28.01.2013
BAŞKAN TORUN: “ARTVİN’DE 83 ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÇALIŞIYOR!” Artvin halkı birbiriyle çelişen bir açıklamayı konuşuyor. Artvin Valisi 2012 yılı değerlendirmesinde Artvin basınına Artvin’de ücretli öğretmen olmadığını söylemiş, bu açıklamanın ardından Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Nizamettin Torun’un “Artvin’de 83 ücretli öğretmen çalışıyor” açıklaması gelmişti. Öğrenci velileri, tamamen birbirine zıt bu iki açıklamanın hangisinin doğru olduğunu merak ediyor.

 

Artvin Valisi Necmettin Kalkan’ın” İlimiz ücretli öğretmen çalıştırmayan bir ildir” diyerek bir kaç kez üst üste yaptığı açıklamanın ardından Artvin ilinde 83 ücretli öğretmenin görev yaptığı ortaya çıktı. Artvin Valisi Necmettin Kalkan Artvin basınıyla Valilik Çoruh Toplantı Salonu’nda yaptığı açıklamalar arasında Milli Eğitim ile ilgili olan bölüm de vardı. 09 Ocak 2013 tarihinde yapılan açıklama Artvin Valiliği Resmi Sitesinde “VALİ KALKAN 2012 YILINDA İLDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BASINI BİLGİLENDİRDİ” şeklinde yer alıyor. Vali Kalkan basını bilgilendirirken Milli Eğitim ile ilgili bölümde konuşurken şu ifadeleri kullanmıştı:
VALİ KALKAN “ARTVİN ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÇALIŞTIRMAYAN BİR İLDİR!”
“Artvin, eğitimine baktığımızda 264 okul ve kuruma sahip bir kent. Öğretmen olarak 2 binin üzerinde öğretmene sahibiz. Şunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki önceki yıllara nazaran ve Türkiye’nin diğer illerine nazaran ücretli öğretmen çalıştırmayan bir iliz. Milli Eğitim Bakanlığımızın 2012 yılı içerisinde açıktan aldığı öğretmenler dolayısıyla Artvin’e yapılan atamalar, ücretli öğretmen çalıştırma durumunda kalmama sonucunu doğurmuştur. Yani Artvin, ücretli öğretmen çalıştırmayan bir ildir. Yani öğretmenlerimizin tamamı, belki bir iki istisna hariç tamamı Milli Eğitim Bakanlığının kadrolu öğretmenleridir. Eğer Artvin’in her zaman söylediğimiz gibi eğitimi de hak ettiği noktaya gelecekse, bunda kadrolu öğretmenler önemli bir faktördür ve Artvin bu şansı 2012 yılında yakalamıştır. Toplam öğrenci sayımız 29 bin 575’dir. Bu öğrencilerimizin 2 bin 938’i taşımalı eğitimle eğitim görüyor.   Hepimizin malumu olduğu üzere 313 köyümüzde 10 ve altına düşmüş öğrenci sayısı bulunan okullarımız var. Buradaki okullarımız mevzuat gereği kapatıldı. Buradaki öğrencilerimiz taşımalı eğitimle bir başka merkeze taşınarak eğitim görüyorlar.
Bu durumda Vali Kalkan’ı kimlerin yanılttığı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz’ın bu konuda kamuoyuna neden açıklama yapmadığı ise anlaşılamadı. Ancak Türk Eğitim Sen Artvin Şubesi Başkanı Nizamettin Torun, Vali Kalkan’ın yanıltıldığını yaptığı açıklama ile ortaya koydu. Başkan Torun’un ücretli öğretmenlerle ilgili yaptığı açıklama şöyle;
BAŞKAN TORUN: “ARTVİN’DE 83 ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÇALIŞIYOR!”
Son günlerde, “atanamayan öğretmenler” sorununun Milli Eğitim’de gündemin ilk sırasına yerleştiğini görüyoruz. Siyasiler görmek istemese de bu konu artık kangren halini almıştır. Mutlaka neşter vurulması gerekmektedir.
Türk Eğitim-Sen, Şubat ayında 30 bin yeni öğretmen ataması yapılmasını talep etmekte ve konuyu gündemde canlı tutmaktadır. Eski MEB Sayın Dinçer’in, bu makul talebimizi partisine ve MEB’e karşı bir muhalefet olarak değerlendirmesi ile sorun ortadan kalkmış değildir.
Sayın Ömer Dinçer Türkiye’de ücretli öğretmen sayısının 13 bin olduğunu açıklamıştı.
Sendikamızın talebi doğrultusunda şu ana kadar 64 İl Valiliğinden ücretli öğretmen sayıları elimize ulaşmış bulunuyor. Sendikamızın tespitlerine göre; 64 ildeki ücretli öğretmen sayısı 52 bin 937’dir. 81 ilde yaklaşık 63 bin ücretli öğretmen görev yapmaktadır.
İstanbul, Ankara, Trabzon, Tekirdağ ve Kayseri’de toplam 862 ön lisans mezunu ücretli zihinsel engelliler sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır. 
ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DİĞER BİR İFADE İLE ATANAMAYAN
DÖRTTE BİR MAAŞ ORANINDA ÇALIŞTIRILAN ÖĞRETMENLERDİR!
Ücretli öğretmenler, diğer bir ifade ile atanamayan öğretmenler, kendilerine reva görülen zulüm karşısında bunalmışlar, psikolojileri bozulmuştur. Aslında ücretli öğretmenlik görevi de bir lütuf olarak verilmektedir. Ücretli öğretmen aynı görevi yaptığı diğer öğretmenlerin aldığı ücretin dörtte birini almaktadır. Bu öğretmenler köle gibi çalıştırılmaktadır. Gerçekte, bütün öğretmenler için istenen statü budur. Bunun için öğretmen itibarsızlaştırılmaktadır.
EĞİTİM FAKÜLTELERİNİ ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER AÇMADI!
Eğitim fakültelerini bu öğretmen adayları açmadı. Bu fakültelerdeki kontenjanları şişirenler de atanamayan öğretmenler değildir. Eğitim Fakülteleri öğretmen yetiştirir ve bu okullardan mezun olanların yarın öğretmen olacaklarını bilmek, ona göre planlama yapmak çok zor olmasa gerektir.
Şu anda Türkiye’nin 130 bin öğretmene ihtiyacı bulunmaktadır. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması bu ihtiyacın katlanarak artması sonucunu doğuracaktır.
İlimizde görev yapan ücretli öğretmen sayısı 83’tür.
Sayın Valimiz, 2012 yılında ilde yürütülen çalışmaları değerlendirdiği toplantıda, ücretli öğretmenlerle ilgili şu açıklamada bulunmuştur:    “… Artvin, ücretli öğretmen çalıştırmayan bir ildir. Yani öğretmenlerimizin tamamı, belki bir iki istisna hariç tamamı Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu öğretmenleridir.”
Bu konuda Sayın Valimizin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından doğru bilgilendirilmediği anlaşılmaktadır. Halen ilimizde 83 ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Önceki yıllara göre ilimize atanan öğretmen sayısının çokluğu, ilimizdeki öğretmen ihtiyacını tamamen karşıladığı anlamına gelmemektedir.
UMUDUMUZ YENİ BAKANMIZ SAYIN NABİ AVCI!
Türk Eğitim-Sen olarak Şubat ayında 30 bin olmak üzere 2013 yılında 100 bin öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz. Yeni Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın bu konuda göstereceği anlayış yüreklere su serpecektir.
Umarız ki, yeni Bakanımız, Türkiye’nin en büyük davası olan eğitim davasını omuzlamış olan öğretmenlerin “en az maaş alan memur” durumuna düşürülmüş olmasından rahatsızlık duyar. Ve daha ilk günden-Sayın Dinçer gibi-adeta öğretmenlere, yöneticilere savaş açmaz.” dedi.

 Bu açıklamanın ardından İl Milli, Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz ve Artvin Valisi Necmetin Kalkan’ın yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

Bu haber 2316 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 8 )
TARAFSIZ
EĞİTİM FAKÜLTESİNİ BİTİRMEYEN KADROLU ÖĞRETMENLERDE VAR
 ALİ KESER -- 11.02.2013 15:01
Yanlış Bilgi
Sayın Vali malesef yanlış bilgilendirilmiş.
 bir bilen -- 30.01.2013 10:41

ücretli ögretmen var yada yok neden ortalığı ikileme düşürme çabasındasınız artvin için çalışan insanlar bunlar sadece yaptığınız karalama kampanyası yıpratma kampanyası bir yanlışlık olmuş olabilir insanız sonuçta hepimiz ama eminimki bu haberi okuyanlar gülüp geçmişlerdir çünkü ben öyle yaptım.
karalama icraatlara bak -- 30.01.2013 02:27
atan(a)mayan öğretmenler
002 yılında yapılan mitinglede"sınavda neymiş,okulu bitirince hemen göreve başlayacaklar" diye siyasi malzeme olan eğitim neferleri 15 saat çalışıp yatan güvercin sürüsüne benzetildi.Geçen 10 yılda ne değişti. Aslında hedef şu 800 tl+sigorta ve 8-5 memuriyet...dün feryatlarımıza kulak tıkayanlar bugün eyvah diyorsa yarın neler olacak tezahür etmek zor..onun için uyanık ol öğretmenim...
 14fatih53 -- 29.01.2013 14:09
e
ben yeni istifa ettim yolüstü köyünde bir dönem boyunca müdür yetkili ücretli öğretmenlik yaptım yeni mezunum '!!!
 eren demir -- 29.01.2013 00:54

yusufelinin tek öğretmenli köy okullarının nerdeyse tamamında ücretli öğretmenler çalışıyor.üstelik çoğu eğitim fakültesi mezunu değil.bence valide biliyor bunu
 oguz -- 28.01.2013 22:32
Ücretli Öğretmen
Ben şahidim , bir okulda iki tane sınıf öğretmeninin ücretli olarak çalıştığına , üstelik birisi Kaymakamın Eşinin yerine bakıyor.
  -- 28.01.2013 12:00
ucretlı oğretmen var tabıkı
bende atanamayan ogretmenlerden bırıyım vede kım neden ucretlı ogretmen yok dıyo anlayamıyorum kendı cevremden bır suru arkadasım ucretlı ogretmenlık yapıyoo.bunu meb gormuyomu kendılerı calıstırmıyomu ..
 gokhan guner -- 28.01.2013 09:33
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com