10.02.2012
Artvin Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi tarafından Sigaranın Zararları ve Bırakmanın Yolları konulu radyo programı yapıldı.

 

Radyo 08’in konuğu ise Artvin Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Berrin Zinnet Balta ve Eğitim Şubesi Eğitim Hemşiresi Halime Tüylü’ydü. “”Sağlık ve Yaşam” programının yapımcısı ve sunucusu Sami Özçelik’in sorularını yanıtlayan konuklar, sigaranın zararlarını ve bırakma yollarını anlattılar. Uz. Dr. Berrin Zinnet Balta sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri hakkında şunları ifade etti: 
 
4207 SAYILI YASA SİGARANIN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ!
 
"Bugün 9 Şubat 2012. Dünya Sigara Bırakma Günü. Sigaranın insanlar üzerindeki zararlarına dikkat çekme adına bu program ile halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren sigara hakkında konuşacağız.
Gerçekten sigara daha geniş kapsamda, tütün ve tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri artık bilimsel verilerle ispatlanmış durumdadır. Bu kapsamda özellikle toplumun topyekun kesimlerine ulaşma açısından hayatımıza nitelik kazandırması açısından önem arz eden 4207 Sayılı Yasanın hayata geçmesi, gerçekten toplu yaşam yerlerinde kendi yaşam alanlarımızda daha nezih ortamların oluşmasına vesile oldu. 4207 Sayılı Yasanın tütün ve tütün ürünlerinin kapalı mekanlarda kullanımının yasaklanmasıyla birlikte insanlarımız sigaranın, tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini bir daha gördü. Birçok iletişim araçlarıyla bu mesajlar etkili bir şekilde toplumun tabanına yayıldı. Elde edilen veriler, geri bildirimler bu yasanın etkinliğini gün geçtikçe arttırıyor. Kendi yaşamımıza dokunma adına, kendi yaşamamızı kaliteli ve nitelikli kılma adına kişisel olarak kendi
iradesini zorlayarak bir karar alması ve hayatında bir dönüm noktası oluşturması, bu ürünlerin kullanımına son vermesi hem kendi yaşamına, hem de birlikte yaşadığı insanların sağlığına verdiği değerin bir kanıtı olsa gerek. Bu yüzden biz bunu önemsiyoruz.
 
HER HAFTA CUMA GÜNÜ SİGARA BIRAKMA TEDAVİSİ UYGULUYORUZ
 
Artvin’de Göğüs Hastalıkları bünyesinde her hafta Cuma günleri öğleden sonra 14.00-16.30 arası sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı oluyoruz. Böyle bir uygulamamız var. Daha önce KETEM bunu yapıyordu. Ancak onların işi ağır olduğu için biz üstlendik. 3 uzman arkadaşımız daha gelecek. O zaman sigara ile mücadelenizde önemli bir başarı sağlayacaksınız.
 
SİGARA BÜTÜN ORGANLARIMIZI TEHDİT EDİYOR!
 
Sigara kullanımı kalp krizi başta olmak üzere bütün hücrelerimizde belli rahatsızlıklar meydana getiriyor.Sigaranın zarar vermediği organ yoktur. Ağızdan başlarsak, dişlerin sararması, gırtlak, akciğer, mide, karaciğer, kalp… Sigara tüm hayati organlarımıza ciddi zararlar veriyor. Dünyada her 3 saniyede bir kişiyi sigara nedeniyle kaybediyoruz.
 
 
 
Ülkemizde her yıl 100 bin kişi sigaraya bağlı erken ölümler nedeniyle hayatını kaybediyor.
Günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi sigara kullanımıdır. Sigara kullanımının dünyada önlenebilir en önemli hastalık sebebi olarak gösterilmektedir. Sigara kullanımı arttıkça ve süresi uzadıkça ülserden kansere birçok hastalık oluşabilmektedir. Akciğer kanserlerinin yüzde 90´ı, kronik bronşitin yüzde 75´i, kalp hastalıklarının yüzde 25´i sigaradan kaynaklanmaktadır. Özellikle kadınlar arasında sigara tiryakiliğinin çok büyük toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Berrin Zinnet Balta şöyle devam etti;
 
SİGARANIN KADINLARA ETKİLERİ DAHA AĞIRDIR!.
 
Kalp-damar hastalıkları ve Sigara ilişkisini açarsak; gelişmiş ülkelerde kalp-damar hastalıkları erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da en önemli ölüm nedenlerindendir. Sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre kalp krizi, iskemik felç (beyine kan taşıyan damarlardan birisinin tıkanması sonucu gelişen felç) ve subaraknoid (beyin zarı) kanaması riski daha fazladır. Kalp krizi riski sigara içen 35-64 yaş kadınlarda 3 kat (diğer bir deyişle %300) artmıştır. 15 yaşından önce sigaraya başlayan bayanlarda kalp krizi riski içmeyen yaşıtlarına göre 9.3 kat fazladır. Kalp krizi riski içilen sigara miktarı ve süresi ile ilişkilidir.
 
Özellikle doğum kontrol hapı kullanan bayanlar sigara içtiğinde koroner kalp hastalığı riski daha da artmaktadır. Ağır tiryaki ve doğum kontrol hapı kullananlarda riskin 20-40 kat fazla olduğu bildirilmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan veya kullanacak bayanlar bu konuda mutlaka bilgilendirilmelidir.
 
SİGARA NEDEN BU KADAR ÇOK ZARARLIDIR?
 
Sigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunmaktadır. Katran maddesinin içerisinde yaklaşık olarak 4000 kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasal bileşiklerin birçoğu da toksiktir yani zehirlidir ve bugün için bu kimyasal bileşiklerden 43 tanesinin kansere yol açtığı bilinmektedir.
 
Sigaranın dumanında bulunan zehirli gazlar ise nitrojen oksit ve eksoz gazı olarak da bilinen karbon monoksit gazıdır. Özellikle karbon monoksit gazı kanın oksijen taşıma gücünü azaltır. Nikotin ise bağımlılık yapar. Nikotin aslında bir zehirdir. Nikotin yüksek dozda alındığında öldürebilir. Kan basıncını yani tansiyonu ve kalp hızını(nabzı) artırır. Sigara karbon monoksit ile birlikte kalp ve beyin damarlarının hastalanmasına yol açar.
 
Sigara içenlerde ağız içi kanserleri, dişeti kanserleri, dil kanserleri, bademcik kanserleri, sigara içmeyenlere göre 3-33 kat daha fazla görülür. Sigara, solunum yollarını örten hücreleri ve koruyucu siliyer yapıyı bozarak akciğerlerin her türlü zarara açık hale gelmesine yol açar. Kronik akciğer hastalıklarının % 80-90 sorumlusu, sigaradır. Sigara içenlerde kronik bronşit, amfizem gibi hastalıklardan ölüm oranı, sigara içmeyenlere göre 2.5 kat fazladır. Akciğer kanserlerinin % 90′ı sigarayla ilgili olup, sigara içmeyenlere göre riskleri 15-20 kat yüksektir.
 
Sigara içen kişiler, içmeyenlere göre ortalama 8 yıl daha erken ölmektedirler.Bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Sigara damar sertliği gelişmesini olaylaştırır, koroner arter hastalığı gelişiminde ise en önemli risk faktörlerinden biridir. Kalbin oksijen tüketimini arttırır, damarlarda büzülmelere neden olur. Yemek borusu kanserlerinin en önemli risklerinden birisi sigara içimidir. Sigara mide salgısını arttırır, mide ülseri ve mide kanseri gelişmesini ise kolaylaştırır. İdrar kesesi ve pankreas kanseri sigara içenlerde, içmeyenlere göre 2 kat daha fazla görülür. Böbrek kanserleri ise 5 kat daha fazladır.
 
SİGARA ÜREME HÜCRELERİNE ZARAR VERİYOR
 
Sigara erkeklerde ejekülasyon miktarını ve spermlerin hareket yeteneğini azaltır. Cinsiyet hormonlarının da salgılanışını bozarak, cinsel isteğin ve gücün azalmasına yol açar. Sigara içenlerde prostat kanseri de, içmeyenlere göre 2 kat fazla görülür. Sigara kadınlarda ise istenmeyen düşüklere, erken ve düşük kilolu bebek doğumlarına, ölü doğumlara ve erken menapoza yol açar.
Ayrıca ses kısıklığına, ses kalınlaşmasına ve cilt damarlarının daralmasına bağlı cilt kurumalarına yol açarak cinsel yaşantıyı olumsuz yönde etkiler. Sigara içen kadınlarda rahim ağzı kanserleri de yaklaşık 20 kat fazla görülür. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara içimi de eklenirse, kalp-damar hastalıkları içmeyenlere göre 2 kat fazla görülür.
 
SİGARANIN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR
 
Bağımlılık – Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliği eroine çok benzer.
Sırt ve Bel Ağrısı -Sigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.
İlaca Karşı Bağışıklık- Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
Kısırlık – Çiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat artrır. Menopoz – Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
Erken Yaşlanma- Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
İyileşme Zorluğu – Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.
Diş Kaybı – Sigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.
Prostat Kanseri – Sigara içmek prostat kanserinin %40′ından sorumludur.
Göğüs Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
Rahim Kanseri – Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
Boğaz Kanseri – Boğaz kanseri vakalarının %80′ine sigara yol açar.
Mide Kanseri – Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.
Karaciğer Kanseri – Karaciğer kanseri vakalarının % 80′i sigara yüzünden olur.
Gırtlak Kanseri – Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.
Amfizrem – Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85′i sigara yüzünden olur. (Akciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)
Ağız Kanseri – Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
Yemek Borusu Kanseri – Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
Çocukluk Solunum Problemleri – Annesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ki bazen ölüme bile yol açar)
Kulak Enfeksiyonları -Sigara içenlerin çocuklarının orta kulak enfeksiyonuna yakalanma riskleri vardır.
Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması – Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
Şeker Hastalığı – Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
Kalp Hastalıkları – Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.
Kangren – Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı, kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
Sigara Nasıl Bırakılır ? 
 
Sigara içenlerin çoğu, tütün kullanımının ve özellikle sigara içmenin sağlığa zararlı olduğunun bilincindedirler. Sigara içen çoğu kişinin anlayamadığı şey ise, sigaranın, duyguları ve davranışı etkileyen kimyasal maddeler içeren bir alışkanlık olduğudur.
Nikotin, alışkanlık yapan bir madde olduğundan, sigarayı bırakmak güç olabilir. Hatta, çoğu kişi, ilk girişimlerinde başarısız olurlar. Ancak, sigarayı bırakmak güç olsa da olanaksız değildir Her ne kadar önceki girişimlerinde başarısız olsalar da, ABD de yılda 3 milyon kişi bunu başarmaktadır. Çoğu insanın ilk girişimde başarısız olmasının nedenleri ise, kaç tane ve ne kadar zamandır sigara içtiklerine, sigaraya karşı duyarlılıklarına ve sigarayı bırakma girişimine ne kadar iyi hazırlandıklarına bağlı olarak değişiklik gösterir.
 
Unutmayın, başarısızlığa uğramış bir ya da birden fazla girişimden sonra bile denemeyi bırakmak için hiçbir neden yoktur. Eğer, geçmişteki çabalarınızla bunu başaramadıysanız, cesaretiniz kırılmasın. Bunun yerine, deneyimlerinizden bir şeyler öğrenin ve başka bir sigara bırakma tarihi belirleyin, sigarayı bırakmak için kesin karar ve bunu izleyen bir girişim, başarılı olabilir ve sizin ve diğerlerinin sağlığı için ölçülemez önem taşıyabilir.
 
Sigarayı Bırakma Yöntemleri
 
Sigarayı bırakmak için mükemmel bir plan ya da teknik yoktur. Ancak, başarılı sigarayı bırakma yöntemlerinde ortak olan şey, sigarayı bırakmanın kolay olmayacağı gibi gerçekçi bir beklentiyle kesin kararın verilmesidir.
 
3 ila 10 gün arasında sigarayı kesmeye bağlı fiziksel şikayetler yasayabilirsiniz. Bu şikayetler azalmaya başladığında, geçmişte alışkanlık olarak bir sigara yakacağınız zamanlarda (yemekten sonra ya da direksiyon başında) sigara içmek için bir dürtü duyabilirsiniz.
 
Sigarayı bırakmış bazı kişiler için, dürtüler aylar ve hatta yıllar boyunca gelip gidebilir. Ancak, bu dürtülerin yoğunluğu ve süresi zaman geçtikçe daha azalır.
 
Bir sigara Bırakma Tarihi Tespit Edin
 
Yakın bir tarih tespit edin. Daha sonra, sigarayı bırakma nedenlerinizi bir kağıda sıralayın. Girişime başlamadan ve düzenli olarak da program boyunca listenizdeki noktaları gözden geçirin.
 
Sigara Bırakma Günü Gelmeden
 
Bu gün gelmeden önce, tadı, ambalajı ya da başka bir özelliği sizin için daha az çekici olan başka bir markaya geçin. Daha hafif bir markaya geçerek nikotin dozunuzu düşürün; her sigaranın yalnızca yarısını için. Ancak, dikkatli olun: daha hafif bir türe geçtiğinizde, daha çok sayıda sigara içme eğilimi olabilir, çünkü bağımlı hale geldiğiniz nikotin düzeyini tutturacak kadar sigara içmek istersiniz (bakınız Hafif Sigara). Her gün, içtiğiniz sigara sayısını ve sıklığını kademeli olarak azaltmaya başlayın.
 
Bir Seferde Bırakın
 
Sigarayı bırakma gününüzde, tamamen bırakın. O gün için içmemeye kesin karar verin. Tüm dikkatinizi bu hedef üzerine yoğunlaştın. Bir sonraki gün, daha kolay olacaktır.
 
Olumlu Düşünün
 
Bunu başaramam diye düşünmeyin. Olumlu bir yaklaşım benimseyin. Birkaç dakika daha dayanabilirim, sonra dürtü geçecek ve ben iyi olacağım.
 
Eğer o an, bir sigara yakarsanız, bunu içmek zorunda değilsiniz, eğer içmeye başlarsanız, o zaman da bitirmek zorunda değilsiniz. Ve eğer bitirmezseniz, bu bir başarısızlık değildir. Bu, geçici bir aksilikten başka bir şey de değildir. Bu alandaki uzmanlar, artık sigara içmediğinizde, eski günleri aklınızda tutmanın ve sigara içme dürtüsü geldiğinde bunun hatırlamanın önemini belirtiler: Artık pis kül tablaları, sarı ve lekeli dişler, sigara kokan nefes ya da mobilyalarınızda, halınızda ya da giysilerinizde sigara yanıkları olmayacaktır. Artık nefesiniz kesilmeyecek ve daha dayanıklı olacaksınız.
 
Diğer olumlu bir adım ise, kendinizi ödüllendirmenizdir. Tütün almayarak biriktirdiğiniz parayla, kendinize bir şey alın.
 
Sigarayı bırakma planınızı yaparken, doktorunuz size yardım edebilir ya da bir sigara bırakma oturumuna katılabilirsiniz. Sigarayı bırakmanızı kolaylaştıracak eğitilmiş bir kişinin yardımı, sigarayı bırakmayı başarmak için kişisel plan geliştirmenizde yardımcı olabilir. Bazıları ise, size kilo kontrolü ve stresle basa çıkma yöntemleri hakkında da yardımcı olabilirler.
 

İl sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi Eğitim hemşiresi Halime Tüylü, Eğitim Şubesinin sigara ile ilgili seminerleri, okul bilgilendirme toplantıları, radyo programları, basın açıklamalarıyla çalışmalara devam edeceğini belirterek; ” Biz İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi olarak sigara konusunda eğitim çalışmalarımız devam edecek. Bu kapsamda okullarda konuyla ilgili olarak eğitim veriyoruz. Özellikle liselerde yoğunlaşan sigara kullanımı nedeniyle bu okullarda eğitim çalışması yapıyoruz. Bugün Endüstri Meslek Lisesiyle, Anadolu Lisesi’nde bu eğitimi vereceğiz.”dedi.

Bu haber 1741 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com