08.03.2020
YILLAR SONRA 7 MART BAYRAM GİBİ KUTLANDI! Artvin Valiliği koordinesinde, Artvin Belediye Başkanlığının organizasyonu ile Artvin’in kurtuluşunun 99’uncu yılı kutlama etkinlikleri Artvin halkında bu yıl bayram ötesi duygular yaşattı.

 Başkan Demirhan Elçin, milli bayramların kutlanılmasına çok önem verdiklerini, halkın katılımıyla gerçekleştirilecek etkinliklerle geçmişi gelecek ile buluşturacaklarını söylemişti. Gerçekten yıllar sonra Artvin’in kurtuluşu çok farklı bir şekilde coşkuyla, halkın katılımıyla kutlandı. Uzun yıllar milli bayramlarda halkın katılımı ya olmuyor, ya da çok yüzeysel kalıyordu. Bu yıl hem katılım, hem coşku, hem de kaynaşma adına güzel bir kutlama etkinliği gerçekleşmiş oldu.

Kutlama programı, sabah 08.30’da Atatepe mevkiinde atılan 7 pare top atışıyla başlamasının ardından yöresel kıyafetler giyen Belediye Başkanı Demirhan Elçin ve eşi Suna Elçin, Halitapaşa Meydanı’nda Artvin halkı ile buluşarak; 1877-78 yıllarında savaşan kahramanları canlandıran Artvinli milis ( halk arasında çetelerle) atlılarla ve Artvin halkıyla birlikte sembolik silah atışlarıyla Valilik önüne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Valilik önündeki tören ise şehitlerimiz ve başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.
Devamında kentin düşman işgalinden kurtuluşunun temsili canlandırıldığı bir gösteri sunuldu.
Gösteri kapsamında kağnı arabalarıyla yolculuk yapan vatandaşların düşman kuvvetlerince esir alınması, akabinde de Türk birliklerinin atlarla şehre gelerek esirleri ve şehri düşmandan kurtarması canlandırıldı.
Büyük beğeni toplayan temsili kurtuluş gösterisi esnasındaki sembolik silah ve top atışları renkli görüntülere sahne oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleri, belediye başkanlarının mesajları okundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı; ‘
“Artvin ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal Mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zafere neticelenmiştir. Böyle bir kutlu anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Artvin’in bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”
Tören, Artvin Çoruh Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Kerem Coşkun’un günün anlam ve önemini belirten konuşmayia devam etti.
Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Artvin’in 42 yıl süren esaretten kurtulup vatan topraklarına katılmasının 99. yılı kutlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Artvin halkının ilk günkü kurtuluş coşkusunu ilelebet yüreğinde yaşayacağını ve yaşatacağını dile getiren Başkan Elçin, "Bundan 99 yıldan önce Halitpaşa komutasında zafer coşkusu ile ilerleyen Türk ordusu, düşmanla boğaz boğaza çarpışırken, kadınıyla erkeğiyle çoluğuyla çocuğuyla topa tüfeğe karşı baltayla, sopayla, harmanındaki dirgeniyle kurtuluş mücadelesi veren halkla beraber 7 Mart 1921 sabahı Artvin´e girerek kenti ve çevresini zulümden kurtarmışlardır." dedi.
Başkan Demirhan Elçin, konuşmasında Kurtuluş Savaşı kahramanlarından, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kurtaran adam olarak ta bilinin Vazriyalı Ali Rıza Paşa’dan da söz etti. Başkan Elçin, “ Türk halkını Anadolu coğrafyasından ve dünya haritasından silecek anlaşma olan Sevr’e karşı çıkan ilk ve tek Osmanlı Paşası Ali Rıza Paşa’dır. Ali Rıza Paşa bu konuda tarihe not düşülecek şu cümleyi kullanmıştır: “Mondros Mütarekesi’nden sonra Damat Ferit Paşaya, “Top da vardı, tüfek de… Niçin harp etmediniz de mütareke yaptınız?” diyerek tepkisini ortaya koymuştur. Bu onun Sevr oylamasında tavrının ne olacağının işaretini vermektedir. Ali Rıza Paşa böyle bir paşaydı. Artvin halkı olarak bu yürekli paşamızla gurur duyuyor, saygıyla, şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz. Bayramımız kutlu olsun.” dedi.
Yaptığı konuşmasında, Türk milletinin tarih boyunca hür ve onurlu yaşamaktan asla taviz vermediğini kaydeden Vali Doruk, "Bin yıllık geçmişimiz boyunca istiklalimize yönelen saldırılara karşı kazandığımız şanlı zaferler bu durumun en açık ispatıdır. Günümüzden 99 yıl önce Artvinlilerin kahramanlığı ve fedakarlığıyla düşmana karşı kazandığı 7 Mart zaferi de bunlardan birisidir" diye konuştu.
Vali Doruk konuşmasının devamında; "Bin yıllık geçmişimiz boyunca istiklalimize yönelen saldırılara karşı kazandığımız şanlı zaferler bu durumun en açık ispatıdır. Günümüzden 99 yıl önce Artvinlilerin kahramanlığı ve fedakârlığıyla düşmana karşı kazandığı 7 Mart zaferi de bunlardan birisidir.
Kahraman Artvinliler, yüreklerindeki koşulsuz vatan sevgisiyle bu toprakları savunarak anavatana kazandırmışlardır. Böylesine kutlu bir anlayışla kazanılan bu kadim şehri korumak, birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe taşımak için hep birlikte büyük bir azimle çalışıyoruz. Bu durum nice şanlı zaferler ve kahramanlıklarla dolu tarihimizin omuzlarımıza yüklediği ağır bir yüktür. Bugün vatanımızın güney sınırlarında bir taraftan gözünü topraklarımıza dikmiş düşmana karşı verdiğimiz kahramanca mücadele diğer taraftan oradaki mazlum ve mağdurların yaralarını sarmamız da tarihin bizlere yüklediği bu önemli sorumluluğun gereğidir. Bin yıldır bu topraklarda hüküm sürmemizin temelini oluşturan bu anlayış nesiller boyunca aziz milletimizin benliğinde mevcut olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlarıyla suladıkları bu toprakları bizlere vatan yapan bütün kahramanlarımıza minnettarlığımızı ifade ederken, geçtiğimiz günlerde İdlib’te düzenlenen hain saldırıda şehitlik mertebesine ulaşan kahraman Mehmetçiğimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diliyorum. Bu vesileyle, saygıdeğer Artvinli hemşehrilerimin bu gurur gününü tekrar en içten dileklerimle tebrik ediyorum." dedi.
Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okurken Artvin Halk Eğitimi Merkezi Mehteran Takımı da bir gösteri sundu.
Tören, gün dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından kumdan yapmış olduğu resim sergisinin gezilmesinden sonra kurban kesimi ile sona erdi.
7 Mart kutlama programıyla ilgili düşüncelerini dile getiren vatandaşlar uzun yıllardır Artvin´in Düşman İşgalinden kurtuluşunun böyle coşkulu kutlanılmadığını belirterek bu coşkuyu yeniden Artvin halkına yaşattıkları için başta Artvin Belediye Başkanlığı olmak üzere programda emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.
Törene, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Garnizon Komutanı Piyade Albay Abdurrahman Şükrü Şenduran, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Yasin Başbay, Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Adalet Ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Fatih Tahtalı, Kore Gazisi Ahmet Sezgin,Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
7 Mart Kutlama programı gece düzenlenen fener alayı ile sona erdi.

Bu haber 1109 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com