21.09.2013
Anayasa Mahkemesi, 2014 Mart seçimleriyle birlikte işlevini tamamen yitirecek olan belde belediyeleri ile ilgili iptal başvurusunu reddetti.

 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle birlikte Türkiye genelinde 13 yeni Büyükşehir Belediyesi oluşturulacak. Aynı kanunla bin 815 belde belediyesi de tüm işlevini yitirerek kapanacak.

 
İnegöl’e bağlı Yenice, Kurşunlu, Cerrah ve Tahtaköprü beldelerinin de kapanmasını sağlayacak olan bu yasa ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin imza koyduğu Avrupa Yerel Özerklik Şartı Anlaşmasına ve anayasanın bazı maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptali için bu yıl Ocak ayında Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti. CHP Parti Meclisi Üyesi Berrin Gürçay Dilekçi ile CHP’li Seyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, 2014 Mart ayında işlevini tamamen yitirecek olan daha önce kapatılanlarla birlikte sayıları 1815’i bulan belde belediyesinin başkanlarını parti ayrımı yapmaksızın harekete geçirmişti.
 
Anayasa Mahkemesi, CHP’nin açtığı dava üzerine on üç ilde büyükşehir belediyesi ve yirmi altı ilçe kurulmasına ilişkin kanunun, yalnızca geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı buldu, diğer iptal istemlerini ise reddetti. Yüksek Mahkeme, 6360 sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptaline ilişkin CHP’nin açtığı davayı önceki akşam esastan görüşerek karara bağladı. 6360 sayılı Kanun´un geçici birinci maddesinin 27. fıkrasını Anayasaya aykırı bulan Yüksek Mahkeme, diğer iptal istemlerini ise reddetti. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı, beldelerin kapanmasını kesinleştirdi.
 
Kararın çıkmasının ardından  bir değerlendirme yapan kapanacak beldelerden birisi olacak olan Meydancık Belde Belediye Başkanı Nihat Acar, iç hukuk tamamen tükendikten sonra AİHM’e gideceklerini daha önce söylediğini hatırlatarak;
 
“Biliyorsunuz, yeni yasada iç hukuk yolları tükenmeden AİHM’e gidemiyorsunuz. Şu anda Anayasa Mahkemesinin kararıyla iç hukuk yolları tamamen tükenmiş görünüyor. Biz Meydancık Belde Belediyesi olarak AİHM’e gideceğiz. Başka beldeler gider mi bilmem. Ama biz gideceğiz. Şimdi şunu da söyleyeyim ki; bazı beldeler var ki kapatılmasında sakınca yok. Olsa da olur olmasa da olur beldeler var. Örneğin Ege’de olsun, Akdeniz’de, İç Anadolu’da olsun birbirine yakın, yerleşim yerlerinin yanında beldeler olmasın. Ama bizim gibi İlçe Merkezi’ne 50 kilometre uzaklıkta, il Merkezine 85 kilometre mesafede sınırda bir yerleşim olarak belde kalmalıydık. Çünkü burada boş tabela bile assanız insanlar bundan büyük cesaret almakta ve burada ikametini sürdürmektedir.
 
BU KARAR KÖYLERİ BOŞALTMA, ŞEHİRLERE GÖÇ ETTİRMEYİ HZILANDIRIR
 
Ben bu kararı köylerin boşaltılması, insanları şehre göç ettirme politikası olarak değerlendiriyorum. Buraları insansızlaştırılıyor. Bunu görmemek için kör,  anlamamak için en hafif deyimle saf olmak lazım. Ben bunu kesinlikle doğru bulmuyorum. Üstelik Meydancık Beldesi ‘turizm alanı’ ilan edilmiş çok özel bir bölgedir. Burada makinelerimiz, itfaiyemiz araçlarımız var. Yangın çıktığında anında müdahaleyi belediye yapıyor. En yakın yer Şavşat’ta 50 kilometre mesafeden gelene kadar her şey kül olur. Bu insanlara yazık oluyor. Ben bunun acısını daha çok yöreden göç edip şehirlerde sefil duruma düşecek olan yöre insanlarının çekeceğini düşünüyorum” dedi.
 
 Artvin’de bulunan 4 beldeden üçü böylece büyük bir ihtimalle Anayasa Mahkemesi kararından sonra kapanacak. Buna göre Yusufeli- Kılıçkaya, Murgul- Damar ve Şavşat –Meydancık beldeleri tarihe karışacak. Hopa- Kemalpaşa beldesi ise 5 bin nüfusuyla ilçe olmaya aday olduğunu sık sık dile getiriyor.
 

Bu haber 1829 kez okundu.

Yazan :
Kaynak : Sami ÖZÇELİK

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
Kapanan Belediyelerin Belde Umudu Kalmadı
Devletin küçülmesi rantabl çalışma sağlar.Önemli olan ucuz, ama kaliteli hizmetin üretilmesidir.Alanya'nın etrafındaki Belde Belediyeleri İmar Kirliği oluşturmuştur.Çünki Mimar,Mühendis ve avukatı yoktur veya yeterli değildir.İnşallah daha kaliteli hizmetler üretilir.Bekleyip görmek lazım.Nufusa göre hazineden gelen ödenek hizmet üretemeyen memura maaşa harcanacağı yerde hizmet üretimine giderse daha iyi olabilir.
 Mithat Tahtalı -- 22.09.2013 23:42
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com