22.08.2013
SRC Belgesi alma süresi 29 Ağustos 2013 tarihinde sona eriyor. Bu tarihten sonra SRC Belgesi olmayanlara para cezası ve bunun yanında araçların bağlanması cezası uygulanacak.

 Artvin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, bir hafta evvel gazetemiz aracılığıyla sürücüleri uyarmış ve SRC ve Psikoteknik belgelerinin mutlaka alınması gerektiğine vurgu yapmıştı. Vatandaşlar bu haber üzerine gazetemize gelerek haberin uyarı amaçlı yapılmasını olumlu karşılarken, 1 yıl önceden müracaat etmiş kişilere bile henüz SRC belgesi ulaşmış değil.“ diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Artvin’de esnaflık yapan Mehmet Kerim Yolalmaz, SRC Belgesi için 25 Ocak 2013 tarihinde SRC Belgesi için müracaat ettiğini, ancak aradan geçen aylara rağmen henüz alamadığını belirterek, 29 Ağustos 2013 tarihinden sonra ‘ne olacak?’ sorusunu yönelterek şunları söyledi;
MAĞDUR OLURSAK NE OLACAK?
“Geçen günlerde 08 Haber gazetesinde yer alan haberde SRC Belgesi ile ilgili Şoförler Odası başkanı Sayın Ahmet Alpaslan’ın açıklamasını okudum. Ben bir vatandaş olarak müracaatımı 8 ay önce yapmışım. SRC belgesi alma süresinin dolmasına bir hafta kalmış, hele benim belgem gelmedi. Diyelim ki şimdi bir vatandaş müracaat etse, bu vatandaşın belgesi ne zaman gelir? Şimdi bir vatandaş olarak 08 Haber aracılığıyla soruyorum; 8 ay önce müracaat ettim. SRC Belgem neden gelmedi? 29 Ağustos 2013 tarihi son gün. Bu tarihten sonra trafik ekipleri, jandarma trafik kontroller yapacak. Kesilen cezaları kim ödeyecek? Araç bağlandığında vatandaşın uğrayacağı zararı bu durumda kim nasıl karşılayacak?
ŞOFÖRLER ODASI VATANDAŞI UYARIYOR. İYİ DE 8 AYDIR BELGEYİ BEKLİYORUM!
Artvin Şoförler Odası gelen talimatı gazetelere vererek vatandaşları uyarıyor. İyi de müracaat edenin belgesini aylarca veremiyorsanız, vatandaşa hangi hakla ceza keseceksiniz. Artvin Şoförler Odası başkanına son uyarsından dolayı teşekkür ediyorum. Ancak onun eksik bıraktığı kısmı ben söyleyeceğim.  Bütün müracaatlar Ankara Gazi Üniversitesi’ne yapılıyor. Tüm Türkiye’nin SRC’sini bir tek üniversite nasıl yapacak? Bugüne kadar aksaklıklar neden görülmedi ve hiçbir önlem alınmadı? Ben bir vatandaş olarak Psikoteknik ve SRC Belgelerinin tarihi uzatılmalı ve müracaat edenlerin belgeleri en kısa sürede verilebilmelidir. Benim anlayamadığım bir belge nasıl bu kadar geciktirilir ki?
KONUYU SAYIN MİLLETVEKİLİMİZ İSRAFİL KIŞLA’NIN DA DİKKATLERİNE SUNUYORUM
Son olarak şunu söylemek istiyorum; gerek trafik ekipleri, gerekse jandarma trafik yasalar gereği görevini yapacaklar. Bu durumda vatandaşın mağduriyeti de bu tarihten sonra başlayacak. Ben bu durumda ne yapmalıyım? Tüm yetkilileri göreve davet ediyorum. Artvin Milletvekili Sayın İsrafil Kışla’nın da bu manada dikkatini çekmek istiyorum. Çünkü bu sorun Artvin’i aşan, Ankara’da çözülebilecek bir sorundur.“dedi.
SORUN BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL. BİZ MÜRACAATLARI GAZİ ÜNİVERSTİESİ’NE İLETTİK
Mehmet Kerim Yolalmaz’ın şikayetini ilettiğimiz Artvin Şoförler Odası Başkanı Ahmet Alpaslan, Yolalmaz’ın 25 Ocak’ta müracaatını yaptığını, ancak SRC  ve Psikoteknik Belgelerinin Ankara’da sadece Gazi Üniversitesi’nden alındığına dikkat çekerek; “Sorun kesinlikler bizden kaynaklı değil.  Biz müracaatları alıyor, Gazi Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Bu aşamadan sonrası ise bizim dışımda kalıyor. Evet, vatandaşın söyledikleri doğru, tedirgin olmamısının haklılık payı çok büyüktür. Eğer yetiştirilemeyecekse sürenin uzatılması isteği de doğru ve yerindedir. Biz bu konuyu Ankara’ya Oda Başkanlığımıza ileteceğiz. Mutlaka bunun bir çözümü olacaktır. Yani vatandaş müracaatını yapmış, ancak belgeyi verecek olanlar verememişse bunun cezasını vatandaşın çekmesi doğru olmaz. Benim SRC belgem de 1 buçuk yıl sonra gelmişti.
MÜRACAAT EDİLDİĞİNE DAİR DEKONTU YANINIZDA BULUNDURUN!

Mehmet Kerim Yolalmaz kendisine verilen Gazi Üniversitesi santral numarasının da hiçbir zaman açılmadığını ve kimsenin açmadığını belirtti. Bunun üzerine 08 Haber gazetesi muhabiri bu telefonu aradı. Yolalmaz’ın dediği gibi numara ya sürekli meşgul ya da çaldığı halde kimsenin açmadığını gördü.  08 Haber gazetesi olarak yetkilileri vatandaşın şikâyetlerini dikkate alarak 29 Ağustos tarihi öncesinde önlem alarak oluşacak mağduriyetin önüne geçmesini bekliyoruz. Artvin Şoförler Odası Başkanı Alpaslan’ın önerisi ise müracaat ettiğine dair makbuzu trafik görevlilerine göstermelerini ve belgelerin henüz gelmediğini ispatlamalarının sorunu bir nebze çözebileceğini söyledi. Ancak kanun 29 Ağustos tarihinden sonra SRC belgesi olmayanlara uygulanacak cezayı ve neler yapılacağını açıkça belirttiği için bunda da sıkıntı yaşanacağı tahmin ediliyor.”

Bu haber 5555 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com