01.12.2007
Artvin’de 9 Aralık Pazar günü yapılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Merkez İlçe Başkanlığı seçimleri için Artvin’e gelen CHP genel başkan adayı Haluk Koç ve bazı milletvekilleri Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaret ederek, Cerattepe’de çıkarılmaya çalışılan madenle ilgili olarak bilgi aldılar.
Dernek merkezinde başkan Erdoğan Gazihan ve yönetim kurulu tarafından karşılanan siyasilere, yansıma eşliğinde sunum yapıldı. Dernek üyesi ve öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu tarafından bilgi aktarıldı.
           Kurdoğlu verdiği bilgilerde, Cerattepe’de çıkarılmaya çalışılan madenin Artvin iline vereceği zararları aktardı. Artvin ilinin doğal zenginliklerine ve jeolojik yapısına da değinen Kurdoğlu, Artvin’in 217 endemik türün bulunduğu, 25 korumalı karasal eko sistem içinde yer aldığına değinerek, Artvin’in kuşlar, yaban hayatı ve ormanlar yönünden çok zengin nadir bölgelerden biri olduğuna dikkat çekti.
            Cerattepe’de maden bulunması ve bugünkü aşamaya gelmesine kadar olan kısmı kısaca özetleyerek, İmmet Madenciliğin dünyanın diğer bölgelerinde yaptığı maden arama çalışmaları ve çıkardığı bölgelerdeki çevre felaketlerini görsel olarak, ziyaretçilere aktardı. Maden firmasının ilk ruhsat aldığında 8 ton rezerv var dediği yerde, daha sonra ise 37 ton altın olduğunu açıkladığına dikkat çekti.
            Hükümet tarafından çıkarılan Maden Yasası’nın ise Türkiye’yi ve Artvin’i daha da
felakete sürükleyeceği iddiasında bulundu.
            Yeşil Artvin Derneğine CHP’liler tarafından gerçekleştirilen ziyarette söz alan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da  CHP’nin Kazdağı ve Cerattepe için araştırma komisyonu kurduğunu, çıkan yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurduklarını açıkladı. Meclis’teki yaşananlara da değinen  Koç, 57. Hükümette görev alan AKP’lilerin 58. Hükümet döneminde yasayı daha da genişleterek Meclis’teki çoğunluğunu kullanarak yasalaştırdığına değindi. Koç, AKP’nin bir taşeron olduğunu iddia ederek, hükümetin yalnız olmadığı, arkasındaki emperyalist güçlere hizmet ettiğine vurgu yaptı.
 
 
 

Bu haber 1980 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 Haber

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com