24.01.2018
MAHKEMEDEN İKİZKAVAK HES PROJESİNE İPTAL KARARI Yusufeli Belediyesi halkın yanında olmaya ve halkın istekleri doğrultusunda mücadele etmeye devam ediyor.

 Yusufeli Küplüce Köyü sınırları içerisinde, Barhal Çayı üzerinde kurulması planlanan İkizkavak Regülatörü ve HES tesisine yönelik 09.11.2010 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen ÇED olumlu kararının iptali amacı ile 2015 yılında Yusufeli Belediyesi, Küplüce Köyü Muhtarlığı ve Halil İhtiyaroğlu’ nun dahil olduğu Rize İdare Mahkemesine iptal davası açılmıştı. Yusufeli Belediyesi avukatı Ali Yiğit tarafından takip edilen dava uzun bir hukuk mücadelesi sonucunda kazanıldı. HAS Enerji Elektrik üretim A.Ş. şirketinin Sarıgöl Boğa Güreş Sahası ile Dutdere mevkii arasında yaklaşık 5 km mesafede Barhal Çayı’nın suyunu kullanmayı amaçlayan HES projesi ÇED olumlu kararı iptal oldu.

 
Daha önce yine Tekkale Deresi’nde yapılması planlanan HES projesi Yeni Yerleşim Yerinin suyunun temin edileceği kaynak suyu olması hasebi ile Yusufeli Belediyesinin açmış olduğu dava sonucunda projeye iptal kararı verilmişti.
 
İlçe sınırları içerisinde yapılan yamaç tipi HES projeleri için Belediye Başkanlığının girişimleri ile Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi sayın Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu önderliğindeki bir heyet tarafından yerinde inceleme ve çalışmalar yapılarak ilçede yapılması planlanan HES projeleri hakkında ‘Havza Planlaması’ yapılmasını öngören bilimsel bir rapor da hazırlanarak ilgili mercilere sunulmuştur.
Yusufeli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada bölgemizin önemli turizm vadilerinden biri olan Barhal Vadisi korunarak, Barhal Çayı her zaman olduğu gibi doğal şekliyle akmaya devam edecek.

Bu haber 1283 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com