08.03.2020
“Biz Bunu Başarabiliriz” Artvinli kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde basın açıklaması yaptı. Artvinli kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle Kapalı Otopark önünde buluşarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Nazlıcan Ardıç’ın Artvinli kadınlar adına okuduğu basın açıklamasında kadınların her gün daha da çoğalıp bu karanlığı yok edip yerine aydınlık günleri getireceği vurgulandı.

 Dünyada ve ülkemizde bitmek bilmeyen erkek şiddeti ve çocuk istismarının bir tesadüf olmadığının bilincinde olduklarını, kapitalist, sömürgeci düzenin, tüketim çılgınlığının, savaşların, göçlerin en büyük mağdurunun önce çocuklar ve kadınlar olduğunu dile getiren Ardıç, “Esnek ve güvencesiz işlerde çalışmak zorunda bırakılan kadınlar, rekor kıran genç kadın işsizliği, düşük ücretler, işten çıkarmalar, temel gıda maddeleri ve ihtiyaçların artan fiyatları sebebiyle derinleşen, gündelik yaşamda giderek daha fazla hissedilen sosyal hizmetlere ulaşımı güçleştiren yoksulluk, kadınların yaşam mücadelesinde göz ardı edilemeyecek boyutlara ulaştı” dedi.

‘2019 yılında 500’e varan kadın cinayeti’
Bir araya gelerek, toplumun üzerlerinde yarattığı sorunlara çözüm aramaları gerektiğini, varlıkları yok sayanlara ‘kadın-erkek eşit değildir, fıtrata aykırıdır’ diyerek toplumda şiddete açık kapı bırakanlara karşı, hayatın özüne adaleti, eşitliği, neşeyi, dayanışmayı, sevgiyi koyacak seçeneği üretebileceklerini açıklayan Akyürek, “Bunu biz başarabiliriz! Yeter ki mücadelemizin değiştirici gücüne inanalım. Yeterince acı çektik. Kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Engelleyemediklerimiz, hiç duymadıklarımız, failinden hesabını soramadıklarımız çığ gibi büyüyor” diyerek 2019 yılında 500´e varan kadın cinayetlerinin, isyanın ve değişimi yaratmanın ne kadar acil olduğunu gözler önüne serdiğini ifade etti.
‘Savaşları durdurun’
Ardıç basın açıklamasında ayrıca gündemdeki mülteci göçü sorununa da değinerek, devlet politikalarına bağlı olarak gelişen savaş dönemlerinde insanlar göçe zorlanırken en çok çocuklar ve kadınların mağdur edildiğini, gidecek yeri olmayan binlerce kadının tacize, tecavüze maruz kaldığını, insan tacirleri tarafından satıldığını dile getirdi ve sözlerine “Umut tacirleri çocukların canını hiçe sayıyor. Denizlerde boğulan çocuklar utancımız olarak tarihte yerini alıyor. Vicdanını, insanlığını kaybetmiş bir dünya istemiyoruz. Hayal ettiğimiz barış dolu dünya ancak kadınlar sayesinde gelecek. Çocuklar ölmesin! Tüm savaşları durdurun” diyerek devam etti.
‘Katledilerek kaybettiğimiz kadınlara sözümüz olsun’
Ardıç basın açıklamasını Artvin´de de eksikliğini hissettikleri konularda çözüm üretebilmek, kadınların ihtiyacı olan konularda gerekli kurumlara gerekli taleplerde bulunmak, daha fazla insana ulaşıp kadınların gündelik hayata daha çok karışacağı bir ortam yaratarak, kadınların yaşadığı taciz olaylarında, ekonomik kayıplarda, hak gasplarında, kendini yalnız hissetmemesini sağlamak için 8 Mart Kadınlar Günü’nde bir araya geldiklerini söyledi ve “Umutluyuz. Her gün daha da çoğalıp bu karanlığı yok edip yerine aydınlık günleri getireceğiz. Daha fazla kayba razı değiliz! Katledilen, kaybettiğimiz tüm kadınlara sözümüz olsun” sözleriyle basın açıklamasını sonlandırdı.

Bu haber 739 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com