15.09.2013
DÜNYANIN İLK “ŞEHİR İÇİ HES” OLAN ARHAVİ KAVAKLI HES ULUSAL BASINDA RADİKAL GAZETESİNDE YER ALDI Dünyanın ilk şehiriçi HES haberini Artvin’in cesur gazeteleri arasında yer alan 08 Haber yaptı. Yerel haberleri sürekli olarak takip eden Radikal gazetesi muhabiri gazeteci İdris Emen www.08haber.com sitesinde bu haberi gördü.

 Dünyanın ilk “Şehriçi HES” olan Arhavi Kavaklı HES, ulusal basında yer aldı. Radikal gazetesinden doğa haberlerine yer veren İdris Emen bu kez Arhavi Şehiriçi HES’i gazetesindeki sayfasına taşıdı.

 
Gazeteci İdris Emen,  şehir içi HES’i ilk kez duyduğunda çok şaşırdığını belirterek; “Arhavi Şehir içi HES haberi Artvin’de yayın yapan  08 Haber’e yansıyınca ben siteden gördüm. Ve gerekli araştırmalarımı yaparak haberin kaynağına ve belgelerine ulaştım. Gerçekten gazetecilik hayatımda yaptığım kendi türünde ilk haberim oldu. Çünkü şu ana kadar şehir içi HES hiç duyulmamıştı. Karadeniz’deki en güzel yerleşim alanlarından birisi olan Arhavi’de böyle bir şeyin yapılması tabii doğa ve yerleşim açısından doğru değil. Umarım bu hatadan dönerler, diyorum…“ ifadelerini kulandı. İdris Emen’in Arhavi için yaptığı haber ise şöyle:
 
DAĞDAN İNDİ ŞEHRE: HES!..
 
Karadeniz´de art arda yapılan HES´lerden biri, Arhavi´de şehir içine kurulacak. İlçe merkezine HES için belediye imar planlarını değiştirdi. Santrala su, 5 kilometre mesafeden tünel ve boru hatlarıyla tepeleri aşıp ilçeye gelecek.
 
Artvin ’in Arhavi ilçesinde 2012 yılında yapımına başlanan Kavaklı HES projesinin tamamlanması için Arhavi Belediyesi tarafından belediyenin imar planlarında değişiklik yapılarak şehir içi HES projesine imar izni verildi. Tam da Karadeniz usulü yeni imar planına göre şehrin ortasında 14 megawatt’lık bir HES barajı ile elektrik dağıtım santralı kurulacak. Su, şehre, yaklaşık 5 kilometre mesafeden tünel ve borularla taşınacak.
Arhavi Belediyesi, dünyada eşi benzeri olmayan bir projeye imza atarak şehir merkezinde HES barajı kurulması için imar izni verdi. Arhavi Elektrik Üretim şirketi, Çifteköprü Deresi ile Kapisre Deresi’nin üzerinde HES barajı yapmak için 2012 yılında ÇED olumlu raporu alarak sondaj çalışmalarına başladı.
 
Ancak HES projesinin hayata geçmesi imkânsızdı. Projenin bir kısmı Arhavi’nin şehir merkezini kapsıyordu. Şehir merkezinden 5 kilometre uzakta olan Çifteköprü Deresi’nin sularının su borusu ve su tünelleri yoluyla taşınarak şehir merkezinde kurulacak olan HES barajında enerjiye çevrilmesi planlandı. Şehrin ortasına çevrim santralı yapılması düşünülmüştü ama imar mevzuatı buna izin vermiyordu. Bunun üzerine şirket Arhavi Belediyesi’ne müracaat etti.
 
Mahalle, ‘konut dışı alan’ ilan edildi
 
Belediye meclisi, 4 Eylül 2013 tarihinde 1/1000 ile 1/5000 nâzım imar planlarında değişiklik yaparak daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin bir kısmını ‘konut dışı kentsel çalışma alanı’ ilan edip HES projesine onay verdi. Proje hayata geçerse şehrin merkezinde 14 megawatt’lık elektrik üretim santralı ile elektrik dağıtım merkezi olacak.
 
Mahkeme sonuçlanmadan
 
Şehirde kurulması planlan HES barajının telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını söyleyen Arhavi CHP İlçe Örgütü Başkanı Musa Ulutaş projeyi şöyle eleştiriyor:
“Dünyanın hiçbir yerinde şehir içerisinde yapılan bir HES projesi yok. Kavak HES projesinin iptal edilmesi için mahkemeye başvurduk. Ancak belediye mahkemenin sonuçlanmasını dahi beklemeden şehrin içerisinde baraj yapılması için imar planlarını değiştirdi. Su havuzundan santrala kadar yapılması planlanan boru hattı ile su tüneli şehri bıçak gibi ikiye bölüyor. Bu durum yeni çevresel sorunların ortaya çıkmasına neden olacak.”
Avukat Yakup Okumuşoğlu da şehir içinde HES santralına onay verilmesinin kent imar mantığına aykırı olduğu görüşünde:
 
“HES santralı için verilen ÇED olumlu raporu sadece HES’in kurulacağı alanı kapsadığı için HES alanı dışında kalan bölgelerin bu projeden ne kadar etkileneceğini bilmiyoruz. Bu tartışmalı proje için yürütmeyi durdurma talebiyle Rize İdare Mahkemesi’ne başvurduk. Mahkeme söz konusu alanın bilirkişi tarafından yerinde incelenmesini istedi. Tartışmalı proje hakkında mahkeme daha kararını vermeden, belediyenin gelişime açık olan şehrin bir mahallesinde yapılacak olan HES projesine onay vermesi şehir planlama mantığına aykırıdır.”
 
Şehir içi HES nasıl kurulacak?
 
Artvin Arhavi’deki proje çerçevesinde şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunan Çifteköprü Deresi suyunun elektrik santralına taşınması için 3.5 metre genişliğe sahip 4.5 kilometrelik bir su taşıma tüneli yapılacak. Tünel yoluyla taşınan su, şehir merkezinden 500 metre uzaklıktaki İsina Tepesi’nde kurulacak olan su yükleme havuzunda toplanacak. 500 metre yükseklikteki havuzda toplanan dere suyunun santrala ulaşması için havuz ile santral arasında 1 kilometrelik cebri su boru hattı döşenecek. Su tüneli ve cebri su borusu yoluyla santrala ulaşan su, elektrik üretiminden sonra şehir merkezinden geçen Kapisre Deresi’ne dökülecek.
Artvin halkı ve 08 Haber olarak Artvin’deki çevre haberlerini ulusal boyuta taşıyarak bize verdiği desteklerinden dolayı gazeteci İdris Emen’e çok teşekkür ediyoruz.

Bu haber 1683 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com