27.07.2018
Bir memleketin yaşam mücadelesini ele alan ‘SON NEFESTE ARTVİN’ belgeselinin 28.07.2018 Cumartesi günü saat 21.00’da Patika Kitabevi’nde ilk gösterimini yapacaktır.

 Belgeseli çeken yönetmen Nisa İdil Varan, basına şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin kentinin hemen üstünde kuş uçuşu 4 km mesafede bulunan yani beyni konumda olan, geniş bir alanda altın ve bakır madeni çıkarılmak isteniyor. Bu madenin çıkarılması sırasında Artvin’in ormanları yok edilecek. Doğal hayat sona erecek. Artvin’e hayat veren Cerattepe’deki ormanların içinde yaşayan makro, mikro bütün canlılar; kurdu, kuşu, börtü, böceği kısaca yabani hayat yok olacak. Dik yamaca kurulu Artvin şehri, Cerattepe’de maden çıkarılması sırasında atılacak dinamitler, heyelanı tetikleyerek Artvin şehrini yok etmesi söz konusudur. Bu yüzden Artvinliler, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde doğal yaşam alanlarını korumak için 25 yıldır çevre mücadelesini sürdürüyor.

Maden işletme ruhsat ihalesini satın alan Özaltın İnşaat, ihale şartnamesinde yer alan bir maddeye dayanarak rödovans yoluyla bu ruhsatı Cengiz İnşaata devrediyor. Yeşil Artvin Derneği, birçok kez mahkeme yoluyla haklılığını ispatladı. Hukukun üstünlüğüne inanan dernek yönetimi ve Artvin halkı haklılığını tescil ettirmesine rağmen maden ruhsatını devralan Cengiz İnşaat yasal boşlukları kullanarak ÇED olumlu raporu alıp Cerattepe bölgesini işgal etti.

Bu topraklarda doğup büyüyen bir genç birey olarak, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinde Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü bu proje ile bitirdim. Ve iki senedir üzerinde durduğum ‘SON NEFESTE ARTVİN’ belgesel projemi tamamladım. Bitirme projesi olarak sunduğum bu projeyi başarıyla tamamlamış oldum. Ve şimdi belgeselimizi ilk olarak Artvin halkıyla buluşturuyoruz. Siz çevre dostlarımızı memleket mücadelemizi izlemek için 28 Temmuz Cumartesi günü, saat 21.00’da Artvin Patika Kitabevine davet ediyorum.”
Genç yönetmen Nisa İdil Varan’ın belgesel çekimlerine okul arkadaşları Nejan Hatam ve Ufuk Temiz de yardımcı oldular. 

Bu haber 779 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com