18.09.2020
ARDANUÇ´TA TAŞOCAĞI İSTEMİYORUZ! Ardanuç Boyalı Köyü Gedikli Mevki Taş Ocağı projesi ile ilgili yeniden keşif yapıldı.

 Bu vadide bulunan Harmanlı-Beratlı-Boyalı- Hamurlu -Kızılcık köylerini direk olarak Ardanuç ilçe merkezi, civar köyleri, Tütünlü köyü, Yolüstü köylerini de dolaylı olarak etkileyecek projenin keşfi jandarmanın aldığı güvenlik tedbirleri ile yapıldı.

Köy muhtarları ve köy halkı burada hiç bir şekilde taş ocağı tesislerinin yapılmamasını istedi.
Vatandaşlar; "Bu Vadi 5-6 köyün bir arada olduğu ekosistemi ile ormanları ve burada yaşayan canlıları ile çok özel bir yerdir. Burada yaşayan insanlar hayvancılık ve tarım ile uğraşarak yaşamını sürdürüyor.
Bu nedenle burada yapılacak olan bir taş ocağı kırma eleme tesisi tüm bu bölgeyi, yaşam alanı olmaktan çıkaracaktır. Toz toprak içinde tarım zarar görecek, insanların sağlıklı yaşam alanları yok olacak, hayvancılık yapılamayacak.
Ardanuç, büyük ve küçükbaş hayvancılığın yanında arıcılığı ile de çok özel bir yere sahiptir. Arıcılık yok olacak. Burada bulunan sularımız kirlenecek. patlatmalardan kaynaklı sarsıntılar nedeniyle su kaynaklarımız yok olacak.
Bunu bilim insanları ve raporlar açıkça yazmaktadır bütün bunları göz önüne aldığımızda ya biz yok olacağız ya bu taş ocağına razı olacağız. Asırlardır burada yaşayan halk olarak buradaki köylerde yaşayan insanlar olarak böyle bir projeyi istemiyoruz şeklinde duygularını dile getirdiler.
Projenin sahibi firma yetkilisi Halit Özdemir, burada patlatma yapmayacağını dışarıdan mucur getirerek, hayvan gübresi ile karıştırıp organik gübre yapacağını, bunun yanında parke taşı üretimini gerçekleştireceğini belirterek korkuların yersiz olduğunu öne sürdü. Ancak keşif alanında bulunan hiç kimse bu sözlere inanmayarak, asıl amacını sakladığını belirterek Özdemir´e tepki gösterdi.
Davanın avukatı Halis Yıldırım ise görülen davanın başka bir ÇED konusu olduğunu firma sahibinin bambaşka bir şey anlattığını bunun da konuyla ilgisi olmadığı için söylediklerinin tümünün alakasız, dolayısı ile geçersiz olduğunu söyledi.
Avukat Halis Yıldırım aynı gün içinde birden çok keşfin yapıldığını da sözlerine ekleyerek;
"Bugün sadece burada değil, birçok yerde keşifler yapıldı. Artvin Borçka Taşköprü  HES, Arhavi Saka HES 1-2 Regülatörü, Şavşat ( 10 yıl sonra lehe bozularak gelen) Şavşat HES, aynı şekilde 10 yıl sonra lehe bozulan Şavşat Susuz HES ve Ardanuç Boyalı köyü Gedikli Mevki Taş Ocağı için yola çıktık.
10 Eylül de Arhavi, Borçka 11 Eylül’de Şavşat ve Ardanuç’tayız. Doğayla, doğa dostlarıyla buluştuk. Doğamızı, kendimizi ve bir birimizi koruyacağız  Sonra dayanışmayla , bizi ve tüm canlıları var eden doğayı ekosistemi korumaya çalışacağız." dedi.
 

Bu haber 5512 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : SAMİ ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com