28.08.2020
Yeşil Artvin Derneği: Artvin’de 15 maden sahası daha ihale ediliyor Yeşil Artvin Derneği, çevreyi ve doğayı korumak için mücadelesini sürdürüyor. Dernek yaptığı basın açıklamasında Artvin il hudutlarında 15 yeni maden sahası için daha ihaleye çıkıldığını ve bu yerlerin maden şirketlerine altın tepside sunulacağını iddia etti.

 Doğal afetlerden en çok etkilenen illerin başında Karadeniz bölgesindeki illerin geldiğinin altını çizen dernek, Artvin’in 153 maden sahası ile toplam 292 bin hektar alanın madencilere peşkeş çekildiğini ve en ciddi ekolojik, ekonomik ve sosyal yıkım görecek illerin başında geldiğini, özellikle Murgul ve Cerattepe örnekleri başta olmak üzere açıkça yaşamaktayız denilen basın açıklaması şöyle:

“Korona virüsün yaşamamızın her anını zorlaştırdığı bir dönemde, doğal alanlarımızın maden şirketlerine peşkeş çekilmesi süreci ne yazık ki hız kesmeden devam ediyor. Bilindiği üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından ülkemizin neredeyse tüm illerinde toplamda 766 adet maden sahası için ihale süreci 20 Temmuz 2020’de başlatılmıştı. Ülke genelinde 68 ilde yaklaşık 900 bin hektar (300 bin futbol sahası büyüklüğünde) alanı kapsayan ve 24 Ağustos’ta başlayıp 28 Eylül’de sonlandırılacak olan maden arama ve işletme ihalelerinin, çoğunlukla orman ve mera alanları ile verimli tarım alanlarını da kapsadığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.
Yaşanılan salgını adeta bir fırsat bilerek hızla yaygınlaşan bu tür toplu maden ihalelerinde geçtiğimiz 18 Haziran 2018 tarihinde ise 616 alanın, Temmuz ayında ise 286 farklı alanın, maden ihalesi yapılmıştı. Anlaşıldığı üzere Haziran’dan bu yana toplam 1668 kutsal yurt köşemiz talana kurban edilmeye hazırlanmaktadır.
Doğu Karadeniz Bölgesi, maden talanı açısından en fazla olumsuzluk yaşayan bölgedir ki Bakanlığın verilerine göre, Artvin, Gümüşhane, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerinde toplam 1012 maden ruhsatı ve 1 milyon 372 bin hektarlık alan maden talanı ile karşı karşıyadır. Diğer bir ifade ile bu illerimizin toplam büyüklüğünün neredeyse % 40’ının yani 549 bin hektarının madenlere ayrıldığı ortaya çıkmıştır. Bu büyüklük içinde, Artvin’in 153 maden sahası ile toplam 292 bin hektar alanın madencilere peşkeş çekildiğini ve en ciddi ekolojik, ekonomik ve sosyal yıkım görecek illerin başında geldiğini, özellikle Murgul ve Cerattepe örnekleri başta olmak üzere açıkça yaşamaktayız.
Murgul, Cerattepe, Aşağı ve Yukarı Maden, Yusufeli, Ardanuç ve Şavşat’ta hâlihazırda işletilen açık ve kapalı maden sahaları ile taş ve kum ocakları nedeniyle karşı karşıya kaldığımız maden talanı yetmiyormuş gibi bu son ihalede de Artvin’imizde toplam 15 yeni saha daha maalesef ilgililer (!) tarafından altın tepside maden şirketlerine sunulacak. Dernek olarak, aşağıda yer alan Tablodaki alanlara karşılık gelen koordinatlar üzerinde yaptığımız incelemelerde, Arhavi’de 4, Artvin Merkez’de 3, Yusufeli’nde 7 ve Ardanuç’ta ise 1 saha olduğu tespit edilmiş ve söz konusu bu yeni sahalar, daha detaylı olarak görmeniz için harita üzerine işlenerek aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Artvin’deki bu 15 yeni maden sahası için ihale ise bugün (26 Ağustos 2020) yapılacak.

Bu haber 7873 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com