24.08.2020
Kaybolmaya yüz tutan meslek –demircilik- Ardanuç Torbalı Köyü’nde demirci ustası Selim Baykan’ı ziyaret ettik. Namı diğer Selim Usta, köyünden göç etmeyerek küçük yaşta baba mesleğini öğrenerek çiftçi alet edevatlar yapmaya başlamış. Selim Usta, bu mesleği sayesinde evinin geçimini sağlarken üç çocuğunu üniversite okutarak meslek sahibi yapmış.

 Ardanuç Torbalı Köyü’ndeki atölyesine ziyarete gittiğimizde bahçe sezonu olması nedeniyle bol miktarda kazma, kürek, orak, tırpan, balta imalatı yaptığını ve köylünün imdadına yetiştiğini gördük. Selim Usta ayrıca bıçak çeşitleri yaparak mutfakların vazgeçilmezi çelik bıçak çeşitleriyle de hizmet veriyor. Köylük yerlerde en çok saç ayağı talebi geldiğini söyleyerek talebeyetişemediğini belirtti.

Demirci ustası Selim Baykan, artık yaşlandığını ve tek başına çok iş çıkaramadığını söyledi. Baykan: “Bu meslekten ekmek yedim. Köylü vatandaşlarımıza hizmet ediyorum. Ancak bu mesleği ne kadar sürdürürüm bilemem, atölyemde sağlığım el verdiğince çalışacağım, iş bu meslek artık benim için hobi olma yolunda. Benim mesleğim ağır el işçiliği gerektiriyor, yani kas gücüne ihtiyaç var.  Talep var ama talebi karşılayacak gücüm yok” açıklamasında bulundu.
Yorum: Gösterdiği misafirperverlikten dolayı Selim Usta’ya teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar alınteri ve beden gücü ile üreterek Ardanuç ve Artvin iline sağladığı katkılardan dolayı şükranlarımızı sunuyor, uzun ömürler diliyoruz.  

Bu haber 7556 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hatice Nur ERSÖZ / 08HABER- Gezi Notları

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com