12.01.2013
Artvin’de adına “Baba Lise” denen ismi, Artvin Lisesi, Kazım Karabekir Lisesi daha sonra Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olarak değişen Artvin’in en eski liselerinden birisi olan okul, hızla yapılaşan ve daralan Artvin içinde sıkışıp kaldı. Adeta nefes alamayan bir durumda zor nefes alan hasta bir yapıya dönüşen okul binasında eğitim görmek her geçen gün daha da zorlaşıyor.

 

Daha önceleri kurulduğu yıllardan itibaren çok önemli öğrenciler yetiştirip, üniversite sınavları kazandıran, birçok ünlü sima yetiştiren okul, içler acısı bir durumda ve bu haliyle bugün ihtiyaca cevap veremiyor. İnönü Caddesi’nin hemen bitişiğinde, eğlence mekânlarına ve alış veriş alanlarına ve en işlek cadde olan İnönü Caddesi’ne  yakın olması, trafiğin sürekli akışı ile oluşan gürültü direk sınıfların içine kadar giriyor. Bu ortamda ders yapan öğrencilerin dikkatleri dağıldığı için işledikleri dersten de bir şey anlayamıyorlar.
 
9 Ocak günü Artvin Valiliği Çoruh Toplantı salonunda yapılan 2012 değerlendirmesi toplantısında konu gündeme gelmiş, Artvin Valisi Necmettin Kalkan burada bir okulun olamayacağını, ancak duygusal bağlar nedeniyle kimsenin bir şey yapamadığını belirterek;
 
ARTVİN KAZIM KARABEKİR ANADOLU LİSESİ YOĞUN GÜRÜLTÜDEN DERS YAPAMIYOR!
ŞU AN ŞEHRİN EN YOĞUN YERİNDE EN ÇOK GÜRÜLTÜYÜ DUYAN OKUL DURUMUNDA!
 
“Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi Artvin’in en eski okullarından birisi. Ancak bulunduğu konum itibarıyla artık ihtiyaca cevap vermekten çok uzak. Özellikle bulunduğu yer maalesef okul kriterlerinden çok uzakta. Normal şartlarda okulun buradan taşınması gerekiyor. Siz Artvin halkı olarak, Artvin basını olarak bu konuda kamuoyu oluşturun ve insanları ikna edin, biz Valilik olarak gerekeni yapacağımıza dair söz veriyorum “dedi.
 
Bunun üzerine Artvin yerel basını olarak harekete geçiyor ve ilk çalışmayı 08 Haber gazetesi başlatıyor.
 
İNSAN VE ARAÇ GÜRÜLTÜSÜ, ARAÇ VE YAYA YOĞUNLUĞU BU OKULUN BURADAN ACİLEN TAŞINMASINI GEREKTİRİYOR!
 
Eğitim duygularla, hislerle değil ilimle bilimle yapılır. Eğitim, bilimsel gerçekler ve eğitim kuralları, müfredatı ve uygun fiziki koşullar sağlayan okul binalarında yapılır.  Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi şehrin içine sıkışmış. Adeta imdat bekliyor. Her geçen gün daha çok sıkışıyor, daha çok etrafından etkileniyor. Araba gürültüsünden sokakta geçen insanların gürültüsüne, alışveriş merkezleriyle iç içe olduğu için giriş ve çıkışlarında yaşanan araç ve yaya yoğunluğu bu okulun acil olarak taşınmasını gerektiriyor. Çünkü bu haliyle okulun başarılı olmasını beklemek en hafif deyimiyle insafsızlık olur. Çünkü öğrenciler dışarıdan gelen gürültüden ve hareketlilikten olumsuz olarak etkilenmektedirler.
 
ÖĞRETMENLER DE ŞİKÂYETÇİ ÖĞRENCİLER DE!
 
Bu tanıma baktığımızda, Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi, tıpkı Kız Teknik Lisesi binası gibi eğitimin yapılabileceği özelliklerini ve etrafını çepeçevre saran köhne beton yapılarla görüş alanını da yitirmiş görünüyor. Okul, Artvin’in en merkezi yerinde ve tüm ders saatleri boyunca en çok gürültülü bir yerin tam ortasında bulunuyor. Burada okuyan çocuklar derslerden hiçbir şey anlamadıklarını, dışarıdan gelen gürültünün öğretmenin ders verirken sesini bastırdığını söylüyorlar. Aynı şekilde öğretmenler de bu durumdan şikâyetçi, “Öğrenciler bu gürültünün vermiş olduğu psikolojileri nedeniyle gürültünün geldiği yere doğru bakarak kendilerini derse verememektedirler. Okulumuz dar bir alana sıkışmış durumda. Bu yüzden oldukça zorlanıyoruz” ifadelerine yer veriyor.
 
 VALİ KALKAN’IN “OKULU ŞEHRİN DIŞINA ÇIKARALIM” FİKRİ TARİHİ BİR FIRSATTIR
 
 
Tam bunlar konuşulurken Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ın bu okulun dar alandan çıkarılması fikrinin bir fırsat oluşturduğu düşüncesiyle Artvin kamuoyu ile konuyu tartışmaya açmış bulunuyoruz.
 
Esasında o alanda hiçbir şey yapılmayarak alanın boş bırakılması ve meydan olarak da düzenlenebileceğini söyleyenler de oluyor. Ancak Artvin’de arsa bulmak ayda altın bulmak gibi bir durum oluşturduğu için burasının bir bölümünün okul dışında başka bir kurum veya kuruluş için inşa edilecek hizmet binasıyla değerlendirilebilir. Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi yeni yapılacak bir liseye isim olarak verildiğinde kendiliğinden taşınmış olacak. Hem okul yeni yerinde yeni binasıyla daha uzun yıllar yaşama imkânı bulurken hem de şehir içine boğulan okul yeniden bir başka yerde, uygun alanda ve uygun okul kriterleriyle de yaşamına devam etmiş olacak. 
 
08 Haber gazetesi tartışmayı başlatırken çözüm önerilerini de beraberinde dile getiriyor. Artvin Kazım Karabekir Lisesi Artvin’in en eski lisesi olup bağrında çok önemli isimler yetiştirmiştir.
 
Bu okulda yetişenlerin duygusallıktan çok günün koşullarını göze alacak mantıklı insanlar olduğuna inanıyoruz.
 
Okul, adıyla fiziki yapısıyla yok olmayacak şekilde taşınmalıdır. Yeni yapılacak okullar bölgesinde bir okulun adı Kazım Karabekir Anadolu Lisesi olabilir.
 Artvin Kazım Karabekir Lisesi’nde okuyan çocuklar Artvin’in en yoğun caddesi olan İnönü Caddesi’nin gün içerisindeki dayanılmaz gürültüsü içinde ders işlemeye çalışırken, bundan hem öğretmenler hem de öğrenciler iki kez yoruluyor ve verimleri düşüyor.
 
LİSE OKULDAN ÇOK ETRAFI KAPALI CEZAEVİNİ ANDIRIYOR!
 
“Baba Lise lakaplı Kazım Karabekir Lisesi 50 yıllık tarihinde çok başarılı dönemler yaşamış ve çok değerli şahsiyetler bu okuldan yetişmişlerdir. İlk mezunları bugün 70’ine merdiven dayamış son derece kültürlü insanlardır. Ancak son yıllarda okulun başarısı eski şanını dikkate alırsak, oldukça düşmüş ve o başarılardan çok uzaktadır. Bunda gürültülü bir alan içine sıkışması da çok önemli etkendir. Her tarafı yüksek beton binalarla kapanmış, adeta okuldan çok bir cezaevini andırıyor. Plansız ve hesapsız yapılaşmadan bu okulda payına düşeni fazlasıyla almıştır.
 
 Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi bu haliyle kalırsa zaten kısa süre sonra kendiliğinden en başarısı liseler arasına düşecek. Çünkü burada okuyan çocuklar tam şehir merkezinde oldukları için hiçbir zaman kendilerini derse verememekte, başarıları gözle görülür derece de düşmektedir. Bu okulda okuyan öğrencilerin, özellikle yol tarafına bakan sınıflarda olanların derse konsantre olmaları mümkün görünmüyor.
 
PEKİ, BU NOKTADA NE YAPILMALI?
 
Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi tıpkı diğer Anadolu liseleri gibi şehir dışına alınmalıdır.
 
Yeni yapılacak okul hizmet binası okul kriterlerine uygun, donanımı, bahçesi ve bulunduğu mevkii itibarıyla öğrencilerin başarılarını artıracak özellikte yapılmalı.
 
 Her ne kadar “Baba Lise” olarak adlandırılsa da baba, hesapsız yapılaşma yapan oğullar tarafından sıkıştırılmış ve alanı daraltılmıştır. Babanın ferah bir yere taşınma ihtiyacı doğmuştur. Aksi takdirde her geçen gün burada nefes almakta zorlanacak ve eskiyen yapısıyla fizik anlamıyla da başarı anlamıyla da enkaza dönecek. Bunun olmasını hiç kimse istemez. Onun için Artvin Kazım Karabekir Lisesi’nden ilk mezun olanlarından başlayarak bir araya gelerek, bu konuda fikir üretmelerini ve bu okulu kurtarmaları ve şanına layık bir yeni hizmet binası için çalışma başlatmaları gerekiyor.
 
ÜNLÜ İŞADAMI HEMŞEHRİMİZ İSMET ACAR BU OKULDAN MEZUN HAYIRSEVER BİR ARTVİN SEVDALISIDIR
 
Artvin Kazım Karabekir Lisesi bir başka adıyla Artvin Lisesi, bağrından çok değerli işadamları da yetiştirmiştir. Bunlardan bir tanesi Türkiye’nin en ünlü işadamlarından İsmet Acar’dır. Bunun yanında Atilla Öztürk gibi İstanbul Artvin Hizmet Vakfı başkanlığında bulunmuş işadamları da var. Bu noktada Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ ile temasa geçerek fikirlerini ortaya koymalarının tam zamanıdır.
 
 
ARTVİN LİSESİ MEZUNLARI HER YIL BULUŞUYOR, BİR ARAYA GELMEK
İÇİN GECE TERTİPLEYEREK OKULLARINI YAŞATMAYA DEVAM EDİYORLAR
 
Geçen aylarda Artvin Lisesi 1963-1964 mezunlarının İstanbul’da bir araya geldiğini biliyoruz. Bu kez mezun oldukları Baba Liseleri olan Kazım Karabekir Lisesi’ni içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmak için bir araya gelerek nasıl bir katkı sunabileceklerini, neler yapabileceklerini, maddi manevi fikirlerini ortaya koymak suretiyle özü eskilere dayanan fiziki yapısı çağdaş mimariyle donatılan mükemmel bir hizmet binasını hep birlikte inşa ede bilir miyiz?
 
VALİ KALKAN BU KONUDA ÖNCÜLÜK YAPAMAYA HAZIR
 
Artvin Valisi Necmettin Kalkan bu konuda mihmandarlık yapmaya hazır. Bu tarihi fırsatı değerlendirip, İl merkezinde olabilir, il dışında İstanbul veya Ankara’da olabilir. Artvin Lisesi’nin mezunlarıyla bir araya gelerek konuşulabilir.
 
Son olarak fikirler ortaya çıktığında heyecan yaratırlar. Bu heyecanlardan çok özel projeler ortaya çıkabilir. Şu saat itibarıyla, Artvin Kazım Karabekir Lisesi’ni Artvin Valisi Sayın Necmettin Kalkan’ın büyük destekleri ve Artvin Lisesi’nden mezun olmuş hali vakti yerinde okullarına minnet borcu duyan İşadamlarının üreteceği yeni fikir ve özel projelerle Artvin Lisesini sıkıştığı yerden çıkarıp çok güzel bir yere taşıma fırsatı şu tarihten itibaren elimize geçmiştir. Bu fikir artık doğmuştur. Artvin Lisesi parlak geleceğine yeniden dönme fırsatını yakalamak üzeredir. Haydi Artvin hep birlikte el ele bu konuda fikirlerimizi ortaya koyalım.
 
08 Haber gazetesi olarak biz bütün çalışmaları, üretilen fikirleri, bu konudaki düşünceleri kamuoyu ile paylaşarak üstümüze düşen görevi yerine getirmeye bu heyecanı herkese ulaştırmaya amadeyiz.

Bu haber 1818 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : 08 HABER

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 3 )

Biz okulumuzun yerinden memnunuz. Başka bir yere taşınmasına gerek yok.
Artvin Halkı -- 28.01.2013 14:01
Ticaret Meslek Lisesi
Sayın valim en başta ticaret meslek lisesine bir baksın ordakılerin durumunu görsün okulda sınıf olmadığı için tuvalet sınıf yapıldı.
 Sergen Morgül -- 12.01.2013 14:38
Artvin Lisesi
Şehir merkezinde okul ve resmi dairelerin yapılması zaten çok yanlış bir iştir.Gazi ilkokulu da lise de okular bölgesine taşınması gerekir.Sonra Orman Binası iskebeye taşınmalı.Senelerdir herkes söylerde icraat yapan olmadı.Ben de kaç defa yazdım köşemde.Bu yanlışlar Artvin'den başka illerde hiç kalmadı bir bizde kaldı.Arazisi geniş olan illerde bile şehir dışına taşındı okular da Orman İdareleri de.Ama herşeyin tersi bizde var.Kara Yollarımızı yetkilisi TCK değil de DSİ nin yapması gibi.
 Mithat Tahtalı -- 12.01.2013 13:58
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com