TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTEREN YABANCI MADEN ŞİRKETLERİ!
Sami   ÖZÇELİK
19.02.2013

 

Değerli dostlar. Daha önceki köşe yazımda sizlere Türkiye’de maden faaliyeti gösteren yabancı maden şirketlerinin listesini yayınlayacağımı belirtmiştim. Türkiye’nin altın madenleri ve yabancı şirketler hakkında Mehmet Dumanoğlu’nun araştırmasını paylaşıyorum
Türkiye maden arama faaliyetlerindeki devlet tekelini kaldırmasının ardından kısa bir süre sonra, çok uluslu iştirakçilere de belirli madenleri çıkarma iznini veren düzenlemeleri yaptı. Bu düzenleme, ülkemizin yer altı kaynaklarından özellikle altın, bakır, nikel, boksit ve çinko madenlerini çıkartmak isteyen yabancı firmaları harekete geçirdi. Bunu ruhsat sahibi firmaların artışından da anlayabiliriz. 2005’te önceki yıllara göre yüzde 274’lük artışla 15 bin 149 ruhsat başvuru olurken, 11 bin 305 başvuru ruhsata bağlandı. 2006’da ise 18 bin 208 başvurudan 13 bin 866’sına ruhsat verildi. 2006’da ruhsat başvurularında bir önceki yıla göre yüzde 20, başvuruların ruhsata bağlanma oranı ise yüzde 22 arttı. Bu rakamlar içinde 51 yabancı ortaklı şirkette bulunuyor.
 Hollanda, Kanada, Almanya, İsviçre, Cayman Adaları, İngiliz Virgin Adaları’nda gelen 51’e yakın şirket arama faaliyetlerini sürdürüyor. Maden İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarında 2003 öncesi dahil, halen adına arama, ön işletme ve işletme ruhsatı düzenlenmiş 51 yabancı ortaklı şirket bulunuyor. Bu şirketlerde 1168 arama ruhsatı, 153 ön işletme ruhsatı, 267 işletme ruhsatı verildi. 51 yabancı ortaklı maden şirketi, 2006’da 1.2 milyon YTL ruhsat harcı ödedi.
MTA tarafından yapılan araştırmalarda 2005 - 2006 yıllarında Türkiye’de 12 bölgede altın maden sahası bulunmuş durumda. Türkiye’de 6 bin 500 tonluk altın potansiyeli bulunduğu hesaplanıyor. Bunun sadece 600 tonu kayıtlı rezerv durumda. İşletmeye hazır 9 sahadaki toplam rezerv ise 338 ton buna karşın bugün Türkiye’de işletilen altın yatağı sayısı sadece üç.
Bunun doğal sonucu olarak altın arayıcı firmaların gözü Türkiye’ye çevrilmiş durumda. MTA yapılan ruhsat başvurularını Bergama’dakine benzer sorunlarının yaşanmaması için ince eleyip sık dokumak durumunda. Türkiye son yıllarda altın işçiliğinin hızla geliştiği işlenmiş altın ihraç eden ülkelerden biri konumuna geldi. Ülkemizde büyüyen ve markalaşan kuyum firmaları yurt içinde pazara hakim olmalarının yanı sıra ihracata da yöneldiler. Yıllık kuyum ihracatı bir milyar doların üzerinde.
Hangi şirket nerede altın arıyor
Fronteer Eurasia: Cayman Adaları’ndan gelen şirket, Kuzey Anadolu’da yaptığı altın arama çalışmalarında 3.5 onsluk altın rezervi buldu.
 Ariana: ABD’li Türkiye’de 6.3 milyon dolarlık altın rezervi buldu. Şirket 20 milyon dolarlık yatırım yaptı.
 Ariana: İngiliz Şirket Artvin’de arama yapmak 19 arama ruhsatı aldı. Mardin Kızıltepe ve Balıkesir Sındırgı’da toplam 820 kilometrekare alanda altın arama çalışmalarını yürütüyor.
Odyssey: Tavşanlı’da altın arama çalışmalarını yürütüyor. İngiliz Ariana ile bu bölgede işbirliğine gitti. Stratex: ABD’li şirket Uşak ve Kütahya arasında bulunan Murat Dağı’nda altın buldu. Şirket ayrıca Konya İnlice, Çanakkale Dikmen, Belen Ergama üçgeni ile Eskişehir Muratdere’de de altın arama çalışmalarını sürdürüyor.
Tüprag Madencilik: Kanadalı Eldorado Gold madencilik şirketinin Türkiye temsilcisinin 5 adet altın arama ruhsatı bulunuyor. Uşak’ın Eşme ilçesindeki Kışladağ altın madeninde üretime devam ediyor. Teck Cominco: Kanadalı maden şirketi Kaz Dağlarında başta Balıkesir İvrindi, Havran, Balya, Çanakkale Ezine olmak üzere 7 mevkide çalışma yürütüyor. Şirketin aynı zamanda Artvin Cerrahtepe’de işletmesi bulunuyor.
Koza Madencilik: Ovacık’ta altın çıkaran firmanın 7 adet sahası bulunuyor. Koza madencilik ayrıca Balıkesir Havran altın madeninden çıkardığı toprağı, Bergama Ovacık’taki tesislerinde işliyor.
 Pregold Madencilik: 4 adet altın arama ruhsatı bulunuyor. Mali ve Gana’da aramalar yapan şirketin sahibi Goldaş.
-Hüseyin Avni Akyol: Yerli firmanın 1 adet işletme ruhsatı var.
 Galata Madencilik: Firma Ariana madencilikle çalışıyor. En büyük hissedarları bir İngiliz şirket.
 Doğu Truva Madencilik: Teck Cominco’nun desteklediği Fronteer’e ait firmanın Çanakkale Bayramiç’te bir arama sahası bulunuyor.
Kuzey Truva Madencilik: Kanada’lı Teck Cominco’nun desteklediği Fronteer firmasına ait. 6 noktada arama yapıyor. Hepsinin işletme ruhsat var.
 Çanakkale Madencilik: 3 adet arama ruhsatı bulunuyor.
 Global Madencilik: Çanakkale Kocayayla köyünde altın araması yapıyor. İşletme ruhsatı için başvuruda bulunan şirket gerekli izinlerin ardından üretime başlayacak.
Türkiye’nin milli güvenliği açısından asıl önemli olan dış kaynaklı sivil toplum örgütleridir. Bunlar ülkeyi örümcek ağı gibi kuşatıp, kara propagandalarını diledikleri gibi uygulayabilmektedirler. Halkımıza kendi menfaatleri doğrultusunda kötü emellerini enjekte ederek yardım kisvesi altında Türkiye’de kendi ülkelerinin sempatizanlarını yetiştirmeye çalışmaktadırlar. BU tip NGO’lar;
A.   Türkiye’yi Türklerden daha iyi tanıyarak ve hizmet ettiği ülkenin istihbarat personelini çalıştırarak Türkiye üzerindeki emellerine ulaşmayı hedefliyorlar.
B. Her türlü etnik-dinsel mezhepsel karışıklık çıkartabilirler.
C. Toplumsal-siyasal-ekonomik hatta genetik alanlarda çalışmalar yapabilirler.
Ç. Yerel basın ve yönetimlerde-üniversitelerde-sendikalarda-kamu kurum ve kuruluşlarda, kısaca stratejik öneme sahip birimlerde ‘ETKİ AJANI’ ve ‘ ÜLKELERİN SEMPATİZANI’ yetiştirebilirler.
D. ULUS-DEVLET yapısını bozabilirler.
E. Yaptıkları propaganda sayesinde faaliyet gösterdikleri bölge halkının milliyetçi duygularının körelmesine sebep olabilirler.
F. Ülkenin tarih bilgisi verecek olan kurum ve kişilerine ulaşarak, kendi menfaatleri doğrultusunda tarih bilgilerinin aktarılmasını sağlayıp, yeni nesillerin milliyetçi duygularının körelmesine sebep olabilirler.
G. Türkiye’deki eğitim kurumlarının içine girerek, bu üniversite ve okullarda eğitim gören Türk çocuklarının kendi ülkelerinin sempatizanı durumuna getirebilirler.
H. Türkiye’yi etnik bakımdan bölerek devletin bölünmez bütünlüğüne karşı girişim içinde olabilirler.
I. Gençlerin kazanılmasına önem vererek, gençlere kendi ülkelerinde burs verip, kendi amaçları doğrultusunda kullanabilmeliler.
Cerattepe’deki madencilik konusu bu yazıyı yazma ihtiyacı doğurdu. Madencilik faaliyetleriyle uğraşan şirketlerin neler yaptıklarını da bu şekilde öğrenebiliyoruz.
ESEN KALIN.

Bu makale 28704 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 1 )
başköye yazık edilmesin
sadece murgulun değil artvinin en yeşil bölgelerinden,balta girmemiş ormanlarla kaplı başköy köyünde bakır madeni ocağı yapılmak isteniyor.bu doğa katledilirse çok yazık olur.haftaya perşembe günü çed için toplantı yapılması planlanıyor.lütfen bu konuyu gündeme getirin.insanları bilinçlendirin işte haberin bağlantısı http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=murgul+ba%C5%9Fk%C3%B6y+bak%C4%B1r+%C3%A7ed&source=web&cd=5&cad=rja&ved=0CD8QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.haberler.com%2Fartvin-de-ced-surecine-halkin-katilimi-toplantisi-4346236-haberi%2F&ei=MTojUcHFA6v74QToq4Fg&usg=AFQjCNGVV0mUK27PmVV3kaWKbuKJAuf-ww
 murgul -- 19.02.2013 10:39
08Haber Yazarlar
Mithat TAHTALI
Sevil Işık TOPARSLAN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56
E-Posta: radyo08@hotmail.com