26.01.2020
ARTVİN BELEDİYESİNDEN BİR İLK ALZHEİMER HASTALARINA DESTEK "Çağın vebası" olarak nitelendirilen Alzheimer hastalarına yönelik STK´lar, kamu kurum ve kuruluşları çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu hastalıkla ilgili farkındalık artıyor. Artvin´e Alzheimer ve demans için "AKTİF YAŞ ALMA MERKEZİ" kurma çalışması 3 yıldır ağır aksak da olsa yürüyor. Artvin Valiliği Ömer Doğanay zamanında fizibilite raporu hazırlandı. STK, Kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileriyle bu konu sürekli gündemde tutulmakta, yakın zamanda 8 Ağustos 2029 tarihinde Gençlik Merkezi Salonunda Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Başkanı hemşehrimiz Artvin´de Prof. Dr. Aynur Özge bir söyleşi yapmıştı.

 Bu kapsamda Artvin Belediyesi bir ilki gerçekleştirdi. Artvin Belediyesi, Vodafone ile yaptığı işbirliği sayesinde, Alzheimer ve Demans hasta takip uygulaması ile Alzheimer ve Demans hastalarının kaybolma endişesine son verecek.

Artvin Belediyesi, Vodafene ile yaptığı anlaşma sayesinde, Vodafone’nin geliştirdiği Alzheimer ve Demans hasta takip uygulaması ile hastalara takılacak bileklik sayesinde hasta yakınları herhangi bir ek cihaza ve GPS bağlantısına gerek duymadan hastalarının konumunu bulabilecek, hasta belirlenen alandan çıktığı zaman anında bilgi sahibi olabilecek.
Acil durumlarda hastanın bileklikteki butona basmasıyla birlikte hem Belediyeye hem Sağlık kurumları haberdar olarak hastaya müdahalede bulunabilecek. Böylece hasta yakınları, kaybolma ihtimali için endişelenmeden, hastalarını gönül rahatlığı ile evde yalnız bırakabilecek.
Artvin Belediyesi de, Alzheimer ve Demans hastalarının ve yakınlarının hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracak bu uygulama için Vodafene ile protokol imzalayarak bu bileklikleri Artvin merkezde yaşayan ihtiyaç sahipli Alzheimer ve Demans hastasına dağıtacak.
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin: “Sosyal Belediyecilik kapsamında şehrimizdeki Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının hayatlarını kolaylaştırmak için Vodafone’nin çıkarmış olduğu,
Alzheimer hasta takip uygulaması için Vodafone ile anlaşma imzaladık. Bu sistem sayesinde hasta yakınları, hastaya takılacak bileklik ile nerede olduğunu takip edebilecek. Bu cihazdan Artvin’deki Alzheimer hasta sayısı kadar alarak hastalarımıza dağıtarak hem hastalarımızın hem de hasta yakınlarımızın hayatlarını kolaylaştıracağız.” dedi.
Artvin Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen görüşmede Vodafone Doğu Karadeniz Bölge KOBİ Satış Yön. Murat Mutlu Baktartaroğlu , Vodafone Maxx Yatırım A.Ş. Kurumsal Satış Müdürü Bülent Ünsal İstankol ve Vodafone Teknoloji Satış Yöneticisi Gökhan Apaydın yer aldı.

Bu haber 590 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : artvin.bel.tr

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com