmen Nizamettin Pehlevan, kararı olumlu bulduklarını, adaletin yerini bulduğunu söyleyerek, mücadele veren 8 köyün muhtarı ve sakinlerine teşekkür etti.

Bu haber 1222 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Umut Işığı
Artvin'imiz için Çok sevindirici ve umutlandırıcı bir karar ve sonuç. Dileğim şudur ki bu hakimler, Artvin ile ilgili diğer davalarda da aynı cesareti gösterirler.
 Aynur -- 19.01.2018 11:31
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com