09.11.2019
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Artvin Şubesi Başkanı Avukat Ayla Varan, Atatürk´ün ölümünün 81. yılı nedeniyle ADD Artvin Şubesi adına bir mesaj yayınladı. Varan mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

"Bugün 10 Kasım 2019. Türkiye Cumhuriyeti´nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan ayrılışının 81. yılı. Dünyada hiç bir lider bu kadar çok sevilmedi. Ölümünün ardından 81 yıl geçmesine rağmen özlemi her yıl katlanarak artıyor. Demem odur ki; Türk Milleti ne Atatürk’ten vazgeçebilir ne de O’nun devrim arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Cumhuriyet’ten. Bağımsız, insan haklarına dayalı, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti O’nun önderliğinde, emperyalizme karşı kazanılan Bağımsızlık Savaşı ve sonrasında başarılan "Aydınlanma Devrimi" ile kurulmuştur.

 

Doğumunun yüzüncü yılında, 152 üyenin imzaladığı UNESCO belgesindeki tanımıyla: “Atatürk uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi O’nun düşünce ve eylemleridir.
 
Bilim insanı Ahmet Taner Kışlalı’nın tanımıyla: “Kemalizm, ne Atatürk’ün bekçiliğidir ne de 1920 koşullarında yapılmış olanların toplamıdır. Kemalizm, demokratik toplumcu öze sahip, sürekli devrimcilik ilkesine dayalı, bir çağdaşlaşma ideolojisidir. Atatürkçülük, geçmişin bekçiliği değil geleceğin öncülüğüdür. ”Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletine gösterdiği hedef: Akıl, bilim ve teknolojinin en son ilkelerine dayanan çağdaş, kalkınmış, uygar bir Türkiye yaratmaktır. Atatürk yaşamdan ve aramızdan ayrılırken sadece manevi miras bırakmıştır.
 
Atatürk diyordu ki: “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki amaçlara tamamen eremediğimizi, akıl ve bilimi kılavuz edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Zaman süratle ilerliyor. Milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor. Böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişmesini inkar etmek olur. Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır.
 
Atatürk, “Türk bağımsızlığını ve Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumayı ve savunmayı” Türk Gençliğine bırakmıştır. Türk Gençliği ve Türk Milleti de O’nun kendisine bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacak bilinçte, güçte, kararlılıktadır. Bu gün Türkiye’yi bölmeyi ve bir din devletine dönüştürmeyi amaçlayan emperyalizm bu yüzden Atatürk’ü de Kemalizm’i de aşamamaktadır.
Ne yazık ki Atatürk’ün aramızdan ayrılışından sonra ülke yönetimine gelen siyasal iktidarlar Atatürk ilkelerini, devrimlerini ve manevi mirasını yeterince sahiplenememişlerdir.
 
Yürütülen yanlış politikalarla bağımsız yargı siyasallaşmış, hukuksuz davalarla Türk Ordusu ve “Cumhuriyetçi” aydınlar etkisizleştirilmiş, ortaya saçılan yolsuzlukların üzerine gidilememiş, adalete güven sarsılmıştır.
 
Son olarak; Milli bayramlarımızda, Kurtuluş Savaşlı etkinliklerinde, Çanakkale´de, Cumhuriyet Bayramımızda bizzat Atatürk´ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı´nın bu önemli bayram ve özel günlerde hiç bir mesaj yayınlamaması, Atatürk´ün adını söylememesi 82 milyon insanın dikkatinden kaçmıyor.
Biz şunu çok merak ediyoruz. "Keşke İngilizlerin egemenliği, mandası altında olsaydık," diyen emperyalizmin uşakları, vatan hainleri mi buna engel oluyor? Atatürk bağımsız bir ülke bıraktığı için mi, Diyaneti kurduğu için mi böyle davranıyorsunuz? Şunu da söyleyip noktalamak istiyorum. Ne yaparsanız yapın, Atatürk´ü kalbimizden silemezsiniz. Silemeyeceksiniz. Aksine sizin bu davranışlarınız sevgimizi çığ gibi büyütüyor.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ve yaşamdan ayrılışının 81. yılında sevgi saygı ve minnetle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 888 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com