28.11.2012
Artvin’de yeni bir tartışma daha başlıyor. Çoruh Enerji Planının en önemli iki büyük barajından birisi olan ve yükseklikleri nedeniyle tartışma konusu da yapılan Deriner Barajı 12.12.2012 Tarihin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın’ da katılacağı belirtilen açılış töreniyle hizmete alınacak.

 

249 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ve dünyanın en büyük barajlarından birisi olan Deriner Barajı’nın adı tartışılıyor. Artvin halkı: “Madem bu kadar yüksek ve büyük baraj inşa edildi. Madem bu kadar yerimizi, vadimizi, geçmişimizi, geleceğimizi bu baraja feda ettik. Bari yok ettiği vadinin Artvin’in adını bu baraja verelim. Tamam Deriner isminin hikayesini biliyoruz.
 
Bu Barajın projesini çizen mühendis İbrahim Deriner’in vefat etmesiyle böyle bir karar alınmış. Buna benzer bir tünel var. Orada da Bolaman Tüneli’nin projesini çizen Mühendis Nefise Akçelik’in ölmesiyle Tünelin Adı Nefise Akçelik yapılmış. Ama Deriner Barajı gerçekten bizi çok etkiledi. Onun için bari bu baraja Artvin adını verin de dünya da Artvin’in adını kataloglara taşısın. Çünkü Artvin’in tanıtıma ihtiyacı var. Bunun için yetkililerden bu konuda çalışma yapmasını, Başbakan’a açılışta iletmelerini istiyoruz” şeklinde duygularını dile getiriyorlar.
 
Bu fikri savunanlardan birisi de tarihi eserleri kurtarmak için yoğun çaba sarf eden Zeki Kurt oldu. Çoruh Vadisi’nin enerji uğruna feda edildiğini, burada üretilen elektriğin ülkemize katkı sunacağı, evleri aydınlatacağı şüphesizdir. Deriner Barajı Artvin’e kolay konmadı. Karşılığında çok bedel ödedik. Sadece inşası için harcanan para değil, bunun yanında kaybettiğimiz değerleri de eklediğimizde bu baraj bize çok pahalıya patladı. Buna karşın ben de Artvin halkı gibi düşünüyorum. Böylesine büyük bir barajın adı neden “Deriner” olsun. Eğer o isim ille de yaşatılmak istenirse hemen 30 kilometre ötesinde yapılan Artvin Barajı’nın adını Deriner ‘le değiştirelim. 
 
 
Sayın başbakanımız 12. 12. 2012’de bu barajın açılışını yapacak. Bunu kendisine iletmek isterim. Biliyorsunuz bu vadideki tarihi eserlerimizi tüm çabalarımıza rağmen su altına gömülmekten kurtaramadık. Bunun için çok üzgünüz. Hiç olmasa bu sefer bu isteğimizi yerine getirsinler. Yani bu vadide yapılan barajların en önemlisi Deriner ve Artvin’e 5 kilometre mesafede. Normalde zaten bu barajın adı Artvin Baraj’ı olmalıydı. Borçka’nın yanıbaşındaki barajın adı neden Borçka Barajı’dır, Muratlı’nın içinde yapılan barajın adı Muratlı Barajı, Şimdi Yusufeli’de yapılacak barajın adı ise Yusufeli oluyor. Ama Artvin’deki barajın adı Artvin değil. İşte bunu da anlamakta zorlanıyorum. Hemen yukarısında bir baraj daha yapılıyor, o ara baraja da “Deriner Barajı” ismini versinler. Bu da çok zor bir şey değil her halde” dedi.
 

Böylece Artvin’de yeni bir tartışmanın fitili ateşlenmiş oldu. Bu konuda fikir beyan etmek isteyen Artvin halkı esasında doğru olanın hemen isim değişikliğinin yapılması, gerekirse anket düzenlenmesini istiyor.

Bu haber 2553 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 3 )
GİVİT BARAJI
givit olsa çok anlamlı ve güzel olur.çünkü givit taburumuz sular altında kaldı.
 ismail karadağ -- 12.12.2012 15:33
baraj isminin degişikliği
evet yerinde bir teklif umarım kabul görür ve değişiklik yapılır bu haberi giresundan okudum ve buradan katılıyorum anket yapılırsa çogunlukla degişikliğin destekleneceğini düşünüyorum.
 tamer kılıç -- 28.11.2012 22:50
Deriner Barajının İsmi
Artvin'deki barajın adı Sabit Osman Avcı olsa daha doğru bir iş yapılmış olur.Biliyorum CHP liler hemen karşı çıkarlar,sokağa bile kıyamadılarda önce kaldırdılar sonra seçim malzemesi yapıp seçim arifesinde tekrar koydular. ama doğrusu O'nun adını koymaktır.Artvin'in yetiştirdiği en büyük insan o'dur.
 Mithat Tahtalı -- 28.11.2012 22:03
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com