26.06.2018
PROF. DR. KABOĞLU ARTIK MİLLETVEKİLİ Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde TBMM’ye 600 milletvekili girdi. Bundan önce 550 olan milletvekili sayısı bu sisteme geçilirken 50 artırıldı. Artvin’den Av. Erkan Balta ve Av. Uğur Bayraktutan milletvekili olarak TBMM’ye giderken, Artvinli olup İstanbul 3. Bölge 1. Sıradan aday gösterilen hemşehrimiz Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu da Artvinli olarak Meclis’e giren isimlerden biri oldu. Engin Altay, Haydar Akan, Barış Karadeniz gibi Artvin kökenli milletvekilleri bu dönem TBMM’de görev yapacaklar. Artvin için güç birliği yapmalarını isteyen Artvin ve Artvin dışındaki Artvinliler, vekillere başarı diliyor.

  Milletvekili seçilen Anayasa Profesörü  Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, kendisini telefonla tebrik eden Nur Neşe Karahan ve gazeteci Sami Özçelik’e teşekkür etti. Milletvekilliği ile ilgili basına bir açıklama yapacağını söyleyen Kaboğlu, kendisini arayanlara teşekkür ederek, Artvin için, Türkiye için, demokrasi, çevre, bilim, hukuk ve her alanda duyarlı olacaklarını belirtti.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan,” Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hocamızın milletvekili seçilmesi nedeniyle tebrik etmek için aradım. Artvin Milletvekilleri ne kadar çok ve güçlü olursa bizim için, Artvin için o kadar değerli ve önemlidir. Ben 27. Dönem milletvekili seçilen Artvin kökenli Artvinli milletvekillerimizin ülkemiz için ilimiz için başarılı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Kendilerine başarılar diliyorum.” dedi.

PROF. DR. İBRAHİM KABOĞLU KİMDİR?
1950 yılında Borçka´da doğdu. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´ni bitirdi. 1981 yılında Limoges Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi´nde doktorasını yaptı. 1987´de doçent, 1994 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nde profesör oldu.
2003 yılında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanlığına getirildi. Bu görevde iken Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu´nu açıklarken fiziksel şiddete maruz kaldı ve daha sonra hakkında suç duyurusunda bulunuldu. 2008 yılında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan açılan davadan raporun bilimsel içeriğe sahip olduğu ve şiddeti teşvik etmediği gerekçesiyle beraat etti. Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde iken 686 numaralı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversiteden ihraç edildi. 2007 yılından beri Birgün gazetesinde yazmaktadır. 24 Haziran seçimlerinde CHP 27. Dönem İstanbul 3. Bölge Milletvekili seçildi. 

Bu haber 1473 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com