02.12.2013
MHP, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Artvin Merkez adayını açıklayarak bütün dikkatleri üzerine çeken MHP bu kez, Ardanuç’ta genç ve Artvin’de 2014 yerel seçimleri için ilk kez kadın belediye başkan adayını göstererek, toplumun her kesimiyle birlikte yola çıkacağını, kadınların siyasette daha aktif yer alması gerektiğine işaret etti.

 

MHP Artvin İl Başkanı Nedim özer, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “Biz görevi devraldıktan sonra teşkilatlarımızda değişiklikler yaptık. 5 ilçenin başkanı ve yönetim kurulu yenilendi. Murgul’da da en kısa sürede yeni başkan ve yönetim kurulunu atayacağız. Murgul’da MHP olarak çok ciddi bir aday ile Murgul halkının karşısına çıkacağız. Arhavi’deki adayımızı çok önceleri açıkladık. Borçka adayımız mevcut belediye başkanımız Oral Küçük.
MHP’DEN EN GENÇ, İLK KADIN ADAY AYŞE GENÇ OLDU
Ardanuç’ta ise Artvin’de ilk kez bir kadın belediye başkan adayı ile Ardanuç halkının karşısında olacağız. Oldukça genç ve eğitimini, tahsilini tamamlamış, kafasında projeleri olan, millet ve memleket sevgisiyle dolu kardeşimiz gerçekten soyadı gibi genç, 27 yaşındaki Ayşe Genç Ardanuç Belediye başkan adayımız olmuştur. Partimize, Ardanuç’a ve Artvin’e hayırlı olsun diyorum. Şunu herkes görecek ki; bu kez MHP çok şeyler yapacak. Bütün Türkiye artık şunu gördü. MHP olmadan olmaz. Türkiye’nin acilen MHP kadrolarına ihtiyaç duymaktadır” dedi.
MHP Ardanuç Belediye Başkan Adayı olarak Ardanuç’ta ilk kez bir kadın adayın bir avantaj olduğunu belirten Ayşe Genç; “Öncelikle beni böyle onurlu bir göreve davet eden MHP Artvin il teşkilatına, Ardanuç İlçe Başkanlığına en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Ben kısaca kendimi tanıtayım.
1986 yılında Ardanuç-Gümüşhane köyünde doğdum. Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.  Dolayısıyla belediyecilik benim için çok yabancı bir konu değildir. Buradan da bakınca yine önemli bir avantaj söz konusudur. Bana partimden teklif geldiğinde çok mutlu oldum. Heyecanlandım. Çünkü benim düşüncelerim, projelerim, hayalilerim var. 1930-1932 yılları arasında Yusufeli Kılıçkaya beldesi sadece Artvin’de değil, Türkiye’de ilk kez kadın belediye başkanını çıkarmayı başarmış. (1.) Böyle bir ilin mensubu olmaktan her zaman gurur duymuşumdur. 81 yıl sonra neden olmasın? O zamanı düşündüğümüzde Türkiye ne kadar ilerleme kaydetmiş. Bugün neden olmasın?
Ardanuç’a baktığımızda en çok ihmal edilen ilçe olmuştur. Birçok kamu kurum ve kuruluşları nüfus bahanesiyle ilçemizden alınmıştır.  Yeni yapılmış devlet hastanesi ilçe entegre hastanesine dönüştürülmüş, Ardanuçlular Artvin Devlet Hastanesi’ne gitmeye mecbur bırakılmıştır. En küçük bir adli işlem için de aynı şekilde. Ardanuç’un kalkınması için elimizden gelen çabamızı sonuna kadar kullanacağız. Adliye ve diğer kurumları yeniden Ardanuç’a kazandırılması için çalışacağım.”dedi.
AYŞE GENÇ KİMDİR?
1986 Ardanuç Gümüşhane köy doğdu. İlk orta öğrenimi Ardanuç’ta tamamladı.  Selçuk Üniversitesi kamu yönetiminden mezun oldu. 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Artvin-Ardanuç’ta aday olarak gösterilen en genç ve tek kadın belediye başkan adayı olarak sadece Artvin’in değil, Türkiye’nin dikkatini çekti.
SADİYE HANIM KİMDİR?
Haberde adı geçen Sadiye Hanım Kılıçkaya Belde Belediyesinin ilk başkanıdır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanıdır. 1930 yılında, bugün Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya beldesinde Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve iki yıl bu görevi yürüttü. 1950 yılında Mersin’den Belediye Başkanı seçilen Müfide İlhan, Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı olarak bilinse de bu doğru değildir.
1930 yılında çıkarılan Belediye Yasası ile kadınlara da belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınması ile aynı yıl Sadiye Hanım, Kılıçkaya kasabasında belediye başkanı seçilmişti ve dolayısı ile “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” unvanı Müfide İlhan’ın değil, Kılıçkayalı Sadiye Hanımdır. İstanbul’da yetişen Sadiye Hanımın babası, Çıldır Kaymakamı iken Ermeniler tarafından şehit edilen Ersisli Arslan Beydir. Babasının mezarı Ardahan’dadır.

Sadiye Hanım, Ardahanlı malul gazi Binbaşı Atabey ile evlendi. Ali Babür Ata Ardahan, Sadiye Hanım-Binbaşı Atabey çiftinin oğludur. Sadiye Hanım’ın ağabeyi Kadri Bey, Oltu Milletvekili Şavşatlı Hamşioğlu Rüstem Bey ile Nafikâr Hanımın kızları olan Vasfiye Hanım ile evlendi. Halen Kılıçkaya’da yaşamını sürdüren ve “Paşa” diye anılan Vasfiye Hanım, Kılıçkaya Belediyesi Eski Başkanlarından Tuncay Özarslan’ın annesidir.

Bu haber 6138 kez okundu.

Yazan :
Kaynak :

Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 7 )
ALLAH UTANDIRMASIN
BİR ARDANUÇLU OLARAK, SİZİ CANİ GÖNÜLDEN TEBRİK EDİYORUM, HATTA KUCAKLIYORUM. İNŞALLAH KAZANIP; GÜZEL HİZMETLER YAPARSINIZ. SİZİN GİBİ GENÇ, DİNAMİK VE BİLGE İNSANLARA BU ÜLKENİN VE ARDANUÇ'UN İHTİYACI VAR. ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN. UMARIM HALKIMIZ İYİ KARAR VERİR. ALLAH UTANDIRMASIN, ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM.
Kibriye GENÇ -- 15.02.2014 00:43
Ayşe Genç'e başarılar.
Yolunuz açık olsun kutluyorum.yazıda yer alan bir karışıklığı netleştirmek istiyorum. Sadiye hanım Türkiyenin ilk kadın belde başkanı. Müfide İlhan Türkiyenin ilk kadın şehir belediye başkanı.Her ilisinide rahmetle ve minnetle anıyoruz.Yazıda yer alan fotoğrafta sadiye hanıma ait değil. Müfide ilha'ın fotoğrafı.Mersin'den yazıyorum.
 İlksen Sorguç Dinçer -- 24.12.2013 22:21

genç ve dinamik adaylara ihtiyacımız var ayşe kardeşimizi destekliyorum.ben de gümüşhane köyündenim.
 merve ballı -- 23.12.2013 23:19
BELEDİYE
Sayın kardeşim Allah yolunu açık etsin,Allah utandırmasın,Başarılarının devamını dilerim
 Ali KARA -- 03.12.2013 00:23
Asena
Gözlerindeki ışığı,yüzündeki aydınlığı seçmen sevecektir..Yolun açık olsun..
 İ.Sertel -- 02.12.2013 23:02
basarılar
yolunuz açık olsun allah utnandırmasın
 engin -- 02.12.2013 23:07
MHP
MEVLAM YOLUMUZU AÇIK ETSİN...NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...ŞAVŞATLI KOBRA KARDEŞLER...
 serkan erdem -- 02.12.2013 20:57
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com