20.03.2019
Tarihiniz yoksa geçmişiniz yoksa geleceğiniz de yok demektir. Tarih, geçmiş, geleceğin gökdelenlerinin, yani binasının inşa edileceği sağlam temeldir. Bu temel yoksa binayı yapamazsınız.

 

Ardanuç’ta yaşayan 1915 doğumlu, 104 yaşında ki 11 çocuk annesi sayısını bilmediği torun ve torununun torunlarına sahip Pamuk Nine’yi Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılında Ardanuç’taki evinde ziyaret ettik. Ailesiyle birlikte oturan Pamuk Bingöl, bir asrı aşkın yaşamın sırrını sağlıklı beslenme özellikle de yoğurt ve yaylanın çimenleriyle beslenmiş hayvanların sağlıklı etlerine borçlu olduğunu söyledi.

 

ZOR YAŞAMI ÇALIŞKANLIKLA KEYİFLİ HALE GETİRDİM
 
Çok büyük zorluklar yaşamasına rağmen, yaşamayı çalışarak, üreterek, keyif haline getirdiğini anlatan Pamuk Nine;
 
“Ben Pamuk Bingöl. Babamın soyadı Güzel’di. Batum’da doğmuşum. Yaşım tam gününde mi yazıldı, yoksa sonra mı yazıldı bilmem.
 
Borçka’da yaşadık, Artvin’de, Şavşat’ta ve 1969 yılında Ardanuç’a geldik. Burada yaşamaya devam ediyoruz. 11 çocuğum oldu. Öğretmen oğlum 1978 yılında vuruldu. Onun acısını hiçbir zaman unutmadım.
 
BEN ÇOK İYİ ATA BİNER CİRİT ATARDIM
 
Benim hayatımda çalışmanın çok fazla yeri vardı. Ata biner, cirit atardım. Bilbilan’a çok kere at sırtında gitmiş, gelmişimdir. Evet, eskiden yoksulluk vardı ama çalışana bereket de vardı. Topraklar işlendiğinde ambarlara koyacak yer bulunmazdı. Toprağı olan ağaydı. Bir tuza, bir gaza ihtiyaç duyardı. Onun dışında her şeyi üretebiliyorlardı.
 
ESKİDEN SAYGI SEVGİ,
DOSTLUK, KARDEŞLİK VARDI
 
Eskiden saygı vardı, sevgi vardı, Arkadaşlık, akrabalık bağları sağlamdı. Şimdi gitmeler, gelmeler, dostluklar kalmadı. Çocuklarımız, torunlarımız her bir yere dağıldı. Bir araya gelemiyoruz. Bu da beni üzüyor. Ben şimdi 104 yaşındayım.
 
Ama uzun yaşamak da bir şey değil, oğul zamanı gelince insan gitmeyi özlüyor. Çünkü kendi kendime hareket etmekte zorlanıyorum. Çocuklarım, gelinlerim bana çok iyi bakıyorlar. Onlara teşekkür ederim. Ama işte insan bazen böyle oluyor. Okuma yazma bilmem.
 
Çünkü ben doğduğumda savaş varmış. Batum’da doğmuşum. Batum henüz bizim, karşı tarafın değil. Bazıları Batum yazdığı için şaşırıyor. Ben de onlara şaşırıyorum. Ben Batum’da doğdum diye başka bir ülkede doğmadım ki! Artvin dışında hiçbir yerde yaşamadım. Burada mutluyum, Başka bir yerde yaşamam. “Dedi.
 
ANNEM GENEL OLARAK SAĞLIKLIDIR
 
Adliye emeklisi oğlu Tuncay Bingöl, annesinin genel anlamda yaşına göre sağlıklı olduğunu belirterek; “Annem tarih gibidir. Keyfi geldiğinde o kadar güzel şeyler anlatır ki aklınız durur. Ama bazen az konuşuyor. Geldiğiniz için, 18 Mart Çanakkale’nin 104. Zafer yıldönümünde 104 yaşında olan annemi ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Her zaman bekleriz.” Dedi.
 
104 YAŞINDAKİ PAMUK NİNE
YAŞAYARAK NELERE TANIK OLDU?
 
1915 yılında 1. Dünya Savaşı vardı. Türkiye Cumhuriyeti henüz kurulmamışken, Osmanlı İmparatorluğu’nda doğdu. 2 Padişah döneminde yaşadı, Sultan Mehmet Reşat ve Sultan Vahdettin.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda 8 yaşındaydı. 12 Cumhurbaşkanı gördü. Tüm darbelere tanıklık etti. 2. Dünya Savaşı’nı yaşadı. 2 Asrı yaşadı. Pamuk Nineye sağlıklı ömürler diliyoruz.

Bu haber 1036 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com