06.11.2019
Artvin’de yapımı devam eden Yusufeli Barajı ve HES projesi ile Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri inşasıyla ilgili genel değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında Yusufeli Belediye Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıda, tamamlandığında 275 metre gövde yüksekliği ile sınıfında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 3’üncü en yüksek barajı olma özelliğini taşıyan Yusufeli Barajı ve HES projesi ile Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yeri inşasındaki son durum ve yapılması planlanan çalışmalar istişare edildi.

 

Toplantıda DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak Türkiye’nin prestij projeleri arasında gösterilen projelere ilişkin sunum yaparken, bundan sonra yapılacak işler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
 
YENİ YERLEŞİM ALANI MEVCUT İLÇEDEN 2 KAT BÜYÜK
 
Artvin Valisi Yılmaz Doruk, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Yusufeli Barajı ve HES Projesi sebebiyle baraj gölü altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin Yansıtıcılar ve Sakut Deresi Mevkii’nde yeniden göl manzaralı, modern bir şehir olarak 3 bölge halinde inşa edildiğini söyledi.
 
Alt yapı çalışmalarının büyük ölçüde tamamladığını, üst yapı çalışmalarının da tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Vali Doruk, Yusufeli ilçesinin mevcut yerleşim alanının 750 dekar olup, yeni yerleşim yerinde bu alanın bin 535 dekar olarak iki katına çıkartıldığını vurguladı.
 
3 Bin 78 Kişi Hak Sahibi Olarak Devlet Eliyle İskân Edilecek
 
Yeni yerleşim yerinde toplam 17 milyon metreküp kazı yapıldığını kaydeden Doruk, Yusufeli İlçe merkezinde 2 bin 597, Çevreli, Tekkale ve İşhan köylerinde 481, toplamada da 3 bin 78 kişinin hak sahibi olarak devlet eliyle iskân edileceğini dile getirdi.
 
Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nin göl alanından 1 ilçe merkezi ve 19 köyün etkilendiğini kaydeden Doruk, “Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında kamulaştırmaya konu toplam 19 köy ve bir ilçe merkezi yer almakta olup, kamulaştırılacak 8 bin 640 dekar alanda toplam 14 bin 433 adet parsel bulunmaktadır. Proje genelinde alan bazında yüzde 72 gerçekleşme sağlandı” dedi.
 
YUSUFELİ BARAJI’NDA FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 71
 
Yusufeli Barajı ve HES inşaatında çalışmaların aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Doruk, baraj gövdesine bugüne kadar 1 milyon 950 bin metreküp gövde betonu döküldüğünü ve yüksekliğin 145 metreye ulaştığını ifade etti.
 
Yusufeli Barajı ve HES projesinde yaklaşık yüzde 71 fiziki gerçekleşme sağlandığını kaydeden Vali Doruk, yeraltı santral binasında elektro-mekanik parçaların montaj çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Toplantıya, İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, DSİ 26. Bölge Müdürü Celal Tokalak, İl Genel Meclis Başkanı Furkan Çakmak ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

 

Bu haber 368 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : AVBM

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com