01.12.2007
Komisyon üyeleri Artvin Devlet Hastanesi Başhekimi Tanıl Yılmaz’ı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.
Ziyarete, Artvin Kent Konseyi Yürütme Kurul Üyesi, Sağlık ve Özürlüler Komisyonu Sorumlu Başkanı Hatice Nur Ersöz, sağlık ve özürlüler komisyonu başkanı Hüseyin Köse,  Kent Konseyi üst kurul delegeleri Yaşar Öztürk, Esra Gürses, Dr. Yavuz Akaltun, alt  çalışma grup başkanları İbrahim Beşer ve Kenan Okur katıldılar.
             Komisyon başkanı Hüseyin Köse,”Zeka testi için rehberlik araştırma merkezi olarak 16 yaşına kadar zeka testi (viskar) yapabiliyoruz. Okul çağındaki çocuklara yapılabilir. Fakat son zamanlarda Artvin merkezde açılan özel rehabilitasyon merkezleri ve evde bakım hizmetinden yaralanan için yaş gurubu büyük olduğundan başvuru sahipleri raporu tamamlamak için Trabzon veya Erzurum gitmek zorunda” olduğunu ifade etti. Bu testin Artvin’de de yapılması için kadro verilmesi, engelli vatandaşların ve   ailelerinin bu uzun, sıkıntılı ve yorucu işlemlerden kurtarılmasını istediler.Ayrıca, Komisyon Başkanı Hatice Ersöz tarafından  işitme ölçümler için standart ölçüm kabinleri yapılmasını ve çocuklar için de ‘işitme kaybı testinin’ tespitinin de Artvin Devlet Hastanesinde bu konuda uzman görevliler tarafından  yapılması, bunun için uzmanın bulundurulmasını talep ettiler. Ersöz, “Artvin’de uzun zamandır solunum cihazına bağlı olarak yaşayan  yatalak üyemiz var. Zaman zaman makinesi bozuluyor. Hastane şartlarında tedavi alması gerekiyor. Makine olsa bile onu kullanacak yetkili personel olmayınca, solunum cihazı  takılmadığı için  hasta  çok sıkıntılar  çekiyor.” serzenişinde bulundu. Komisyon üyeleri solunum cihazını kullanacak teknik eleman da görevlendirilmesini istediler.
 
ARTVİN DEVLET HASATNESİNDE EMAR CİHAZI YOK.
Konsey üyeleri Artvin’den emar çekilmesi  için sürekli Rize, Trabzon ve Erzurum’a sevkler olduğunu , bunun hasta açısından Hopa Dağını aşıp o illere ulaşmak adeta işkence olduğunu dile getirerek emar cihazının Artvin Devlet Hastanesine alınmasını istediler.
Başhekim Tanıl Yılmaz tarafından taleplerin değerlendirileceğini ancak eleman sıkıntısı çekildiği belirtilerek,  “Atamalar yapılıyor, fakat yeterli kadroda göreve başlayan olmuyor.Bizlerde hastanede, günde bin kişiye hizmet vermekteyiz. İş yükümüz çok ağır.” dedi. Artvin’e son sistemde cihazlar alarak teknolojik gelişmelerle birlikte en kaliteli hizmet vermeye çalıştıklarını söyledi. Zaman zaman sivil toplum örgütleriyle iletişim problemi olmakta.Özürlüler Derneği tarafından yönlendirilen hastaların farklı talepleri olmakta; bu da doktorlarımızda rahatsız yaratmaktadır” dedi. Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz de,  bu eleştiriye açıklık getirdi. “Bizler, hastalarımızı özellikle rapor alma süreçlerini doğru bir şekilde nasıl yapabilecekleri için yönlendiriyoruz. Yasa ve yönetmenlik çerçevesinde dernek olarak taleplerimiz oluyor. Başkaca talebimizin olması söz konusu değil.Burada temsil ettiğim kitlenin en iyi hizmeti, zorlanmadan, en hızlı şekilde ve  kaliteli olarak almasıdır. Bu sıkıntıları ortak toplantılarla giderebiliriz.” cevabını verdi.
 
            Öte yandan, ziyarette Komisyonun geçen hafta Artvin Devlet Hastanesinde gezdikleri Diyaliz Merkezinden duyulan memnuniyet Başhekim Tanıl Yılmaz’a aktarılarak, teşekkür edildi.  
 

Bu haber 4272 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Vildan Saraç

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com