20.01.2010
Artvin´in Borçka ilçesinde terzilik yapan İlker Şentürk 40 yılda 40 bin İngiliz Külotu Pantolon dikti.

 

Artvin’in Borçka ilçesinde terzilik yapan İlker Şentürk 40 yılda 40 bin İngiliz Külotu Pantolon dikti.
 
Artvin’in Borçka ilçesinde yıllarını terziliğe vermiş, İlker Şentürk, 40 yılda 40 bin İngiliz külot pantolonu dikip satarak ilçesinde bir rekora imza attı. Özellikle Borçka halkının rağbet gösterdiği İngiliz Külot Pantolonları’nın geçmişi Cumhuriyet’in kurulduğu yıllara kadar dayanıyor. O dönemde Atatürk’te bu pantolonlardan giymiş. İngiliz askerleri de bu pantolonlardan giydiği bilinenler arasındadır. İngiliz Külod’u ismi İngiliz ordusunun geçmişte bu modeldeki pantolonları giymesinden geliyor. Şayağ adı verilen yün kumaştan dikilen bu pantolonlar, günümüzde artık köylüler ve avcıların tercih ettiği giysiler arasında yer alıyor.
Paça kısmından dar olarak başlayan İngiliz Külot Pantolonları, bel kısmına doğru genişliyor. Peki neden paçalar dar, yukarı doğru genişliyor? Bu pantolonlar geçmişte İngiliz askerleri tarafından üniforma olarak kullanılmış
Paça kısımlarının dar oluşuyla, zor arazi şartlarında, toz toprak, böcek, gibi zararlılardan korunmak amaçlanmış. Yukarısının genişliğinin ise rahat hareket etme olanağı sağladığı belirtiliyor. Ayrıca at binerken genişliğinden dolayı ayrı bir rahatlık ve ferahlık sağladığı öne sürülüyor. Dar olan paçalardan özellikle kış şartlarında, kar girmiyor. Avcıların tercih etmesindeki büyük neden bu olsa gerek. Bu pantolonu takım olarak ta giymek mümkün ancak, üst kısmında bir ceket yer almıyor. Pantolonun üstü yelek olarak giyiliyor. Bu takımı giyen insanlar, keçi kılından yapılmış özel çoraplarla birlikte körüklü çizme de giyiyor. Kıl çorapların özelliği su geçirmemesi, çok az sızma olsa bile içeri giren su ısınıyor, ve kıllar içerideki ısıyı termos görevi üstlenerek muhafaza ediyor. Böylelikle karda ve yağmurda ayak ıslansa bile üşüme gerçekleşmiyor.
 
30 yaş üzeri erkeklerin tercih ettiği İngiliz Külot Pantolonu’nu dikebilmek için, 120 cm kumaş kullanılıyor. Ayrıca 4 cebi bulunan normal bir pantolondan tek farkı, paçalarının dar oluşu ve kullanılan kumaşın cinsi. Şayağ kumaşından dikilen İngiliz Külot Pantolon’ları için 3 sınıf kumaş kullanılıyor. 1. sınıf Şayağ kumaşından üretilmiş bir İngiliz Külot Pantolon’un fiyatı 50 TL iken, fiyatlar 2. ve 3. sınıf kumaşta 30 Türk Lirası’na kadar iniyor. Keçi kılından el emeği göz nuru olarak yaşlı kadınlar tarafından örülen çorapların fiyatı ise 50 Türk Lirası’ndan satışa sunuluyor.
 
Baba mesleği olarak terzilik yaptığını belirten İlker Şentürk(57), kendisinden sonra mesleği icra edecek kimsenin bulunmadığından büyük üzüntü duyuyor. Şentürk; “ El sanatlarıyla ilgili bütün mesleklerde olduğu gibi bizim meslekte de bilgi birikimlerimizi aktaracağımız hevesli insanlar kalmadı. Kimseyi suçlamıyorum tabi ama, gençlerimizin geleceğe yönelik hiç kaygıları endişeleri yok. Babalarından aldıkları harçlıklarla şimdilik idare diyorlar. Ancak meslek sahibi olma yönünde girişimleri yok. Ya da bütün gençlerimiz devlet memuru olmak istiyor. Ben 40 yılımı mesleğe verdim, şükür para kazandık, evimizi arabamızı aldık düzenimizi kurduk, mutlu bir yaşantımız var. Borçka halkı bizi diktiğimiz İngiliz Külot Pantolon’larla tanıdı. Bir başka terzi arkadaşım daha var. Bu işi yapan iki terziyiz Borçka’da. Terzihanemizde sadece pantolon değil, başka işlerde yapıyoruz, elbise dikimi, onarımı gibi. Ben 40 yıldır bu meslekteyim, tahmini bir rakam söylemem gerekirse 40 yılda çok rahat 40 bin pantolon dikmişimdir. Bu da bana göre rekor sayılır, artık yorulduk, yaşımızda ilerledi, günlük bir meşgale olsun diye buradayız. Borçka küçük bir ilçe canımız sıkılmasın diye vakit geçirmek için iş yerimde çalışıyorum” dedi. 
 
Hakan AYDIN/BORÇKA

Bu haber 8210 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hakan AYDIN/BORÇKA

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 7 )
ingiliz pantolon
Trabzonda oturuyorum. Pantolon spariş vermek istiyorum.
 ayhan ayyıldız -- 26.02.2017 21:43
İngiliz kilot pantolonu
şuan artvin yöresinde bu pantolonu el dokuma şaldan diken veya dikebilecek var mı
 Erdal Dursun -- 09.03.2016 15:33
sipariş
ben adanadan ulaşıyorum sipariş vermek istiyorum 5352863053 ulaşırsanız sevinirim
behçet şaşkın -- 09.09.2014 23:30
Külot Pantalon Siparişi
Merhabalar. Ben bir kaç adet 42 beden 1. sınıf kumaştan dikilmiş at binerken giyebileceğim külot pantolon siparişi vermek istiyorum. İlgilenirseniz 0536 431 83 64 den arayabilirsiniz. Teşekkürler.
 Atadan Soylu -- 20.03.2014 22:00

Kardeşim baban sanatkâr ingiliz kilodunu herkes dikemez bende cok diktim ustam bile bilmiyodu bi rahmetli terzi dede ogretmisti nur icinde yatsin......
  -- 24.02.2014 02:57

Bende terziyim ingiliz kilodu bende çok diktim 28 yaşindayim nice dikemiyen usta var o model ölücek artik
  -- 24.02.2014 02:54
TEŞEKKÜR
Ben terzinin oğluyum.babama teşekkür ederim.bizleri yetiştirdiği için.Terzilik mesleği güzel ama zor zanaat babam 40 yıla aşkın çalışıyor.İNGİLİZ pantolonları 7'den 70'e herkes giyiyor.türkiyenin batısındada giyen var doğusunda güneyindede kısacası her bölgeden hatta yurt dışınaa götürenler bile var.SON ZAMANLARDAbayanlarda diktiriyorGrünümüde göze hoş geliyor
 AHMET ŞENTÜRK -- 05.02.2013 18:40
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com