23.05.2020
Artvin’de dolmuşa binenler, ilçeler arası yolculuk edenler kayıt altına alınıyor! Koronavirüsle mücadelede başarılı iller arasında gösterilen Artvin, tedbiri elden bırakmıyor.1 aydır pozitif vaka görülmeyen Artvin’de yeni vakaların görülmeye başlaması tedbirlerin artırılmasına neden oldu.

 Borçka’da görülen 4 vaka ve 23 karantina nedeniyle Artvin şehir içi ve ilçeler arası toplu taşıma araçlarında yolculuk yapacak olanların isimleri, adresleri, telefon numaraları alınacak.

Bayram üstü olması, özel araçlarla il dışından Artvin’e gelenlerin olabileceği de düşünülerek alınan bu tedbirler mücadelenin daha üst seviyede yürütüleceği anlamını taşıyor.
Kentte filyasyon çalışmasına destek olmak amacıyla alınan kararla, şehir içi özel halk otobüsleri ve ilçeler arası taşımacılık yapan dolmuşlarda seyahat edeler kayıt altına alınıyor.
Uzun süredir pozitif vakanın rastlanmadığı Artvin’de tedbirler elden bırakılmıyor. İl Pandemi Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda, şehir için özel halk otobüsleri ve ilçeler arası taşımacılık yapan dolmuşları kullanan vatandaşlar kayıt altına alınmaya başladı.
Toplu taşımayı kullanan her vatandaşın; adı soyadı, telefon numarası, bindiği – indiği durak ve saati şoför tarafından kayıt ediliyor. Böylelikle olası bir vakada, dolmuş içinde bulunanlar takibi kolayca yapılmış oluyor.
Pandemi sürecinde kapasitelerin yüzde 50 oranında hizmet veren toplu taşıma araçları, virüsün yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler almaya devam ediyor. Sosyal mesafe, maske ve dezenfektan gibi önlemlerin yanı sıra yeni normalleşme hayatında caddelerin kalabalıklaşmasıyla da yeni önlemler alınıyor.
Toplu taşımada sadece Artvin’de uygulanıyor
Türkiye’de toplu taşımalarda bu uygulamanın ilk olduğunu söyleyen Artvin şoförler odası cemiyeti başkanı Şeref Öngüner, olası bir vaka durumunda temaslı kişilerin daha kolay bulunması için böyle bir karar aldıkları belirtti.
Cemiyet Başkanı Şeref Öngüner; “ Vali Bey’in başkanlığında Pandemi Kurulu’nca bir uygulama başlattık. Türkiye’de bir tek Artvin’de yapılıyor bu uygulama. İlçe arabalarımız ve şehir içi dolmuş arabalarımızda bütün araçlarımıza binene yolcuların isim, soy isim, hangi durakta bindiği hangi durakta indiği TC numaralarına kadar alıyoruz. Olası bir vaka durumunda kişiye o iletişime geçtiği insanları rahatlıkla bulabilmek için Sayın Vali’mizin başkanlığında böyle bir karar aldık. Türkiye genelinde en başarılı illerden birisiyiz Artvin olarak. Bu sayın valimizin ve o Pandemi Kurulu’muzdaki heyetin başarısı ve tüm bilinçli Artvin halkının başarısıyla oldu. “
 
Şehir İçi Dolmuş Kooperatifi Başkanı Remzi Yıldız ; ”İlimiz Valisi Yılmaz Doruk’un Pandemi Kurulu Başkanı olarak bize vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda dolmuşlarımızı kullanan müşterilerin bütün kimlik bilgilerini bindiği saatleri ve iniş biniş yerlerini sıhhatli bir şekilde YOLCU TAŞIMA FORMU´NA kayıt ediyoruz. İleri de doğabilecek Koronavirüs hastalığı olduğunda bu bilgileri ortaya koyup bu toplu taşımayı kullanan insanların kimin kullanıp kullanmadığı konusunda veri elde etmek için bunları kullanacağız.” ifadelerine yer verdi.
 

Bu haber 281 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com