21.07.2019
Çuruspil Yaylası, Âşık Efkâri Âşıklar ve Karakucak Güreşleri Festivali’nin 31’ncisi 20- 21 Temmuz tarihlerinde yapıldı.

 

Havanın festival için çok güzel olması, memleket özlemiyle dolu insanların yılda bir kez de olsa ilçeye gelmesiyle festival, özlem giderme, ailece bir araya gelme bayramına dönüştü.

 

Festivale; Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Ardahan- Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, Beylikdüzü Belediye Meclis üyeleri, Şavşat İl Genel Meclis Üyesi İrfan Avcı, Ardanuç İl Genel Meclis Üyesi talip Işık, İl dışından, yurt dışından Artvin ve Ardanuç’tan gelen vatandaşlar katıldı.
 
Sunuculuğunu Ardanuç’un yetiştirdiği önemli değerlerimizden, gazeteci, yazar, sanatçı, şair, Ankara Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Rasim Yılmaz’ın yaptığı festivalin açılış konuşmasını Yıldırım Demir yaptı. Demir yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
 
“Festivalimizin 31.’sini gerçekleştiriyoruz. Hava güzel, doğa, güzel, insanlar güzel, dostluk, birlik, beraberlik çok güzel. Zaten şenliklerin amacı da budur. Bugüne kadar festivalimizin yapılmasında emeği geçen herkesi yaşayanları saygıyla aramızdan ayrılanları da rahmetle anmak istiyorum.
 
Bu yıl yapılan festivalimizde de yine değişik etkinliklerimiz olacak.
 
Karakucak güreşlerimiz var. Bu konuda bir açıklama yapmak istiyorum. Burada ancak 17 yaş üstündekiler güreşebiliyor. Bu bilgiyi sizinle paylaşıyorum. Onun dışında yaz okulu açtık. Kadıköy Belediyesi’nin Suadiye Gönüllüleri var. 3 haftalık yaz kursu açtılar. Bugün çocuklarımızın neler öğrendikleriyle ilgili performanslarını da izleyeceğiz. Bu vesileyle hem Kadıköy Belediyesi’ne, Suadiye Gönüllüleri adına Ümit Hanım’a, değerli hocalarımıza huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.
 
Ayrıca, bizim kardeş belediyemiz Beylikdüzü Belediyesi’ne 5 yıldır bizi yalnız bırakmadıkları için. Beylikdüzü Belediyesi temsilen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Sayın Ekrem İmamoğlu’nu temsilen gelen belediye meclis üyelerine hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Yine Artvin Belediye Başkanımız Demirhan Elçin, İl Başkanımız Ahmet Biber bizi yalnız bırakmadılar teşekkür ediyorum.
 
Bu organizasyonda emeği geçen bir kurumlar var. İzninizle ondan söz etmek istiyorum. İl Özel İdaresi’ne, Jandarmamıza, Sağlık il Müdürlüğümüze, ÇEDAŞ’a teşekkür ediyorum. Bu yıl bir sürprizimiz var. Güleş köyünden gelen Türkiye’nin en genç ekibi bizlerle olacak.
 
Yaz okuluna katılan 60’ın üzerinde öğrencilerimiz var. Onlara ve ailelerine teşekkür ediyorum. Festivalimizin önceki ağalarına, Hem Yunus Abi burada hem de Engin Yüksel Ağabeyimiz burada kendilerine hoş geldiniz diyorum. Ağanın eli de tutulmaz diyorum.
 
Festivalin olmasa olmazı âşıklarımız var. Onlara da teşekkür ediyorum. Âşık Efkâri şiirlerinde hem kendisini, hem Ardanuç’u, hem de toplumu en güzel şekilde anlatmıştır. Efkâri bir dörtlüğünde şöyle diyor; “Biz Çoruh ilinin Hak aşığıyız/Başka Türlü söylemeyi bilmeyiz/Saz ile söz ile gönül alırız/ Yalan yanlış ballamayı bilmeyiz... Dünyadan ne bekler Âşık Efkâri/Bozuldu o düzen yoktur ayarı/Yaşa yaş deriz kuruya kuru/Asla kavuk sallamayı bilmeyiz” diyor Efkâri…
 
Ardanuç’un girişinde şöyle yazıyor. “ARDANUÇ SİZİNLE GÜZEL” Bu festivalde sizinle güzel, İyi ki geldiniz, hoş geldiniz, şeref verdiniz. Televizyondan da bizi izleyen tüm değerli izleyenlerimize Çuruspil’den, Ardanuç’tan bu muhteşem doğanın içinden saygı ve sevgilerimizi gönderiyoruz. “dedi.
 
Başkan Yıldırım Demir’in ardından konuşan Ardanuç Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar, “Çok değerli Ardanuçlular, hanımefendiler, beyefendiler… Bu yıl 31.sini, düzenlediğimiz Âşık Efkâri Çuruspil Festivali’ne hepiniz hoş geldiniz. Ben de bu festivalin en güzel şekilde yapılabilmesi için emeği geçenlere, organizasyon sahibi belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.
 
FESTİVALİN YAPILMASINDA EMEĞİ
GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
Artvin Festivaller şehri. İlçemizde keza köyleriyle, ilçe belediyesiyle festivaller yapılmakta. Önceki haftalarda festivallerimiz vardı. Bu hafta Çuruspil, önümüzdeki hafta Talahet Kitat Festivalimiz devam edecek. Özellikle yaz aylarında gurbetten gelen hemşerilerimizi ilçemizde ağırlıyoruz. Bizleri sizleri özellikle Bursa’da İstanbul’da İzmir’de Ankara’da olan hemşerilerimizi Haziran ve Eylül ayları arasında ilçemize, ilimize bekliyoruz. Festivallerin hepsine katılmanızı arzu ediyoruz. Çünkü bu tür organizasyonlar sizleri daha iyi tanımamızı, sizlerle bir araya gelmemizi, birlik beraberliğimizi, daha güzel işler üretebilmemiz için önemli bir fırsattır. Bu fırsatı oluşturan bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Güleş Köyü oyun ekibi ile açılış yapıldı. Karakucak güreşleri yapıldı. Yaz okulu çocuklarının muhteşem gösterileri ise çok büyük bir beğeni aldı. Âşıkların programının ardından sanatçı Hülya Polat’ın konseri gerçekleşti. Festival ve piknik havası içinde geçen, bir anlamda betondan, şehirden, doğanın merkezine yılda birkaç gün kaçabilmenin büyük bir fırsatı olan Çuruspil yine binlerce insanı ağırladı.
 
Başkan Yıldırım Demir, 32.si yapılacak festivale şimdiden davetini gerçekleştirerek, katılımcılara teşekkür ederek, plâket takdiminde bulundu.

Bu haber 1688 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com