24.11.2012
Yusufeli Barajı ihale işi tamam. Üçlü konsorsiyum tarafından yapılacak olan Baraj inşaatı yakında başlıyor.

 

İhale ile ilgili olarak AK Parti İl Başkanlığı binasında yapılan açıklamaya; AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti İl Başkanı Erkan Balta, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, AK Parti Yusufeli İlçe Başkanı ve diğer ilçe başkanları, partiler ve basın mensupları katıldı.
 
İlk açıklamayı İl Başkanı Av. Erkan Balta yaptı. Erkan Balta şu açıklamalarda bulundu;
 
“Açıklama yapacağımız konu Yusufeli Barajı’nı yerleşim yeri ve Yusufeli Barajı’nı protokolünün imzalanmasıdır. Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri Yansıtıcılar Bölgesi (Sakut Deresi) olarak belirlenmiş ve Sayın Bakanımız tarafından dün açıklanmıştır. Öncelikle Yusufeli halkımıza ve ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yusufeli’nde yerleşim yeri meselesi Osmanlıdan beri tartışılan bir konudur. Geçmişte Yusufeli’nin merkezi 6 defa değiştirilmiş. O dönemde de değişik ihtilafların konusu olmuş. Kaderin bir cilvesi Yusufeli barajı nedeniyle Yusufelilin şimdi bulunduğu yerde baraj suları altında kalacağı için Yusufeli’ne yeni yerleşim yeri bulma meselesi bölge halkının yıllardır bitmeyen belirsizliklerinden birisiydi.
 
6 ALTERNATİFTEN SÖZ EDİLDİ!
 
Bu süreç içerisinde 6 alternatiften bahsedildi. İşhan, Zilad, Peterek, Ersis, Alanbaşı, Ceznar yeni ilçe merkezi konusunda ismi geçen yerlerdi. 2008 yılında Sayın Başbakanımızın ilçeyi ziyaretinden sonra Yansıtıcılar Bölgesi Yusufeli ilçe merkezi olarak belirlendi ve bu konuya ilişkinde Meclis’te kanun çıkarıldı. Yansıtıcılar bölgesi fiziki yapısı itibariyle yerleşime uygun bir bölge değil. Yusufeli parçalı yapısı olan bir ilçemiz. Üç ana vadi ikide yan kolları düşünülürse 5 vadiden ve bu vadiler üzerinde köylerden müteşekkir yerleşimlerin olduğu bir yer. Yusufeli’nin şimdiki yeri tam bu vadilerin ortasında merkezi durumunda bir yerdi. Bu yüzden coğrafyanın fiziki koşulları göz önüne alındığında merkezi konumdaki tek yer yansıtıcılar bölgesiydi. Fiziki koşulları pek müsait olmasa da bu yönü öne çıkarılarak Yansıtıcılar bölgesi ile ilgili kanun çıkarılmıştı.
 
YANSITICILAR BÖLGESİ KESİNLEŞTİ!
 
Nihai olarak 2008’deki kanuna uygun olarak Yusufelilin yeni yerleşim yerinin Yansıtıcılar bölgesi olması hususunda resmi ağızlardan açıklama yapıldı. İnşallah Yusufeli’mizin geleceği açısından hayırlı bir karar olur Yusufeli ilçesinin ilçe olarak yaşaması varlığını devam ettirmesi Artvin içinde çok önemli. Yusufeli ilçesinin varlığı hem Artvin nüfusunu beslemesi açısından hem de Artvin ekonomisini beslemesi açısından da önemli. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum Yansıtıcılar bölgesinin diğer alternatif yerlere göre merkezi noktada olması yeni ilçe merkezi olma noktasındaki en önemli etkenlerden birisidir. Bu durum Yusufeli açısından da toparlayıcı olur. Baraj süreci çeşitli sıkıntıları ve sancıları da beraberinde getirecektir. Yeni yerleşim yerinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
 
Daha sonra söz alan AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise şu açıklamalarda bulundu:
“Yusufeli ve Artvin için önemli günlerden bir tanesini yaşadık. Yusufeli Barajı’nın imza törenini gerçekleştirdik. Ben de Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’la birlikte bu imza törenine katıldık. Bu ihalenin hayırlı olmasını diliyorum hem bölge insanına hem de alan şirketlere. Enerji alanı bizim için hayatı bir öneme sahip. Önümüzde ki yıl 65 milyar dolar dış ülkelere döviz ödeyeceğiz. Türkiye’nin parası enerji bağımlılığı nedeniyle dışa gidecek.
 
ENERJİ YATIRIMLARI ÇOK ÖNEMLİ!
 
Enerji için yapılan bu ödemeler cari açığında yüzde 80’i düzeyinde. Bu nedenle enerji ve bu yatırımlar bizim için çok önemli. Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin Barajı ve sonra Yusufeli Barajı da Çoruh Nehri üzerindeki yeni bir gerdanlık olacak. Yusufeli Barajı gövde yüksekliği bakımında Türkiye’de birinci 270 metre yüksekliğinde. Yükseklik bakımından dünyada 3. sırada. Bunca kamulaştırmalara ve yol yapım çalışmalarına rağmen 5 yıl içinde kendini amorti edecek kârlılıkta bir baraj. Bunlar ülke için çok önemli yatırımlar bu ihaleyi de Kolin, Cengiz ve Limak 3’lü konser suyumu almış durumunda en düşük teklifi veren bu konsersiyum. Sözleşme bunlarla imzalandı. Bununla beraber Yusufelilin yıllarca konuşulan tartışılan yeni yerleşim yeri de belirlenmiş oldu.
 
BU İHALENİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN ÇOK ÇABA SARF ETTİM!
 
Milletvekilliğim süresince Yusufeli Barajı’nın biran önce ihale edilmesi süresince bir gayret bir taraftan da Yusufeli yerleşim yerinin yerleşmesi noktasında bir gayret sarf ettim. Bizim bir siyasetçi olarak ilçe yerleşim merkezi konusunda şurası olsun burası olsun diye bir etkimiz olmadı. Biz biran önce netleşmesi noktasında gayret ettik. Ben hep yeni ilçe merkezinin yerini Yusufeli halkı belirlesin istedim.
 
Her türkü inceleme ve araştırmanın sonucunda ilçenin dağılmaması noktasında Yusufeli’nde en uygun yer olarak Yansıtıcılar noktası olarak belirlendi. Bu halkımız için hayırlı olsun diyorum. Devletimiz o zor coğrafyaya rağmen bölgeye en iyi şekilde ilçeyi kurma noktasında çok kararlı. Bu noktada da gerekli talimatlar verildi ve çalışmalar en kısa sürede başlayacaktır.
İnşallah kısa sürede nezih bir ilçe kurulacak mümkün olduğu kadarıyla hiçbir harcamadan kaçınmadan güzel bir sonuç elde ederiz ve halkımızda huzur içinde orada yaşamlarını devam ettirir.
Bizde siyasiler olarak bu süreçte işlerin biran önce başlaması için gerekli takibimizi ve girişimlerimizi sürdüreceğiz.”dedi.
 
Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Yeni yerleşim yeri sürecinde Yusufeli halkının dışarıya göç etmemesi konusunda bir projenin uygulamanız olacak mı” sorusuna şu yanıtı verdi.
Aytekin:” Konuya ilişkin bölgede bir anket çalışması yaptık bu anket sonuçlarında yüzde 10’luk kesim istimlakten sonra kesin olarak dışarıya gitmeyi düşünüyor. Diğer kesimi bölgede tutma şansımız var. Bu insanlarımızı burada tutabilmemiz güzel bir iş çıkarmamızla mümkün. Yeni ilçe merkezini ne kadar güzel he hızlı inşa edersek o kadar çok insanı bölgede tutabiliriz.Göçü yorumlarken şunu gözden kaçırmamalıyız.
 
DÜNYANIN YENİ TRENDİ ŞEHİRLER OLDU. YUSUFELİ TAM TERSİDİR!
 
Dünyada bir trend var. Kırsaldan şehre göç.TÜİK verilerine göre insanlarımızın yüzde 76’si şehirlerde yaşıyor.Yüzde 24’lük oran köylerde Yusufeli ölçeğine baktığımızda bu oran 6 bin şehir merkezinin nüfusu 21 bin toplam nüfusumuz.Bizim halen 15 bin insanımız köyde yaşıyor. Diğer ilçelerle kıyasladığımızda Ardanuç ilçemizde nerdeyse köy nüfusu kalmamış. İlçe nüfusu 10 bini zorlamaya başlamış 7 bini köylerde. Şavşat’ta yüzde 50 yüzde 50 Hopa ve Arhavi’de köy nüfusu diye bir şey kalmamış. Yusufeli halen kırsala dayalı köylerde insan tutuyor .Bu fotoğrafa bakınca her şeyi baraj ve istimlaklar üzerine yığmanın doğru olmadığını düşünüyorum.Yusufeli ilçesinde toplamda 21 bin nüfus var coğrafyası Artvin’in en sarp coğrafyası arazinin yüzde 5’i tarım arazisi yüzde 95’i taşlık dağ bayır. Ardanuç ve Şavşat’ın tarım alanı bizden daha iyi fakat oralarda köylerde insan tutamamışız. Yusufeli halkı halen o kayalara taşlara sarılmış yaşıyorlar. Ben belediye başkanı olduğum dönemde ilçe nüfusu 5800 iken şimdiki veri 6318’i gösteriyor. Bu sene 7 bin bekliyorum çünkü bölgede iş var aş var ekmek var.
 
Çoruh havzasında baştanbaşa yeni bir dünya kuruluyor. Bu dünyayı da tasarımlamak bizim elimizde siyasi bürokrasinin elinde.” dedi.
 

‘İlçede bu süreçte imar ve yatırım faaliyetleri devam edecek mi?” sorusuna yanıt veren Aytekin “Bu belirsizliğin giderilmesi insanları rahatlatmış ve bu süreçte en sağlıklı kararları halkımız yine kendi verecektir. Bizim Yusufeli ilçemizdeki imar yatırım faaliyetlerimiz bugüne kadar yasal çerçevede oluyordu. Bugünden sonrada yasal çerçevede devam edecektir. Benim düşüncem bu saatten sonra ilçede yatırım ve imara dair pekte talep olmayacaktır. Belki günlük yaşam için gerekli olan ufak tefek imarlar olabilir. Fakat süreç ne ihtiyaçlar doğuracaktır bilmiyoruz” diye yanıt verdi.

Bu haber 7421 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 3 )
yusufeli
burası kaçkar dağları milli park alanı,milli parklara şehir kurulamaz bi yanlışlık olmasın iyi bakın. en iyi formül yüzen şehir
 çoruh nehri -- 18.02.2013 23:50

ben emekli bir vatandaş olarakyusufeli yeni yerleşim yeri mukemmel diyorum ama buna rağmen baraj olmasini istemiyorum
 hasan tunç -- 28.11.2012 15:13
yusufelim
Allah aşkına 2008 yılında yeni yerleşim yeri belli olan güzide ilçemiz yusufelinin neden imar çalışmaları alt yapı çalışmaları başlatılmadıda halendaha eski yerleşim yeri paris yapılmaya çalışılıyor ... devletin mali deniz yemeyen keriz misali eski ilçeye yapılan yatırmla ben ianıyorumki yeni yerleşim yerinin %30-40 ı bitirlmiş olurdu.ben omu bunu yaptım diye hava atan siyasilere sesleniyorum.protokol imzalandı ise eski yerleşim yerine çıvi çakmayın göreyim sizi aman oyunuz gider.eleştirlecek çok şey varda rant başka birşey değil iş başvurusunu ilçe binasına yapın diyen zihniyetten ne olurkii..
 ikra -- 25.11.2012 18:09
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com