30.05.2012
Çoruh Havzası üzerinde planlanan enerji amaçlı baraj ihalelerinin en önemlisi Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı ön yeterlilik ihalesi bugün yapılacak. Daha önce yap-işlet-devret modeli ile yapılması düşünülmüş ancak talipli olmamıştı.

 

Yusufeli Barajı bu kez kredi teminiyle milli kaynaklarla yapılacak.
 
Artvin il hudutlarında olan ve yıllardır yapılıp yapılmayacağı tartışılan Yusufeli Barajı ve HES inşaatı için ihaleye çıkıldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde yapılacak ihale ile ön yeterliliği kazanan firmalar belirlenmiş olacak. İhaleyi yapacak birim Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığı.
 
Bugün saat 10.00’da yapılacak ihaleye firmalar konsorsiyum halinde de teklif verebilecek. Verilen teklifler sonrası ön yeterlilik alacak firmalar daha sonra asıl inşaat ihalesi için teklif verecekler. DSİ yayınladığı ihale metninde Yusufeli Baraj ve HES İnşaatı ihalesinin süresini 2 bin 340 gün olarak açıkladı. Ön yeterlilik sonucu davetiye gönderilen firmalar ihalede verecekleri tekliflerinin ardında kazanan firma, 30 gün içinde işbaşı yapacak.  
 
 
4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na göre yapılacak ihale DSİ Genel Müdürlüğünün Çankaya Ankara adresinde yapılacak.
 
Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi Hakkında Bilgi;
 
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Çoruh Nehri üzerinde yer almaktadır. Çoruh Türkiye sınırları içinde 390 km’lik bir uzunluğa sahip olup, Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biridir.
Yusufeli Barajı ve HES, DSİ Genel Müdürlüğü’nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projesinden biridir. Bu projeler, Türkiye’nin toplam enerji üretiminin yaklaşık % 8’ini, hidroelektrik santrallerinden elde edilen toplam enerjinin ise yaklaşık % 34’ünü oluşturacaktır. Nehrin en yukarı kısmındaki Laleli ile en aşağı kısmındaki TBMM 85. Yıl Muratlı baraj yerleri arasındaki 1,430 m’lik kot farkı; 2,536 MW’lik kapasiteyle yılda 8,322 GWh’lik elektrik üretimi için kullanılacaktır.
 
Yusufeli Barajı ve HES, tamamlandığında temelden 270 m yüksekliği ile dünyanın en yüksek kaya dolgu barajlarından biri olacaktır. Tesisin Türkiye enerji üretimine 540 MW’lik (3 x 180 MW) kurulu güç ile katkıda bulunması beklenmektedir. Yüksek kurulu gücü ve yıllık elektrik üretimi (1,705 GWh/yıl) ile ülkemiz yıllık enerji ihtiyacının % 0.6’sını karşılayacak ve Türkiye’nin uzun vadeli enerji hedefleri çerçevesinde önemli bir yere sahip olacaktır.
 
YUSUFELİ’NİN YENİ YERLEŞİM YERİ BELİRSİZLİĞİZİ SONA ERECEK
 

Yusufeli ilçesinin baraj sonrası yeni yeri için daha önceleri birçok tartışma yaşanmıştı. En son Yansıtıcılar bölgesi belirlenmiş ve bu hususta yeni ilçe yerleşim yeri ile ilgili olarak yasa bile çıkarılmıştı. Ancak yeni ilçe yeri için belirlenen yerin zemin etütleri olumsuz çıkmış ayrıca gelişme müsait olmayacağı söylenmişti. Yusufeli ilçe merkezinin taşınacağı yer belirsiz. İhale sonucu yeni Yusufeli ilçe merkezinin yerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Bu haber 4508 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com