14.05.2020
Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu, koronavirüs (covit-19) virüsü kapsamında mücadelesini 08 Haber’e açıkladı. Başkan Özdemiroğlu, Oda’sına bağlı ve kapalı iş yerlerinden berberler, kuaförler, kıraathaneler, kafe ve çay ocağı toplam 109 esnafına kapalı kaldığı süre boyunca gıda yardımı yaptıklarını söyledi.

 Başkan Özdemiroğlu, Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı 580 esnafın olduğunu ve Yusufeli’de 63 köy bulunduğunun bilgisini verdi. Pandemi salgın ilan edilen küresel salgın covid-19 baş edebilmek için devletin aldığı tedbirler, Bilim Kurulu kararları doğrultusunda Yusufeli’de Kaymakam Ömer Faruk Özdemir başkanlığında oluşturulan Sağlık Kurulunda sivil meslek örgütü olarak kurula katıldığını söyleyerek alınan kararlardan üyelerini ilgilendiren terbirlere harfiyen uyduklarını belirtti.

 
Özdemiroğlu: “Öncelikle Oda’mıza bağlı çeşitli iş kollarımızdan kapatılan 109 esnafımız için tedbir aldık. Öncelikle ilçe genelinde bağlı derneğimize bağlı olan esnaflarımızı kumanya yardımı yaptık. Bu koli yardımımıza yerel esnaftan 150 TL ilk gıda paketi alarak ekonomik desteklediklerini ifade etti. Yani yerel esnafı koruduk. Dernek Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu, pandemi ilan edildiğinde Oda olarak 25 bin TL kaynak ayırt ederek mücadeleye başladık.” dedi.
 
Başkan Özdemiroğlu açıklamasının devamında ise şunları kaydetti: “Gazeteci Ahmet Külekçi Oda’mızı arayarak ses sanatçısı Haluk Levent’in başında olduğu Ahbap Derneği ile iletişime geçmek istediğini söyledi. Bizzat Haluk Levent’le görüştüm. Çalışmalarımız konusunda bilgisi olduğunu Türkiye genelinde 870 odanın olduğunu ancak böyle esnafına yönelik çalışma olmadığını gördüklerini söyleyerek yardım yapmak istediklerini bildirdiler . Ahbap Derneği olarak bizlere 150 adet teferruatlı gıda yardımı yaptılar. Bu yardımların 100 adetini işyerleri kapalı esnafa dağıttık, 50 adetini de muhtarlar aracılığıyla ekonomik yoksunluk içerisinde olan vatandaşlara dağıttık.”
 
Yusufeli Oda Başkanı Özdemiroğlu; Haluk Levent´e ve Ahpap Derneği gönüllülerine çok teşekkür ettiğini belirtti. Özdemiroğlu: “Ayrıca tespit ettiğimiz emekli olmayan, iş yeri kapalı olan yani pandemi süresince gelir yoksunu olan esnaflarımıza ilçe Kaymakamımız Sayın Ömer Faruk Özdemir 80 kişiye bin TL devlet desteği için yardım başvuruları değerlendirerek yardım onayladı. Yine Kaymakamlık 150 koli gıda yardımı hazırlatarak esnaflarımıza dağıtımını organize ettik. İlçemizde Halilpaşa İlköğretim Okulunun bahçesinde dağıtımını gerçekleştirdik.” dedi.
 
Yusufeli Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu açıklamalarının sonunda esnaf adına bir dizi çalışmalar yaptıklarını ve esnafa yıkanabilir maske dağıttıklarını bilgisini verdi.
 
Başkan Özdemiroğlu: “11 Mayıs Pazartesi günü berberler ve kuaförlerin açılması çalışmalarında derneğimize kayıtlı 17 berber, 7 kuaförü açılışa hazırladık. Öncelikle Oda’mızda sosyal mesafeyi koruyarak toplantı yaptık. Halk sağlığında uzman arkadaş açılıştan sonraki hizmetlerin standardını, hijyen tedbirlerinin nasıl olması gerektiği konusunda bilgilendirdi.
Uzun zamandır kapalı olan kuaför ve berber esnafımız büyük mağduriyet yaşamakta idi. Hizmet sektörü olarak müşterileriyle 11 Mayıs´ta buluştular. Oda olarak denetimlerini yaptık. Ekonomik yoksunluk içerisine düşen esnafımızın hijyen malzemeleri, dezenfekte malzemeleri tedarik noktasında Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı İrfan Yıldırım´ın işletmesinden esnafa toptan malzeme tedariki için esnafımıza güzel jest yaparak işletmesini açıp para kazandıktan sonraki malzemelerinin parasını ödeme kolaylığı sağladı.
İrfan Yıldırım Başkan’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
Ayrıca yine kuaförler ve berberlerimizin tek kullanımlık önlüklerin tedariki için odamız kendi bütçesiden Bursa ilinde üreticiden önlükleri alarak dağıtımını yapacaktır. 11 Mayıs´ta açılan ilçemizdeki berber ve kuaförlerde denetimler sonucu 65 Yaş üstü iki esnafımızın iş yerinin açılışına izin vermedik. Çünkü pandemi mücadelesi devam ediyor kendileri risk grubundalar. Pandemi süresince kapalı kalan kademeli izin verilen kuaför ve berberlerin girdileri nedeniyle hizmetleri karşılığı zam yapılmış tır. Örneğin saç tıraşı 15 TL iken zamlı tarife 20 TL oldu.
 
Yusufeli Baraj inşaati ve maden çalışması olan bir de firmalarımızdan Karaca İnşaat firması da 50 koli ve ÇEKA firması da 75 koli gıda yardımı patı. Bu yardımaları dükkanları kapalı esnaflarımıza dağıttı. Pandemi süreci de esnaflarımız mağdur olmaması için yoğun çaba göstermekteyiz. Gün dayanışma günüdür. Küresel salgın devam etmekte tedbirleri elden bırakmadan yaşamı ekonomimizi ayakta tutmak için var gücümüzle çalışmaktayız.
 
Halkımızın koronavirüsüyle alakalı devletinizin aldığı tedbir ve uyarılara sıkı sıkı uymalarını istiyorum ve Oda olarak katkı sunuyoruz.” dedi.
 
Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu kendisine yer veren yayıncı kuruluşumuz 08Haber’e teşekkür etti. 

Bu haber 488 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com