15.03.2020
Artvin -Erzurum Devlet Karayolu üzerinde bulunan Yusufeli Sukavuşumu mevkiinde bulunan tünelde araç geçişinde aşırı toz meydana geliyor. Çölde kum fırtınası nasıl göz gözü görmez hale getiriyorsa bu tünelde de yaşanan toz fırtınası oluyor. Burasının mutlaka asfaltlanarak tozlanması halinde yıkanması gerektiğini savunan vatandaşlar kendilerini dikkate almayan yetkililerden ve ilgililerden şikayetçi…

 Artvin -Erzurum Devlet Karayolu üzerinde Yusufeli Sukavuşumu mevkiinde bulunan tünel Yusufeli halkını adeta canından bezdirdi, nefes aldırmadığı gibi görüş alanını da neredeyse sıfıra düşürüyor. Yuusfeli Barajını yapan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisi olan Limak bu yolu ve tünelleri en çok kullananların başında geliyor.

Yaklaşık 2 km uzunluğunda olan bu tünelin içerisine aşırı toprak biriktiğinden geçen araçlar tarafından çok toz meydana geldiği için görüş mesafesi de tehlike arz edecek şekilde kısalıyor.
Artvin Yusufeli arasında 44 tane tünel bulunuyor. Hiç bir tünelde toz olmazken, sadece bu tünelde toz oluyor. Bu tünel uzun ve çok toz olduğu için tünel içerisinde bulunan vantilatörlerde yeterli gelmiyor.
Oysa bu yol aynı zamanda uluslararası özellik de taşıyor. Yusufeli Şoförler Odası Başkanı Fevzi Polat, 3 yıldır sürekli konuyu yazılı olsun, sözlü olsun dile getirmelerine rağmen kendisine muhatap bulamıyor. Başkan Polat,” Su kavuşumundaki bu tünel adeta toz mağarası, toz tüneli. Bu yol aynı zamanda uluslararsı yoldur. Biz buradan sürekli gelip geçiyoruz. İnsnalarımız hasta oldu. Hepimizin ciğerleri tozla doldu.
Biz Yusufeli’ni devletimize feda ederken, bu barajı yapanlar, bizi bu tozdan, çamurdan kurtarmıyor. İnanın artık bıktık. Gidiyorsun DSİ’ye, muhatap biz değil, Karayolları diyorlar. Karayollarına gidiyorsunuz Barajı yapan firma diyorlar. Barajı yapan firma başka adresi gösteriyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Çevre Şehircilik Müdürlüğü görevini yapmıyor. Yapsa bu tünel 3-4 yıldır toz tüneli olur mu? İnsanı yaşat ki devlet yaşatsın diyoruz. Yusufeli insanını yaşatın ki Yusufeli olsun. Biz Şoförler Odası olarak Bakın biz nerelere yazılarımızı yazdık?;
03.04 2014 tarihinde Yusufeli Belediyesi’ne,
01.03. 2016 tarihinde Trabzon Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’ne,
08.08.2016 tarihinde DSİ 26. Bölge Müdürlüğü’ne
04.10. 2016 Trabzon Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’ne,
28.01. 2019 Trabzon Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne,
28.01. 2019 Yusufeli Karayolları Şantiye Şefliği’ne
Dilekçelerimizi yazdık. Bir tek Çevre Ve Şehirciliğe dilekçe yazılmamış. Şimdi oraya da yazımızı yazacağız. Artvin Valiliğine de Sayın Valimizi de bu tünelle ilgili bilgilendireceğiz. Eğer yine sesimizi duymazlarsa, Tarım Orman Ve Su İşleri Bakanlığı’na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na da yazacağız. Cimer’e şikâyetlerimizi göndereceğiz.
Artık yeter diyoruz. Bizi insan yerine ne zaman koyacaksınız? Biz Yusufeli insanları olarak her şeyimizi devletimize feda etmişiz. Karşılığında bize yapılanlar hepimizi derinden üzmektedir. Buradan kendisi de Yusufelili olan Ak parti Artvin Milletvekili Erkan Balta’ya, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışlaya Cumhurbaşkanımıza rica ediyoruz. Bizim sesimizi duysunlar. Bu tünel hem Yusufeli’nin hem de ülkemizin yüzkarası durumundadır. Dediğimiz gibi burası aynı zamanda uluslararası yoldur. “dedi.
Taksici ve dolmuşçu esnafı özel araçların sahipleri ve vatandaşlar da yaşanan bu duruma adeta isyan ediyor. Görevini yapmayan ilgili kurum ve kuruluşların bu sorunu gidermediği için suçlu olduğunu, yıllardır bu sorunu görmezden gelerek insanlara eziyet ettiğini savundu.
 

Bu haber 778 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com