01.12.2007
Türkiye genelinde intihar vakalarında artış, Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Pilot iller arasında yer alan Artvin ilinde de sağlık müdürlüğü tarafından eğitim çalışmaları başlatıldı.
            Bakanlığın talimatı doğrultusunda çalışma başlatan Artvin İl Sağlık Müdürlüğü, kurumlar arası işbirliğine giderek, görevlendirilen  personele eğitim semineri verdi. Seminerde, intihar girişimleri sonucu acil servislere gelen hastalara psikososyal destek ve krize müdahale konularında yapılması gerekenler anlatıldı.
           Artvin Devlet Hastanesinde düzenlenen seminer 12 Aralık tarihinde gerçekleştirildi. İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü İfaket Tahmaz başkanlığında yürütülen bilgilendirme toplantısına, Psikiyatri Uzman Dr. Aylin Aksoy Çoban, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Kapalı Cezaevi İnfaz Koruma Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünden görevlendirilen personel ile Rehberlik Araştırma Merkezi ve okullardaki rehber öğretmenler,  Belediye Başkanlığı, Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği, Artvin Kent Konseyi Sağlık ve Özürlüler Komisyonu yöneticileri ve basın mensupları katıldı.
         Seminerin amacı hakkında açıklama yapan Ruh Sağlığı Şube Müdürü İfaket Tahmaz, intihar vakaları ile ilgili olarak verdiği bilgilerde, Artvin Devlet Hastanesine başvuran ve kayıt altına alınan 2006 yılında 84 vaka, 2007 yılının ilk 10 ayında 63 intihar girişimi vakası olduğunu, bu rakamlara, sağlık ocakları ve ilçelerin dahil olmadığını belirterek, bu rakamın bile Artvin ili için çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Kayıt altına alınamayan intihar olaylarının da varsayımı ile bu rakamın  daha da üst seviyelerde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.
Bakanlığın, Artvin Devlet Hastanesinin  verdiği istatistiki bilgiler kapsamında, pilot hastane olarak seçtiğini ve bu nedenle, ilgili kurumlardaki personelin eğitimden geçirilerek, bu tür vakalarda ilk müdahale ve sonrası alınması gereken psikososyal desteğin ne şekilde yapılması gerektiği bilgisi verildi.
          Artvin Devlet Hastanesinde görev yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Aylin Aksoy Çoban, sunum yaparak, Dünya, Türkiye ve il genelindeki kayıt altına alınan intihar vakalarındaki istatistiki değerleri, nedenlerini ve alınması gereken tedbirler ve yaklaşımları  katılımcılara aktardı. Eğitim programına katılanlara, “İntihar girişiminde bulunacak kişinin, aynı zamanda çevresine mesaj vererek yardım istemekte olduğu algılanmalıdır.” dedi. Çoban, “Aslında, mesleğimiz icabı öncelikle bu tür vakalarda hastalarımızla ön yargılı yaklaşarak değil, telkin yaparak onları sorgulamadan yaklaşmamız gerekir.” açıklamasında bulundu.. İlacın çare olmadığı, onlara güven aşılanması gerekir şeklinde konuşan Dr. Çoban, “Psikososyal destek vermemiz ve bu hastaların yeniden hayata tutunmasını sağlayarak intihar girişiminden vazgeçirmemiz gerekir. Bazen de kazara ölümle sonuçlanan vakalarda olmakta, insanın farklı hikayeleri ortaya çıkmakta olup, bunlardan bazıları, alkol, madde bağımlılığı; ekonomik çöküntü, eşinden ayrılma, yakınını kaybetme, güven bunmalımı; tecavüz, aile içi şiddet istismar ve travma  gibi etmenler intihara neden olmaktadır. İlaçla, intihar girişiminde hastanın kurtulma şansı var, ama ateşli silahla yapılan girişimlerde ölümle sonuçlanmaktadır” açıklamasında bulundu. İntihar vakaları en çok 60 yaş üstü erkek grubu insanlarda görülmekte olup, emekli olduktan erkeğin boşluğa düşmesi veya  eşini kaybetmesi, özellikte erkeklerin psikolojik olarak  yaşamdan fazla bir beklentinin olmaması intihar girişimini tetikliyor” bilgisin verdi. Psikiyatri Uzmanı Dr.Çoban, “İntihar, genç kuşaklarda daha çok gönül ilişkileri, eğitiminde ve işinde başarısız, tecavüze uğramış olanlarda  etkili olmaktadır. Ayrıca intihar risk grubundaki hasta profilinde en şansız grup, şizofreni hastaları olmaktadır. Bu gruptaki vakalar, daha çok intihara eğilimli olup, eninde  sonunda intiharı gerçekleştiriyor.”dedi.   
           Sağlık Müdürlüğü, seminerde bilgilendirilen  personelin, kendi kurumları veya örgütlerindeki kişilerinde bilgilendirerek, intihar vakaların önüne geçmeyi hedeflemekte. Bu amaçla katılımcılara Bakanlıkça hazırlanan CD ve dokümanlar verildi.

Bu haber 3161 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com