10.04.2013
Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 168. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında Radyo 08’de yapılan canlı yayında; Artvin’de ‘Asayiş ve Trafik’ konuşuldu. Artvin İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Dr. Ahmet Eker ve İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi Müdürü Çetin Mungan canlı yayın konuğu oldular.

 

Programın ilk  bölümünde konuşan Asayiş Şube Müdürü  Dr. Ahmet Eker, Radyo 08’in sorularını yanıtladı.
 
Radyo 08: İlimizin genel asayiş durumu hakkında bilgi verir misiniz? İlimiz genelinde hangi suçlar daha yoğun olarak işlenmekte olup suç istatistiği dağılımı nasıldır?
 
İlimizin asayiş durumu incelendiğinde genel anlamda güvenli bir şehir olduğu görülmekte olup ilimiz genelinde asayiş yönünden en çok işlenen suç olarak karşımıza çıkan olayın ise fuhuş, fuhşa aracılık yapmak ve fuhşa yer temin etmek suçu olduğu görülmektedir. Bu durumun sebepleri ve önüne geçilebilmenin yolları araştırılarak gerekli tedbirler alınmıştır. Şöyle ki ilimizde Halk Sağlığı Müdürü başkanlığında, Toplum Sağlığı Merkezinde görevli bir tabip, iki emniyet personeli ve bir sosyal hizmetler personeli olmak üzere dört ayrı kurumdan beş kişinin katılımıyla 01.10.2011 tarihinde kurulan Fuhuşla Mücadele Komisyonu tarafından büyük bir sorumluluk içerisinde ilimizin genel sorunu olan fuhşun üzerine hassasiyetle gidilmektedir.
 
Emniyet Müdürlüğümüzce de bu yönde denetimlerimiz sıklaştırılmış olup, yapılan çalışmalar neticesinde ilimiz genelinde Suç Örgütü Kurmak, Yönetmek, Örgütün Üyesi Olmak, Örgüt Adına Suç İşlemek, Çaresizliklerinden Faydalanarak Fuhşa Teşvik Etmek ve Aracılık Etmek, Fuhşa Yer Temin Etmek, Fuhşa Sürüklenen Kişilerin Kazancından Geçim Temin Etmek ve Maddi Menfaat Sağlamak suçlarını işledikleri tespit edilen 3 ayrı örgüte yönelik olarak yapılan operasyonlar neticesinde yakalanan 30 şüpheli şahıstan 13’ü tutuklanmış, 17’sinin ise tutuksuz yargılanmalarına halen devam edilmektedir.
Yine son iki yılın ilk üç aylık dönemleri kıyaslandığında ilimiz genelinde kişilere karşı işlenen suçların 212’ den %3 oranında bir azalışla 205’e, malvarlığına karşı işlenen suçların ise 101’den %2 oranında bir azalışla 99’a düştüğü görülmektedir.
 
İl merkezine baktığımızda tüm suçların 148’den %13 oranında bir azalışla 129’a düştüğü görülmektedir. Yine bu tarihler arasında ilimiz merkezinde meydana gelen hırsızlık olaylarının 15’ten %20 oranında bir azalışla 12’ye, dolandırıcılık olaylarının ise 9’dan %78 oranında bir azalışla 2’ye düştüğü gözlemlenmiş ve Emniyet Müdürlüğümüz personelinin suçla mücadelede gittikçe başarılı bir grafik çizdiği gözlemlenmiştir.
 
TELEFONLA DOLANDIRICILIK OLAYLARINDA %78 AZALMA OLDU!
 
Son yıllarda artan telefonla dolandırıcılık olaylarına yönelik olarak ilimizde bu suçtan mağdur olan bir şahsın mağduriyetinin giderilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında görevli personelimizin dikkati sayesinde şüpheli şahsın Şanlıurfa ilinde yakalanması sağlanmıştır. Yine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü görevlilerini de telefon aracılığı ile dolandıran şahsın yakalanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar neticesinde de şüpheli şahsın Sakarya ilinde yakalanması sağlanmış olup ilimiz dahilinde bu yönde çalışmalarımız devam etmektedir. Yapılan yeni personel planlamaları ve görevlendirilmelerle dolandırıcılık olaylarına ilişkin yeni bir bilgi havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu bilgi havuzu ile ilimizde ve çevre illerde meydana gelen dolandırıcılık olayları ile bu olayların faillerinin yakalama oranlarının artacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca halkın telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı bilinçlendirilmesi amacıyla ilimiz merkezinde ikamet eden vatandaşlarımıza yönelik olarak çeşitli broşürler dağıtılmış, vatandaşların cep telefonlarına da kısa mesaj gönderilmiştir. Bu vesile ile özellikle 155 polis imdat hattını arayarak ihbarda bulunan vatandaşlarımızın sayısı artmış ve vatandaşlarımızın bu konu hakkında bilinç ve duyarlılığının arttığı değerlendirilmiştir. 155 Polis İmdat hattını arayarak kendisini dolandırmaya çalışan ancak yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde inanmayan vatandaşlarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
 
RADYO 08: MOBESE SİSTEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? BU SİSTEMİN NE GİBİ FAYDALARI VAR?
 
MOBESE sistemi ilimizde 2009 yılından bu yana aktif olarak halkımızın hizmetinde kullanılmaktadır. İl merkezimizde 16 noktada toplam 35 kamera bulunmaktadır ve bu kameraların 7 tanesi hareketli kameradır. Bunlara ilaveten şehrimizin iki ayrı giriş noktasında toplam 8 kameradan oluşan Plaka Tanıma Sistemi bulunmaktadır.
MOBESE sisteminin suça iki farklı açıdan etkisi olmaktadır. Birincisi caydırıcılık etkisidir. Kameraların olduğu bölgelerde daha az suç işlenmektedir. İkinci etkisi suç işlendikten sonra olayların aydınlatılması ve suçluların yakalanmasıdır. MOBESE kameraları kullanılarak ilimizde meydana gelen birçok hırsızlık ve kavga olayları aydınlatılmıştır.
Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü nezdinde yaptığımız çalışmalar neticesinde ilimize 5 adet yaka kamarası getirtilmiştir. Asayiş, karakol ve trafik polislerimiz iki saat boyunca ses ve görüntü kaydı yapabilen bu kameraları olaylara müdahale esnasında çalıştırarak kayıt yapacaklardır. Bu kameralar hem polislerimizin vatandaşa davranışını kaydedecek hem de vatandaşın polise karşı olan davranışları kaydedilecektir. Bu kameralardan amaçlanan ilk hedef caydırıcılık sağlayarak karşılıklı saygı çerçevesinde görevlerin yapılmasıdır. İkinci olarak da istenmeyen bir olay meydana geldiğinde olayların kayıt altına alınarak tarafsızca karar verilebilmesidir.
 
 
ADYO 08: İLİMİZİN DAHA GÜVENLİ BİR ŞEHİR OLMASI İÇİN NE GİBİ TEDBİRLER ALINIYOR?
 
İlimizin daha güvenli bir şehir olabilmesi için Sayın Emniyet Müdürümüz Hüsrev Salmaner’ in başkanlığında her ayın ilk haftasında düzenli olarak değerlendirme toplantıları yapılarak, alınacak tedbirler görüşülmüştür. Bu toplantılardan çıkan sonuçlar doğrultusunda, asayiş şube müdürlüğü personeline gerekli takviyeler yapılmak sureti ile suç işlendikten sonra şüpheli ya da sanıklarının yakalanmasından ziyade, suç işlenmeden önce gerekli emniyet tedbirleri alınarak suçun işlenmesinin önüne geçebilmek amacı ile devriye hizmetleri arttırılmış olup yine bu bağlamda ilimizin suç haritası oluşturularak hangi bölgelerde, hangi zaman dilimlerinde, hangi tür suçların yoğun olarak ortaya çıktığı, meydana geldiği araştırılmış, o süre ve zamanlarda mümkün olduğu kadar personel ile o bölgelerdeki devriye hizmetlerine yoğunluk verilerek suçun oluşmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
 
İlimizde halkın yoğun olduğu bölgelerde ve eğlence mekânlarında halkımızı rahatsız edecek boyutlara çıkmamaya özen gösterilerek, yapılan denetimler sıklaştırılarak polisin halk için, toplum için varlığı hissettirilmek sureti ile vatandaşlarımızın daha güvenli ve huzurlu bir ortamda eğlenmeleri ve yaşamlarını sürdürebilmeleri hedefi doğrultusunda çalışmalarımıza yön verilmiş olup yine yapılan toplantılarda personelimizin izinli olduğu sürelerde kendi şahsı işlerini yapmak amacı ile şehrimizde dolaşırlarken, çevreye karsı daha dikkatli ve duyarlı olmalı konusunda, polisin sadece mesai saatleri içerisinde değil, hayatın her anında toplumun huzur ve güveni için var olduğu bilincini yerleştirmek ve bu doğrultuda görev yapmasını sağlamak amacı ile düzenli eğitimler verilerek daha bilinçli görev yapmaları sağlanmıştır.
 
Son olarak şunu söyleyebiliriz ki, Bu kentin huzurlu, güvenli suç oranı düşük, il olmasında en büyük pay şüphesiz ki Artvin halkınındır. Biz değerli Artvin halkına çok teşekkür ediyoruz. Artvin’de suç oranı düşüktür.
 
Radyo 08’de canlı yayın programının diğer konuğu Artvin Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Çetin Mungan da Artvin il merkezindeki trafik sorunları konusunda program yapımcısı ve sunucusu Sami Özçelik’in sorularını yanıtladı.
 
 
Artvin trafiği hakkında bir değerlendirme yapar mısınız?
 
Artvin il merkezimizde trafik ciddi bir sorun. Bu sorunun çözümü yine sevgili Artvinli vatandaşlarımızın yardımlarıyla olacak.
 
Artvin’de kayıtlı araç sayısı nedir?
 
İl genelinde toplam 28.554 araç kaydı mevcut. Artvin nüfusu 166.000. Ortalama 8 kişiden biri araç sahibi.
 
Merkezdeki araç sayısı nedir?
 
 
Artvin Merkez ilçeye kayıtlı araç sayısı 14 bin500 fakat Borçka, Murgul ve Ardanuç ilçeleri de Merkez ilçeye bağlıdır.
 
İlimize kayıtlı sürücü belge sayısı nedir?
 
İl genelinde toplam 52 bin 800’dür. Artvin Merkez ilçeye kayıtlı sürücü belge sayısı 33 bin 700.
 
Trafiğin yoğun olduğu noktalar neresidir?
 
Şehir merkezimiz çok güzel tarihi bir dokuya sahip. Ancak sokakların dar olması trafik sorununu bir kat daha arttırıyor.
Trafiğin yoğun olduğu birkaç caddemiz var. Hastane Caddesi, Halkevi Caddesi, İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi ve radyonuzun da bulunduğu Sabit Osman Avcı Caddesi’dir.
Emniyet Müdürlüğü olarak Artvin halkına hizmet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Her ne kadar tüm personelimiz ile bu sorunu çözmeye çalışsak da yine halkımızın duyarlı olması bizim için çok önemli.
 
Trafik sorunun çözümü için yaptığınız çalışmalar nelerdir?
 
Trafik sorununda çözüm için öncelikle saygı diyoruz. Yayaların ve sürücülerin birbirlerine saygılı olmaları en büyük dileğimizdir.
Trafiğin yoğun olduğu caddelerde yaya trafik polisi arkadaşlarımız sürekli olarak yasak parklanmayla mücadele etmektedir. Caddelerin ve sokakların dar olması ciddi bir problem ayrıca araçların yasak yerlere ve yaya kaldırımlarına park etmesi bu sorunu daha da fazlalaştırıyor.
Özellikle İnönü Caddesi’nde yaya kaldırımlarına park yapılması büyük bir problemdi. Şu anda yaya bir görevlimiz sürekli olarak bu noktada bulunmakta kaldırıma park yapılmasını engellemektedir.
Ancak kurallara uymayan sürücülere gerekli cezalar yazılmaktadır. Yaya kaldırımına ve yasak yere park etmenin cezası 77,00 liradır. Biz ceza yazmanın çözüm olduğuna inanmıyoruz. En büyük hedefimiz kural ihlali yapılmasının önüne geçmek.
Ancak polisin görevinde başarılı olabilmesi için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacı vardır.
Şehir merkezine gelen vatandaşlarımız araçlarını nereye bırakabilirler?
 
Yaklaşık iki yıldır şehir merkezinde bulunan belirli caddelerde parkmetre uygulaması yapılmakta. 15 dakika ücretsiz park yapılabiliyor. Bu sürede işlerini halledebilirler.
Ayrıca Bibak kavşağında Çok Katlı Otopark mevcut. Sabah 08.00’den akşam 20.00’ye kadar çok cüzi bir ücrete araçlarını buraya bırakabilirler.
 
Hastane çevresinde ne gibi önlemler alıyorsunuz?
 
Trafik ekibimiz gün boyu hastane önünde bulunuyor. Hastane önünde özellikle sabah saatlerinde trafik sıkışıklığı oluyor. Özellikle acil kapısı girişine park yapan araçlar oluyor. Acil hastalar için sıkıntı olabiliyor. Hastane çevresinde ücretli park yerleri mevcut. Vatandaşlarımızdan hastalarını bıraktıktan sonra araçlarını oraya parketmelerini rica ediyoruz.
Okul önlerinde yapmış olduğunuz uygulamadan bahseder misiniz?
Halkevi Caddesi’nde bir yaya personelimiz bulunmakta, Gazi Ortaokulu giriş çıkışlarında yavrularımızın okullarına girerken ve çıkarken güvenli bir şekilde girişlerini ve çıkışlarını sağlamaktadır.
Trafik ekibimiz ise Atatürk İlköğretim Okulu girişinde bulunmaktadır.
 
Trafik Tescil Ve Denetleme Şube Müdürlüğü olarak öğrencilere yönelik eğitim faaliyetleriniz nelerdir?
 
Trafik polisi olarak yalnızca trafiği düzenlemiyoruz. Geçen haftalarda anasınıflarına yönelik bir projemiz oldu.
Artvin Emniyet Müdürlüğü olarak trafik eğitiminin küçük yaşta verilmesinin önemine inanıyoruz. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürümüz Sayın Hüsrev Salmaner’in direktifleri ile Artvin merkezde bulunan tüm anasınıfındaki öğrencilerimize hem üzerinde oyun oynayabilecekleri hem de trafiği sevmelerini sağlayacak trafik halısı ve oyuncaklarını hediye ettik.
Bu eğitimlerde yaya olarak trafikte yapılması gerekenler anlatılıyor. Özellikle araç içerisinde emniyet kemeri takmanın önemine dikkat çekiyoruz. Çocuklarımızın trafiğe olan ilgisinden çok memnunuz. Çok güzel bir proje oldu.
 
Sadece anasınıflarına mı eğitim veriyorsunuz?
 
Yalnızca anasınıflarına değil özellikler ilköğretim çağında bulunan beş ve altıncı sınıflardaki öğrencilerimize her eğitim öğretim yılının başında yani ekim ve kasım aylarında “yaya geçidi görevlisi” eğitimi verilmekte. Bu eğitimin amacı ise trafik polisi olmayan okul önlerinde öğrencilerimizin güvenli giriş çıkış yapmalarını sağlamak üzere öğrencilerimizin görevlendirilmesidir. Kendilerine verdiğimiz yelek şapka ve dur-geç levhası ile onlarda artık birer trafik polisidir.
 
Eğitimlerde hangi konulara ağırlık veriyorsunuz?
 
Trafik Daire Başkanlığımız tarafından hazırlanan yaş gruplarına özel eğitici çizgi filmler izlettiriliyor ardından öğrendiklerini pekiştirmek için görsel slaytlar ile birlikte eğitim veriliyor. Öğrencilerin aktif katılımı sağlanarak trafiği sevmesini amaçlıyoruz.
Artvinli sürücülerden ricamız okul önlerine yaklaşırken yavaşlamaları ve daha dikkatli geçmeleridir. Çocuklar bizim çocuklarımız bizim geleceğimizdir.
 
Başka projeleriniz veya eğitimleriniz var mı?
 
Evet, şu anda emniyet kemeri kullanma alışkanlığını arttırmayla ilgili bir projemiz var.
Öncelikle emniyet kemerinin öneminden bahsetmek istiyorum. Her yıl binlerce vatandaşımız trafik kazalarda ya hayatını kaybediyor ya da ciddi sakatlanma ile karşı karşıya kalıyor. Trafik kazalarında ölüm sebeplerinin en başında aşırı hız, ardından ise kullanılmayan emniyet kemeri bulunuyor.
 
Trafik kazalarında insan faktörü ne kadar etkili?
 
Sürücü yaya ve yolcu olarak ele alırsak trafik kazalarının meydana gelmesinde yüzde 99 insan faktörünün etkili olduğunu görürüz. Çok az da olsa diğer kusurlar yol şartları veya doğal nedenlerdir.
 
Emniyet kemeri bizi ne kadar koruyor?
 
Yapılan araştırmalar, kaza anında en iyi yerin aracın içi olduğunu ortaya koyuyor. Aracın dışına fırlatılma durumunda, ölüm riski 25 kat daha fazla oluyor. Araçtan fırlayan kişi, aracın ön camına, kaldırıma, başka bir araca çarpabiliyor. Emniyet kemeri takmak suretiyle ölümlerde %40, yaralanmalarda %30, oranında azalma olduğu tespit edilmiştir.
Çünkü bindiğiniz araçlar ne kadar lüks ve son model olursa olsun sizi hayata bağlayan tek şey emniyet kemeridir. Hava yastıkları ve diğer önlemler emniyet kemerini takarsanız etkili olurlar.

Bu haber 5615 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Hasan AYDIN / RADYO 08

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com