15.04.2013
ŞEHİTLERİMİZLE BULUŞUYORUZ Projesi çerçevesinde, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümü III. Sınıf II. Öğretim 1.Grup öğrencileri; Aziz Kocataş, Mikail Ay, Emre Tan, Uğur Selçuk, Emrah Kiraz, Garnizon ve İl Jandarma Komutanlığının verdiği destekle Borçka Kaynarca’da Şehit Muhammed Aydemir’i ve Artvin Merkez ilçeye bağlı Beşağıl köyünde Şehit Selman Levent’i ve her iki şehidin ailelerini ziyaret ettiler.

 

03 Ekim 2008 tarihinde Aktütün Hudut Karakolunda (HAKKARİ) şehit olan Kaynarca köyü Şehidi P.Onb. Muhammed Aydemir’in, çocukluğundan beri hep şehitlikten bahsettiği, ilköğretim 4. sınıfta şehit olacağını rüyasında gördüğü, ziyaret sırasında şehit ailesi tarafından dile getirildi. Şehit P. Onb. Muhammed Aydemir, rüyasında hep kayalık yerlerde yaşadığını ve oralarda yattığını henüz o yaşlarda(4. Sınıftayken) ailesine söyler. Annesi, buna hiç inanmaz, taaki oğlunun tabutu gelene kadar… “Şehit olmadan bir hafta önce rüyamda eşimin şehit olduğunu gördüm” diyen eşi Fatma Aydemir, babasının şehit olduğu gün “Kızım, bizim evlilik fotoğrafımızı gördüğünde, fotoğrafı öptü ve ilk defa “baba” diyerek uyudu. Eşim oğluna kendisinden önce şehit olan silah arkadaşı Mert’in isminin verilmesini istedi. Biz de oğluma Şehit Mert’in adını verdik… Daha sonra babasının da şehadet haberi geldi… Şehitlik güzel, şehit eşi olmak güzel, ama acısı kötü…” diye tamamladı sözlerini. Şehit eşi Valilikle birçok kez görüşmek istediklerini ama görüşemediklerini belirtti. Şehit ailesi, şehidin mezarında bir fotoğrafının bile olmadığını, kendilerinin yapmak istediğini, yasak olduğunun söylendiği  ve Valilikle görüşme imkânı verilmemesini anlamadıklarını belittiler.
03 Mayıs 1998’de şehit olan Beşağıl köyü şehidi Jandarma Komd. Er Selman Levent’in annesi ise  şunları anlattı;”Oğlum askerden dağıtıma gelmeden önce bana telefonda rüyasını anlattı. Anne! O kadar güzel yerlerde geziyorum ki rüyamda, yeşilliklerin içindeyim. Büyük babama söyle namazlardan sonra bana da dua etsin… Niye öle diyorsun yavrum dedim. Ben rüyamı gördüm anne, ben şehit olacağım… “dedi. Selman’ım, şehit olmadan önce evimiz yandı, ilk başlarda bunu ondan sakladık, sonra benden duysun istedim söyledim, kız kardeşini sordu, onunla konuştu, iyi olduğunu öğrenince rahatladı. Çok bir zaman geçmeden oğlum şehit oldu, ocağıma en büyük yangın düştü. Ben anlamıştım, oğlum şehit olursa ne yaparım, dedim, içime rüzgâr gibi bir şey girdi, telefon çaldı ve haberi geldi yavrumun… Şehidimin kabrine defnedildiğinden sonraki günlerdi. Kızım, buzdolabından bir şeyler almaya mutfağa gitmişti, çığlıkla yanıma geldi. Ne oldu kızım dedim, önce anlatmadı, çok korkmuştu. Anlatsana kızım dedim. Anne, abimi gördüm, dolabın kapısını açacaktım, karşıma geldi. Abim gülümseyerek karşımda duruyordu. Korktum, çığlık attım, o da gitti anne…” dedi. 15. Seneye girdik diyen şehit annesi Hayriye Teyze, “Halen daha ben uykularımdan uyanırken, yüreğim yanarak uyanırım. Benim yüzüm gülse yüreğim hep yanar. Evlat o kadar tatlı bir şeydir…” dedi.

Ailelerle ve kendilerine refakat eden askeri ekiple birlikte şehitleri kabirlerinde ziyaret eden 1.grup öğrencileri, şehit kabirlerine ağaç diktikten sonra şehit ailelerine Türk bayrağı ve üniversitenin flamasını hediye ettiler. Öğrenciler; ”Üniversite gençliği olarak şehitlerimizin miraslarına daima sahip çıkacağız” dediler. Ailelere gösterdikleri ilgiden ve askeri ekibe verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiler.

Bu haber 3640 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com