02.11.2011
Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube organizasyonuyla Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulunun katkılarıyla organ bağışı standı açıldı

 

 
Ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemlerde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bugün ülkemizde 40 binden fazla diyaliz hastası var. (Ne yazık ki çoğu 20-40 yaşları arası genç ve orta yaşlardaki hastalar).
 
Yaşamlarını makinelere düzenli aralıklarla (haftada 3 kez ve her seferinde 3-4 saat) bağlanarak sürdürebiliyorlar. Bu da sosyal yaşantılarını oldukça kötü bir şekilde etkiliyor. Böbrek nakli ameliyatı ile bu bağımlılık sona ermekte ve yaşam süreleri uzuyor. İleri dönem kalp ve karaciğer hastalarının durumları çok daha üzücü… Diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları da olmadığı için kısa sürede yaşamları sona eriyor.
 
Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korunuyor. Böylesine hayati bir konuda toplumun bilinç ve duyarlılığının arttırılması amacıyla her yıl Ülkemizde 03-09 Kasım tarihleri, organ ve doku bağışı haftası olarak kutlanıyor.
 
Artvin’de de Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğünün organizasyonu ile Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Göğüs Cerrahi Uzmanı Korkmaz Burç, tarafından radyo programı düzenlendi ve yine bu program kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulunun katkılarıyla stant açılarak halkın bu konudaki duyarlılığının artırılması hedeflendi.
 
ORGAN NAKLİ NEDİR?
 
Görev yapmayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın, bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilebilmesi işlemine "Organ Nakli" veya "Organ Transplantasyonu" deniyor.
 
Günümüzde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, kornea, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organ ve dokular oluyor.
 
ORGAN BAĞIŞI NEREYE VE NASIL YAPILIR?
 
-Sağlık Müdürlüklerinde, sağlık kuruluşlarımızda
-Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet Alımı Sırasında),
-Organ Nakli Yapan Merkezlerde,
-Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vs. kuruluşlarda organ bağışı işlemi yapılabilir.
 
Organ bağışında bulunabilmek için Organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.
 
Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır.
 
ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?
 
Organ ve doku nakli, canlıdan ve kadavradan olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilebiliyor.
 
Kadavra donör (verici): Trafik kazası, kurşunlanma, beyin kanaması vb. nedenlerle yoğun bakımda tedavisi devam ederken, beyin ölümü denilen geri dönüşümsüz beyin hasarı gelişmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek, karaciğer, pankreas, kalp, kalp kapakları, kornea gibi organ ve dokuların nakilleri yapılabilmektedir.
 
Canlı donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyumu mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Bunlar canlı donör olarak tanımlanmaktadır. Böbrek ve karaciğer canlıdan nakil yapılabilen organlardır.
 
ORGAN BAĞIŞI NEDİR?
 
Kişi hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Organ bağışında bulunan kişinin organlarının hangi durumda ve nasıl alınacağı 2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun da açıkça belirtilmektedir.
 
KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?
 
2238 sayılı yasaya göre 18 veya üstünde bir yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Müdürlükleri veya hastanelere ve organ nakliyle ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak, beklenmedik ölümleri halinde organlarını bağışladığına dair bir belgeyi iki tanık önünde doldurup, doku ve organ bağış belgesi alabilir. Ayrıca organ bağışınızı yakınlarınıza da bildirmenizi tavsiye ediyoruz. Cebinizden kart bile çıksa, yakınlarınızın o acılı anda böyle bir şeye karşı çıkarsa, biz organları alamayız. Vefat edenin henüz bilinçliyken organ bağışına yönelik olumlu bir açıklaması olmaması halinde, onun yerine akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir. Vefat edenin, organ bağışına yönelik yazılı rızası bulunması durumunda, akrabalarına bu konu hakkında bilgi verilebilir.
 
 
Sonradan fikir değiştirirsem? Sonradan fikrinizi değiştirirseniz, bağış kartınızı yırtıp atmanız ve bu karar değişikliğinizi ailenize bildirmeniz yeterlidir.
 
Organ nakli dini açıdan uygun mudur? Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 3 Mart 1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıkladı.
 
Bu kararda; Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi, Hastalığın bu yolla tedavi edileceğine ilişkin doktor kararının olması, Doku ve organı alınacak kişinin bu işlemin yapılmış olduğu sırada ölmüş olması, Organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla yakınlarının rızasının sağlanması, Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması,
Tedavisi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerektiği belirtiliyor. Yine aynı kararda “organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur” deniliyor.

Bu haber 1734 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com