08.11.2019
Türkiye Aile Hekimliği araştırma geliştirme ve eğitim vakfı (ARGEV) bu yıl 3. Aile Hekimleri Kongresi’ni Kıbrıs’ta düzenledi. ARGEV Başkanı Dr. Murat Girginer’in yaptığı açılış konuşmasının ardından bilimsel kongreye geçildi.

 

Kongreye Türkiye’nin değişik illerinden çok sayıda aile hekimleri katıldı. Rize’den katılan Rize 39 No’lu Sağlık Ocağı Aile Hekimi Ali Yılmaz, kongrenin son derece faydalı geçtiğini söyledi. Dr. Ali Yılmaz; "Bilim sürekli gelişiyor. Yeni bilgiler, bulgular keşfediliyor. Sürekli öğrenme ihtiyacı ortaya çıkıyor. Çağımız hızlı öğrenme ve hızlı gelişme çağıdır. Her meslek gurubu, özellikle de TIP baş döndürücü hızla gelişmektedir. Biz doktorlar bu hızlı gelişime ayak uydurma ve gelişmelerden geri kalmama zorunluluğumuz vardır. Bundan dolayı bu tür kongrelerin önemi çok büyüktür. Bu kongrede yer almış olmaktan büyük mutluluk duydum."dedi.

 
Türkiye Aile Hekimliği Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Dr Murat Girginer Kongre Başkanı sıfatıyla Kıbrıs Kongresi’nde açılış konuşması yaptı. Girginer yaptığı açıklamada;
 
Türkiye Aile Hekimliği Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı ( ARGEV ) henüz 3 yaşında olmasına rağmen kuruluş amaçları doğrultusunda hedeflerine ilerlemeye, büyümeye devam ediyor. Bilimsel araştırmaları detaylı şekilde planlamak, organize etmek ve sonuçlarını, önerilerimizi paylaşmak en çok heyecan duyduğumuz alan…
 
Bütün bir yılın süren çalışmalarını, Aile Hekimliği ve Acil Hekimlikte güncellenen bilgileri bir araya geldiğimiz kongremizde meslektaşlarımızla paylaşıp, bilimsel ve sosyal olarak bir arada olmanın keyfine varıyoruz.
 
2018’de yaşanan kurlardaki dalgalanma tüm sektörleri etkilediği gibi konusu sağlık olan sektörleri de derinden etkiledi. Bu gerçeklerden yola çıkarak TL üzerinden kongre planlamanın ve sunmanın en doğru yaklaşım olacağı aşikârdır. Kongremiz kalitesinden ödün vermeyerek katılan hekimlerin, hocalarımızın takdir ve beğenisini kazanmaya devam edecektir.
 
Bu yenilikçi konsept ve yaklaşımla gelecek için tuttuğumuz projeksiyon herkese ışık olmaya devam edecektir. ARGEV Kongresi ekonomik olması nedeniyle sektör paydaşlarına nefes aldırması yanında hekimlerin sponsorlar dışında kendi ücretlerini ödeyerek katılım sağladıkları bir kongre olmasıyla da getirdiği heyecan ile liderliğini devam ettirecektir.
 
Her yıl güncellenen bilgiler, en çok merak edilen konular, son gelişmeler, yeni çıkan algoritmalar ve değişen bilimsel gerçeklerin paylaşıldığı, bilimsel araştırmacı aile hekimlerinin araştırmalarını paylaştığı 3. Ulusal Kongremiz’de sizleri de aramızda görmek bize onur vermiştir.”dedi.
 
Kongre 5 Kasım 2019 Salı günü başladı.. Kongre Başkanı Murat Girginer’in açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Hakan Hangül’ün “Telomer Tabanlı Bireyselleştirilmiş Anti-Agina Ve genetik koruyucu Hekimlik” konulu Panelin hemen ardından Uzm. Dr. Ercüment İlgüz’ün “Oksidatif Stersin Telomer ve Yaşlanma Üzerine Etkileri koulu panel verildi. Bu panellerin oturum Başkanlıklarını Dr. Taner Ödemiş ve Dr. Mehtap Yılmaz yaptı.
 
6 Kasım 2019 Çarşamba günü Sözel Bildiri Oturumu yapıldı. Kombine Ağrı Kesiciler ve Akılcı İlaç kullanımı konusunda Ecz. Hülya Tibet sunu gerçekleştirdi. Oturum Başkanlığını ise Dr. Bilgen Küçük yaptı. Doç. Dr. Şirin Güven’in Çocukluk Çağında Mikrobiata söyleşisinin oturum başkanlıklarını ise Dr. Filiz Ödemiş, Dr. Erhan kutsal yaptı.
 
Prof Dr. Atilla Karaalp’ın “Polifarmasiye Dikkat! İpin Ucu Kaçmasın” konulu panelin oturum başkanlıklarını ise Dr. Zerrin Timur ve Dr. Funda Güven yaptı. Çocuklarda ve Ergenlerde Ekran Bağımlılığı Prof. Dr. Nursu Çakın Memik gerçekleştirdi.
 
6 Kasım Çarşamba gününün programı bu oturum ile sona erdi.
 
7 Kasım 2019 Perşembe gününün programı ise şöyle oldu; ACİL YAKLAŞIMLAR KURSU. Doç. Dr. Murat Erbil’in sunusuna Dr. Alp Oktay oturum başkanlığı yaptı.
 
Dr. Öğr. Üyesi Murat Seyit Anaflaxi konulu sunumunu gerçekleştirdi. Oturum Başkanlığını ise Uzm. Dr. Taylan İnal yaptı. Dr. Öğr. Üyesi Harun Yıldırım Çevresel Aciller konulu sunumunu gerçekleştirdi. Orturum Başkanlığını Uzm. Dr. Taylan İnal ve Dr. Şenay Karataş yaptı.
 
Prof. Dr. Zeynep Tartan “fonksiyonel tıp” konulu oturum gerçekleştirdi. Oturum Başkanlığını Dr. Nevin Özdilek yaptı.
 
Ardından uydu sempozyumu gerçekleştirildi. Gıda Güvenliği Derneği’nin “Gıda katkı Maddeleri ve Risk İletişimi sempozyumunun oturum başkanlıklarını Prof. Dr. Bensu Karahalil ve Prof. Dr. Murat Baş yaptı.
 
Günün son oturumunda ise “HASTA HEKİM İLİŞKİLERİNDE İKNA VE ETKİLEMENİN İLKELERİ Dr. Önder Mumcuoğlu tarafından anlatıldı. Oturum Başkanlığını ise Kongre Başkanı Dr. Murat Girginer yaptı.
 
8 Kasım Cuma günü ise tek oturum yapıldı. Doç Dr. Olgun Göktaş’ın “D VİTAMİNİ ÇALIŞMASI” sempozyumu gerçekleşti. Oturum Başkanlığını Dr. Murat Girginer yaptı.
 
3 gün süren ve dolu dolu geçen program sonrası katılımcılar günün anısına aile fotoğrafı çektirdi. Kongre katılımcıları son derece faydalı bir çalıştay olduğu dile getirerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

Bu haber 399 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com