06.09.2021
DOĞALGAZDA ARTVİN BİREYSELLEŞİYOR AMA… Artvin Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şener Kaya’dan çok önemli açıklama… Apartmanlarda geriye dönüşü hem çok maliyetli hem de çok zor olan kömürden doğalgaza dönüşüm hakkında bilgilendirmede bulundu.

 2020 yılın başlarında Artvin il merkezinde ısınma sistemi kömürden doğalgaza dönmeye başladı. 2021 yılında ise birçok mahalleye doğalgaz alt yapısı götürüldü.

 
Artvin il merkezinde doğalgaz alt yapı işi için Akmercan şirketi yetkilendirildi. Şirket bir taraftan alt yapı çalışmalarını tamamlarken diğer taraftan da binalara doğalgaz vermeye çalışıyor. Kış aylarının yaklaşması nedeniyle apartman malikleri ve bireysel ev sahipleri yetkilendirilmiş mühendislik firmalarına proje çizdirmeye devam ediyorlar.
 
 
AKMERCAN şirketi Artvin’e geçtiğimiz yıl alt yapı yatırımlarını yaparak doğalgaz vermeye başladı. Çayağzı Mahallesi’nden başlayan doğalgaz aboneleği üst mahallere kadar çıktı.
 
Bu kış Artvin’de birçok apartman, ev ve işyeri doğalgaz ile ısınmaya başlayacak.
 
Artvin Makine Mühendisleri Odasından önemli bilgilendirme
 
TMMOB Artvin Makine Mühendisleri Odası’nın, Artvin’de yapılan ısıtma sistemlerinin doğalgaza dönüşümleri hakkında basına açıklama yaptı. Oda Başkanı Şener Kaya şunları kaydetti: “İlimize doğalgazın gelmesiyle birlikte, vatandaşların doğalgaza geçişi hızlanmaya başlanmıştır.Bunun üzerine vatandaşlarımızda kendi konutlarına doğalgaz alınması yönünde çalışmalar yapmaktadır. Ancak merkezi ısıtma sistemli konutlarda yaşayan apartman sakinleri, merkezi sistem ile mi yoksa bireysel sistem ile mi ısınma müzarekeleri de başlamış oldu. Artvin ilinde ilk doğalgaz kullanımı 2020 yılının başlarında başlanılmış olup, her ne hikmetse vatandaşlarımız merkezi sistemli ısınmadan vazgeçip bireysel sistemli ısınmayı tercih etmektedir. Doğalgazın kullanıma başlamasından itibaren ilimizde merkezi sistemli ısıtma olarak devam eden 1 tek apartmanın doğalgazlı merkezi sistem olarak dönüştürüldüğü tespit edilmiştir. Bunca merkezi sistemle ısıtılan binalar bireyselle ısınmaya başlanmıştır. Vatandaşlarımızın bireysel ve merkezi doğalgaz ısıtma sistemlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, gerek bireyselin gerek merkezi sistemlerin avantajları ve dezavantajlarını sıralamakta fayda sağlayacağı kanaatimce bu açıklamaya ihtiyaç doğmuştur.
 
Şener Kaya, bireysel ve merkezi ısıtma sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarını şöyle sıraladı.
Bireysel Doğalgaz Isıtma Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları
§   Hane halkı, talep ettiği konfor şartlarına göre diğer kullanıcılardan bağımsız olarak erişebilir. Gerek ısınma gerekse su sıcaklığını kendisi belirler. Bu hem avantaj hem de dezavantaj olabilir. Çünkü, komşuların ne kadar ısındığı da önemlidir. Alt ve üst komşular evlerini sıcak tutarsa bu olumlu bir durum iken, komşuların yakıt sarfiyatını azaltmaları olumsuz duruma neden olur.
 
§   Bireysel doğalgaz ısıtma sisteminde son kullanıcı kombisini kendisi seçer. İstediği marka ve modele ait seçim yapabilir.
 
§   Gazın tedarik edildiği şirkete karşı birey kendisi sorumludur. Merkezi kullanımlardan doğan ödeme sorunuyla karşılaşılmamış olur.
 
§   Isıtma tesisatındaki sorunlar sebebiyle ortak sistemlerde görülen, bazı dairelerin ısınması, bazıların ısınmaması gibi sorunlarla karşılaşılmaz. Her bir bireysel kullanıcı yalnızca kullandığı kadar yakıt parası ödemekle mükelleftir.
 
§   Isınma tesisatındaki olası problemler, daire sahipleri tarafından daha hızlı giderilebilir. Merkezi sistemlerde bu sorunların giderilmesi ortak kararlara bağlandığından daha uzun sürebilmektedir.
 
§   Hane halkı dilediği zaman kombisini kapatabilir, dilediği zaman açabilir. Merkezi sistemlerde evde olmasanız dahi evin zorunlu olarak ısınması gerekir. Bireysel sistemlerde bu tamamen kullanıcının inisiyatifindedir.
 
§   Bireysel olarak faturalandırıldığından dolayı, kullanıcı dilediği şekilde tasarruf yapabilir. Merkezi sistemlerde mecburi kullanım söz konusudur.
§   Bireysel sistemlerde her daire kendine ait bir faturayı ödemekle mükelleftir. Bu nedenle takip tek elden yapılmış olur. Merkezi sistemlerde ise tahsilatın toplanabilmesi zaman alabilmektedir.
 
§   Bakım, onarım gibi işlemlerden yalnızca hane halkı sorumludur. Bu sayede daha iyi bir şekilde bakım yaptırılabilir ve birey istediği teknik servis firması ile anlaşabilir.
 
§   Dağıtım daire içerisinde yapıldığından, merkezi sistemlerde olan hidrolik dengeleme kayıplarıyla karşılaşılmaz. Daha yüksek verimlerde enerji kullanımı yapılır.
 
§   Binalarda kazan dairesi bulunması gerekmediğinden daha fazla ortak kullanım alanı sağlanmış olur. Montajı kolaydır ve kombi tek başına büyük bir alan kaplamaz.
 
§   Merkezi Doğalgaz Sisteminin Avantajları ve Dezavantajları
 
§   İşletme arıza ve bakım giderme işlemleri apartman yönetimi tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemler için yalnızca kazan dairesiyle ilgilidir.
 
§   Başka bir yakıt türünden doğalgaza geçiş sırasında veya modernizasyonda tadilat işlemleri sadece kazan dairesinde gerçekleşir. Tüm ısınma hatları meşgul edilmez.
 
§   Radyatör ısınmasını sağlayan ekipmanlar daire içerisinde olmadığından ses ve gürültüye maruz kalınmaz. Aynı zamanda koku, duman gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaz. Bu sayede yaşam kalitesi olumsuz etkilenmemiş olur. Can ve mal güvenliği açısından da herhangi bir riski yoktur.
§   Bireysel kombilerde kombi bacaları binaların dış cephelerinde çeşitli boya deformasyonlarına neden olur. Bunun yanında baca mesafeleri uzundur. Bunlar merkezi sistem doğalgazın avantajlarındandır.
 
§   Bilindiği üzere katlar ve daireler birbiriyle bitişiktir. Komşular evlerinde ısınma faaliyeti göstermediği durumlarda bu hane halkını olumsuz etkiler. Fakat merkezi sistem doğalgaz kullanan apartmanlarda tüm daireler zorunlu olarak ısınma işlemi yaptığından, diğer daireler bu durumdan olumsuz etkilenmez. Tüm daireler birbiriyle yakın ısınma değerlerine sahiptir. Yakıt tüketimi olarak da birbirlerine yakındır.
 
§   Ekonomik ömrü bireysel sistemlere göre daha uzundur.
 
§   Hane halkı bireysel sistemlerde, çeşitli nedenlerden dolayı kombiyi kapattığında; kombi eski çalışma sistemine tekrar kavuşmak için daha fazla enerji tüketmek zorunda kalır. Fakat merkezi sistemlerde bu sorun olmadığından enerji sarfiyatı korunmuş olur. Kombiler sürekli olarak aç-kapa durumunda olduğunda, yüksek enerji sarfiyatı gözlemlenir.
 
§   Isı pay ölçer kullanılarak merkezi sistemlerdeki birçok olumsuzluk giderilmiş olur. Pay ölçerler sayesinde apartmandaki tüm daireler, yalnızca kullandığı kadar enerjiden sorumlu olur. Son yönetmelikle birlikte 2.000 metrekare üzeri yapılarda pay ölçer zorunlu hale gelmiştir.
 
§   Merkezi sistem doğalgaz ile birlikte alternatif enerji kaynakları uyumlu olarak çalışabilir. Bireysel sistemlerde bu son derece karmaşık bir hal alabilir.
 
§   Merkezi sistem doğalgaz, bireysel doğalgaz sistemine göre daha ekonomiktir. İşletme masrafları daha azdır.
 
TMMOB Artvin Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şener Kaya, son olarak şunları söyledi: “ Yukarıda belirttiğim gibi merkezi sistemli ısıtma sisteminin daha avantajlı olduğu görülmektedir. Daha ekonomik yakıt sarfiyatı olmaktadır. Gerek ülkemiz için gerek bireyler için merkezi sistemle ısınma avantaj sağlayacaktır. Artvin halkının bu hususta daha ekonomik düşüneceğinden hiç şüphem yoktur. “

Bu haber 1612 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sedat VARAN

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com