01.05.2018
ARDANUÇ- BEREKET KÖYܒNDEN KÜLTÜR, SANAT TURİZM VE TANITIM İMZASI ATILDI Ardanuç Berereket (Klarcet) köyünden Artvin’in en eski festivali olan (113’ncü yıl) Dalahet Festivali öncesi tanıtım atağı.

 Ardanuç Bereket Köyü (Klarcet) hem tarihini ve güzelliğini ön plana çıkararak bölgeyi tanıtmak, hem yaklaşan bölgenin en eski festivali olan, bu yıl 113 üncüsü tekrarlanacak DALAHET FESTİVALİ’ni daha geniş kitlelere duyurmak için bölgemizin Türkiye’ye ve dünyaya açılan penceresi olabilme adına 10 yılı aşkın bir süredir devam eden KAÇKAR TV MÜZİK PINARI PROGRAMI’nı Bursa ve diğer büyük şehirlerde organize olan, DALAHET GÖNÜLLÜLERİ İLE MUHTARLAR VE DALAHET KÜLTÜR TURİZM VE DAYANIŞMA DERNNEK YÖNETİMİNİN ÇABALARIYLA 21 nisan 2018 Cumartesi günü Bereket Köyü Kültür Evinden yapılmasını sağladı.

Köylülerin yoğun ilgi gösterdiği programda, öncelikli olarak köyün genel sorunları ve Dalahet Festivali konuşuldu. Nurbay Ustanın sunumu, Oktay Köse ve Türkü Kız Solmaz Akgül’ün müzikleriyle eğlenceli saatler yaşandı.
Programda konuşan ve kendiside aynı köylü olan Oktay Köse; konuşmasına kendi yazdığı dörtlüğü ile başladı.
Köse;
“HATIRALAR SAKLI CEVİZ SANDIKTA/EŞİ DOSTU GURBETELE SALDIKTA
YILLAR VARKİ BU HASRETLE YANDIKTA/HER GÜN AZAR AZAR ERİRİZ KARDAŞ
Yıllardır Sıladan Gurbete – Gurbetten Sılaya köprü olan, özlemlerimizi hasretlerimizi, sevinçlerimizi hüzünlerimizi evlerimize taşıyan KAÇKAR TV MÜZİK PINARI bu akşam Ardanuç Bereket Köyünde, herkese selam ve sevgilerimi sunuyorum.” diyerek konuşmasına devam etti.
Bereket Köyü Muhtarı Mahmut Şentrük, Dalahet Festival Derneği Başkanı Köksal Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gurbetçilerimizi temsilen başta İsrafil Biber ve Cihat Uygur olmak üzere köyümüz halkının ve çok sayıda Dalahet Gönüllüsü , Bereket Köyü aşığı yürekli dostlarımızın katkılarıyla KAÇKAR TV MÜZİK PINARI PROGRAMI’nı, Bereket Köyünden yapıyoruz.” dedi.
Öncelikle köyünde yetişen ve köyün eğitiminde büyük emeği olan, şu an bir kısmının da hayatlarını kaybetmiş olan ilkokul öğretmenlerini sıralayarak minnet ve şükran duygularını iletti. Devamında Cumhuriyet tarihi boyunca görev almış ve köye emeği geçen tüm muhtarları anıp isim isim sayarak ölmüş olanlara rahmet sağ olanlara da saygı, minnet ve şükranlarını sundu.
Artvin Dostları, Ardanuç Sevdalıları, Dalahet Gönüllüsü Civar Köyleri, Bereket Köyüne özlem duyan dost yüreklerle bir araya gelerek hem bölge kültürünü ve tanıtımını, hem bölge sorunlarını hem de Dalahet Festivali’nin geçmişi ve geleceğini konuştuk,” dedi.
 Oktay Köse ayrıca köyün tarihsel geçmişi ile ilgili aşağıdaki bilgileri sundu;
Geçmişi M.Ö.2000 yıllarına dayanan köyümüz ve çevresinde Huriler Mitanniler, Urartular, Hulkhi Krallığı, Saka Türkleri,Taoklar, Ermeniler,Bizanslılar , Oğuzlar, Arsaklı Hanedanlığı, İranlılar Ve Bizanslılar Arasında El Değiştirmiştir. 9 yy Bizanslılarda Tiflis te bulunan Arap İslam Emirliği temsilcisi Aşot’un araplarla arası açılınca maiyeti ile birlikte Bizans sınırları içinde kalan Şavşat ve Klarceti çevresine gelerek yerleşir ve kendini Bizans Vasalı olarak ilan eder.
Bağımsız bir beylik oluşturur ve beyliğe başkentlik yapmak için Klarcet kalesini- kent olarak ta Ardanuç’u seçer.kurmuş olduğu beyliğe TOA KLARCETİ BEYLİĞİ ismini verir.
Bu beylik BAGRATLI HANEDANLIĞI olarak ta bilinir. Bu hanedanlık dünyadaki en uzun ömürlü hanedanlıktır. 1000 yıl hüküm sürmüştür. Kıpçak Atabeklerin yaşadığı bölge 1551 yılında Kanuni Sultan Süleymanın fethiyle Osmanlı topraklarına katıldı. 1878 Osmanlı Rus savaşında savaş tazminatı karşılığı olarak Ruslara verilen bölgemiz 3 mart 1918 de halk oylaması sonucu tekrar Türk topraklarına katılmıştır.
1919 ve 1920 lerde İngiliz ve Gürcü istilası yaşanmış 7 mart 1921 de Gürcülerin bölgeyi terk etmesiyle ebedi olarak T.C. sınırlarına katılmıştır.
Tarih açısından büyük önem taşıyan bölgemizde tarihinden gelen örf adet ve gelenekleri de tarihi gibi çok eski ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu tarihi gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışan bölge halkı, geçmişi resmi kayıtlarda 1900 yılına kadar uzanan DALAHET yayla şenliklerini bölgede bulunan Artvin merkeze bağlı 7 köy ve Ardanuc’a bağlı çevre köylerin halkıyla bir araya gelerek sürdürmeye çalışmıştır. Dedi.
Programda Konuşan Bereket Köyü Muhtarı Mahmut ŞENTÜRK şunları söyledi; “Köyümüz 7 mahalleden oluşmakta olup ilçe merkezine 16 km uzaklıktadır. Yaklaşık 5 km lik kısmı hala stabilize yoldur. Bu güne kadar öteden beri desteklerini bizden esirgemeyen Sayın Valimiz Ömer Doğanay ‘a
Sayın Kaymakamımız, Muhammet Furkan Sancaktutar, Sayın Belediye Başkanımız Yıldırım Demir’e
Özel İdare Şube Müdürümüz, Köksal Şimşek’e Teşekkür ediyorum. Tabi ki sorunlarımız tamamen çözülmüş değil. Yetkililerden köy Yollarının Yapılmasını, 7 Mahalleden Oluşan Köyün Mahalle Bağlantı Yollarının Ve Mahalle Aralarındaki Yolların Yapılmasını, Sulama Suyu Kanallarının Yenilenmesi Projesinin Tamamlanmasını, köy İçi Sulama Kanallarının Yapılmasını, Tarihe Tanıklık Eden Bir Dönemin Başkenti olan köyümüzdeki Klarcet Kalesinin Restorasyonunun yapılmasını, Kale Ve Festival Alanına Giden Yolun Beton Yada Asfaltlanmasını istiyoruz.” Dedi.
Dalahat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Köksal Bozkurt ise; Dernek Yönetimi adına katkıda bulunanlara ve katılımcı köylülerine teşekkür edip, şükranlarını sunarak konuşmasına şöyle devam etti;
“Bizler yönetim olarak köyümüz ve çevre köyler muhtarları ile birlikte gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, kültürümüzü hem sılada hem gurbette yaşayan hemşerilerimizle birlikte yaşamak ve yaşatmak amacıyla bu yolda kol kola yürümekteyiz. Bu yolda yürürken amacımız hem sıla ile gurbet arasında kaynaşma dayanışma köprüsü olmak hem de bölgemizin gelişmesine katkıda bulunmak amacındayız.
Özellikle Derneğimiz faaliyetlerinin yoğunlaştığı geleneksel kültürümüzün parçası olan Dalahet Festivalini daha üst seviyelere taşımak azmindeyiz. Kültür bir toplumun geçmişle olan baği geleceğe yön veren kılavuzudur
Bu geleneği günümüze kadar taşıma yolunda emeği geçen tüm muhtarlarımıza katkı veren yöre halkına ve Derneğimiz yönetiminde yer alan Hasan Aslan Demirci’ye, Timur Uygur’a Eyüp Önal’a, şu anda isimlerini sayamadığım tüm emek sahibi kurucu ve yöneticilere teşekkür ederim.
Görev almış olduğum 2014 yılından bu güne kadar festivalimize destek veren, şu an ismi aklıma gelebilen Osman Bozkurt, Mutahsim Yıldırım, Ali Özkan Burak Akın, İnan Yıldırım tüm Dalahet gönüllülerine teşekkür ederim.
Bizlere sürekli kapılarını açık tutan Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Özel İdare Müdürümüze, güvenliğimizi sağlayan Jandarma Komutanlığımıza, Orman İşletme ve Sağlık teşkilatına teşekkür ediyorum. Dalahet gönüllüleri olarak 2017 yılı sonundan bu ana kadar Bursa’da çevre illerdeki dostlarımızla üç defa bir araya gelerek Dalahet ve bölgemiz için ne yapabiliriz diye kafa yoran ve bu işe öncülük eden büyüklerimize bölge halkı ve yönetimiz adına teşekkür ediyorum. Bu duygularla tüm Dalahet gönüllülerini sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.
 Konuşmaların ardından canlı yayın eşliğinde Bereket Köyü ‘nden yapılan tanıtım , kültür ve sanat programı yoğun bir izleyici kitlesi tarafından izlendi. 

Bu haber 1451 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com