02.07.2018
YEŞİL BİR ARTVİN İÇİN DOĞAYI KORUMAYI SEÇİN Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin 38’ncisi yapıldı. Belediyenin organizasyonunda ilk kez 1981 yılında yapılan Festival daha önce Artvin Yayla çıkış öncesi boğaların barış güreşlerinin yaptırılması şeklinde yapılıyordu. Bu barıştırma geleneği zaman içinde Artvin şenliğine dönüştü. 1980 Askeri Darbe sonrası Festival kelimesinin kültürümüze girmesiyle birçok ilde şenliklerin adı “Festival” olarak değişti.

 Festivallerin amacı kültürleri, geleneği yaşatmak, birlik, beraberliği pekiştirmek, doğayı, yaşamı, geçmişi geleceği korumak ve yaşatmak olmasına rağmen zaman içinde bu anlayış basite indirgendi. Amacı dışına çıkıldı. Siyasilerin, bazı rantçı kişilerin boy gösterdiği etkinliklere dönüştü.

ARTVİN VE KAFKASÖR TEHDİT ALTINDA
 Kafkasör Festivali Artvin’in en büyük festivali olmakla beraber, sadece Türkiye’de değil, dünyada bilinen en önemli festivaldir. Bu bölge 25 yıldır maden tehdidi altında bulunduğu için her yıl buna dikkat çeken birçok afiş asılırdı. Arenanın içinde, diğer reklam afişlerinin arasında doğaya, Artvin’e sahip çıkmamız anlatan özlü sözler içeren afişler yer alırdı. Son yıllarda buna izin vermiyorlar. Yeşil Artvin Derneği her türlü zorluklara rağmen afiş asma izni aldı. Bu yıl asılan siyah zemin üzerinde 2 afişte ise şu slogan yer aldı; “YEŞİL BİR ARTVİN İÇİN DOĞAYI KORUMAYI SEÇİN.” “DOĞA OLMADAN BOĞA OLMAZ.”  Eğer doğayı korumazsanız zaten böyle bir şenlik de yapılmayacağını anlatan bu afişler Kafkasör’ün hemen sütünde yapılan katliama dikkat çekti.  Kafkasör Festivali nedeniyle madene çalışan iş makineleri bu süre içinde çalışmadı.
ORMAN BÖLGENİN AFİŞLERİ DİKKAT ÇEKTİ AMA!..
Dikkat çeken bir başka afiş ise Orman Bölge Müdürlüğü afişleri oldu. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.AV) ın Hadis’i şerifinden Fatih Sultan Mehmet’in meşhur dal kesenin başını kesrim sözünün yer alması oldu. Afişler hakkında düşüncelerini dile getiren bazı vatandaşlar;”Bu sözler çok güzel, çok anlamlı. O insanlar ağacın, yeşilin, ormanın, yaşamın ne kadar kıymetli olduklarını biliyorlardı. Zaman içinde bu insanların yerini metal düşkünü, doğa düşmanı, paradan başka hiçbir şey düşünmeyen insanlar aldı.
Bu da dünyamızın sonunu getiriyor. Cerattepe’de adım adım Artvin’in sonunu getirmeleri gibi. Bundan en büyük zararı Artvin, Artvin halkı çekecek. Bu madeni çıkaranlar geldikleri gibi ardına bakmadan çekip gidecek ve bir daha asla gelmeyeceklerdir. Onların Artvin sevdası maden bitene kadar olacak. Ne bu Kafkasör kalır, ne bu güzel doğa, ne de Artvin. Ne yazık ki bunları konuşurken isim veremeyecek kadar baskı ve korku hissediyoruz. Herkesi uyarıyoruz, bunun sonu Artvin için hayra alamet olmayacak. Orman Bölge Müdürlüğü sözleri asarak aslında güzel bir şey yapmış. Ama yukarıda fidan dikmiyorlar. Ormana sevgiyle bakmıyorlar. Burada tezat var.” 

Bu haber 643 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com