HES’LER EKOLOJİYİ DE İKLİMİ DE BOZUYOR!..
Sami   ÖZÇELİK
04.09.2013

 Derelerin kurumasıyla 08 Haber gazetesi olarak bu konuyu çok önemsedik. Dereleri, vadileri bir bir geziyoruz. Artvin’deki dereler her yıl azalırlar. Ama bu yıl görülmemiş bir kuraklık söz konusu. Dereler kuruyor. Köylüler sulama suyu için bir birleriyle kavga ediyor. Tarlalarını, bağların, bahçelerini sulayamayan emekçi eller, Güneş’te kavrulmuş köylüler zor günler yaşıyor.

İşte tam bu noktada insanın” Bu derelerde HES’lerin ne işi var?” sorusunu bağırarak, haykırarak yetkililere, ülkeyi idare edenlere sormak istiyor!.. Artvin Derelerinde HES yapamazsınız beyler!. Yaptığınızı kâr sayın ve bu projelerden derhal vazgeçin!  Bakın dünkü köşe yazımın adı kuruyan sadece Melo değil şeklindeydi.  Daha ne haberler gelecek? Tabii insanlar her geçen gün bilinçlendi, gerçeği gördü. Bu projelerin içinde kötü kokular yayan  tanımlanamayan “ufo” vari şeyler var!
 
Ben orta yaş bölümüne gelmiş, yaşlılığa doğru hızla giden 70 kuşağından bir vatandaşım. Umudum gençliktedir. Biz, bugün var yarın yok olabilecek tehlikeli yılların içinde yaşıyoruz. Özellikle 40-60 yaş arasındaki birçok inanın ani gitmesi bugünün bir gerçeğedir. Çünkü en ağır yükü bizim kuşak çekiyor.
 
Büyük bir pres içinde adeta nefes almaya çalışıyor! Yaşam mücadelesi veriyor. Her yönden böyle. Kültürel, ekonomik, siyasi… Nerden bakarsanız bakın bu kadar yük ve stres insan ağlığını bozuyor. Bu da ani gitmek için yeterince büyük bir delildir. Hani derler ya; “Adam turp gibiydi. Ne oldu da birden gitti” diyorlar ya. Beyler tuzun koktuğu bir dönmede turpun delinmesi bir şey değil!
 
 Ancak yüreğimize su serpen gelişmeler, örnekler de yaşanmıyor değil. 21 yaşında bir Üniversite öğrencisi HES’lerle ilgili kesin kanaate vardıktan sonra güzel bir yazıyı kaleme alıp sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla bana ulaştırıyor. Adını yazmamış. Ama çok güzel, herkesin anlayabileceği dilden, öz Türkçeyle yazmış.
 
HES KONUSUNDA BİLİNÇLİ MİYİZ?..
 
“Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür ama kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.” (Tolstoy)
 
Son yıllarda ülkemizde gündem konusu haline gelen HES ne demektir? Ülkemiz için HES gerekli midir? HES’lerin faydaları ve zararları elbet ki vardır bunlar nelerdir? Peki bu konuda millet olarak ne kadar bilinçliyiz?
 
Kendimden bahsedeyim henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Üniversite okuyorum sonuçta bilgili fikir sahibi bir kişi olmalıyım diye bir görüş ortaya çıkıyor ilk bakışta. Ancak bu konuda hiçbir fikrim yoktu ve HES konusunda olumlu düşünüyordum çünkü yeni bir istihdam alanı ve ülke olarak gelişmemizde bir adım daha diye bakıyordum. Ta ki 27.10.2010 tarihinde “Kocaeli Öğrenci İmecesi” nin düzenlediği bir konferansa katılana kadar.
 
Konferansta okulumuz Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Yr. Doç. Örgen Uğurlu ve Düzce HES bölgesinde yaşamını sürdüren Tayfun Habiçoğlu aydınlanmamıza yardımcı oldular. Teşekkürlerimi sunuyorum. Belirtmek istiyorum ki HES konusunda da millet olarak bilinçsiziz. Dilim döndüğünce, öğrendiğim kadarıyla yukarıdaki soruların cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Elbette hatalarım olacaktır, yanlışlarımı belirtin ki birlikte doğruları öğrenelim, millet olarak bilinçlenip ülkemiz için doğru olanın peşinden gidelim… Duyarlılığınız için şimdiden teşekkür ederim…
 
HES NEDİR?
 
HES su gücünden faydalanarak enerji elde etmek için akarsulara kurulan hidroelektrik enerji santralinin kısaltılmışıdır. Hidroelektrik enerji hızla akan suyun enerjisiyle döndürülen elektrik jeneratörlerinden elde edilen elektriktir. Hidroelektrik enerji santralleri içme, kullanma ya da sanayi suyu sağlamak amacıyla ırmakların önü kesilerek oluşturulan baraj göllerinde kurulmaktadır.
 
Hidroelektrik santralin ana bölümleri cebri borular, hidrolik türbinler, jeneratörler, transformatörler ile su akışını ve elektrik enerjisi dağıtımını denetleyen yardımcı donanımlardır. Cebri borular suyu aşağıya doğru türbinlere ileten büyük borular ya da tünellerdir. Türbinler, akan suyun hidrolik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren makinelerdir. Transformatörler üreteçlerden elde edilen alternatif gerilimi uzak mesafelere iletmek üzere çok yüksek gerilim değerlerine yükseltmekte kullanılır.
 
HES’in Zararları:
 
1. Hidroelektrik santralin çalışması için suyunun kullanılacağı derelerdeki doğal hayatın devamı üzerinde zararlar söz konusu olabilir. Bu zararlar derelere yeterli ‘can suyu’ bırakılması ve etkin-yerinde denetim ile giderilebilir.
 
2. Santral inşası çalışmalarının çevresel tahribata yol açması ve çevreye gerekli özenin gösterilmemesinin yol açacağı tahribat sorunları gündeme gelebilir. Özellikle derenin bir yerden başka bir yere akıtılması için kanalların yapılması esnasında ormanların tahrip edilmesi riski bulunmaktadır.
 
3. Sulama amacıyla kullanılan dere sularından bu amaçla faydalanma imkânının sınırlandırılmasının veya tamamen ortadan kalkmasının, yöredeki tarımsal üretime olumsuz etkileri olacaktır.
 
4. Yöre insanının HES’lerin faydaları ve zararları ile ilgili eksik ve yanlış bilgilendirilmesi neticesine oluşacak tepkilerin yol açacağı olumsuz durumlar da dikkate alınmalıdır.
 
5. Devletin alım garantisi nedeniyle oldukça cazip olan hidroelektrik santral işletmeciliğinin çok sayıda faaliyete geçmesinin, çevresel etki açısından yöreye olumsuz etkileri olacaktır.
 
6.Hastalıklarda artışlar yaşanabilme olasılığı yüksek.
 
7.Barajlarda meydana gelecek buharlaşmadan dolayı topraktaki tuzluluk oranı artacak verimli tarım arazilerimizi yavaş yavaş yok edeceğiz.
 
8.Sismik hareketlerde ve erozyon, sel gibi doğa olaylarında olası bir artış söz konusu.
 
Maddelerde de görülebileceği gibi faydaları olası zararlar teziyle, hatta tezden de öte gerçekler bunlar, çürütülmüş. Bu yüzden faydaları üzerinde fazla durmak istemiyorum, zaten zararlar faydalarının sözde olduğunu belirtmeye yetmiş.
 
Çevresel atık ve kirliliğin söz konusu olmadığı, boşa akan suların değerlendirilebileceği, ekonomik anlamda dışa bağımlılığın azalacağı belirtilmiş. Ancak zararları okuduğumuzda bunları kabul etmenin mümkün olmadığını anlamamak için kör olmak gerek.
 
Suyun kullanıldığı alanlarda doğal hayat olumsuz etkilenebilirmiş, yeterli can suyu bırakılamayabilirmiş, çevresel tahribat olabilirmiş, yöre halkı fazla bilinçlendirilmiyor neden acaba(?) devletin 25 yıl alım garantisi devlet için bir yük değil midir,
 
200 yıl ömrü olduğu söylenen bu santrallerin yaklaşık 30 yıllık bir ömrü olduğunu ve bu santralleri yaptırmak için yabancı ülke firmalarının ülkemiz firmalarını taşeron olarak kullandığı da ayan beyan ortadayken ve HES projesi onaylanan bir bölgenin suyunu kullanımının, bildiğim kadarıyla 49 yıl boyunca,
 
Tüm haklarıyla firmaya ait olduğunun neresini kabul edebiliriz..!!!..soruyorum sizlere..??? Ülkemizde şu anda 300’ün üzerinde hidroelektrik enerji santrali projesi var. Hidroelektrik santrallerin sisteminden geçen suların kalite ve miktarında değişiklik olmayacağından bahsediliyor.
 
Peki neden projelerin YÜKSEK bir kesimi içme suyu olarak ve tarımda kullanılan akarsular üzerinde yapılıyor? Barajlarda buharlaşma görülmesinden dolayı toprakta tuzluluk oranının artacağı, verimli topraklarımızın tahrip edileceği konusunda da mı sessiz kalacağız!
 
Ecdadımız bu verimli toprakları elde edebilmek için savaşıp kanını dökmedi mi? Atalarımızın kanıyla sulanan bu toprakları şimdi elimizle bir hiçe mi dönüştüreceğiz!
Uyanıp ayağa kalkmanın, yanlışlar karşısında durmanın, değerlerimizi korumanın zamanı geldi de geçiyor bile…UYAN TÜRKİYE UYAN…
 
Genç arkadaşımız HES’in  (sözde) faydalarını da yazmıştı. Ancak HES’in zararları kısmı faydalarını bir bir yalanladığı için yazıp da yer kaplamaya gönlüm razı olmadı. Faydalar faraziye üzerine yazılmışken zararlar ise bilimsel gerçeklere ve yaşanılan tecrübelerle belirlenmiştir.
ESEN KALIN.
 

Bu makale 1216 kez okundu.

Yazarın Diğer Yazıları
Bu Habere Yapılan Yorumlar ( 0 )
08Haber Yazarlar
Sevil Işık TOPARSLAN
Güner YALÇIN
GÜLDEN TAŞ
www.08haber.com
Anasayfa - Künye - Foto Galeri - Rehber - Üyelik - Ziyaretçi Defteri - BizeYazın - İletişim - Webtv - 08 Röportaj - Haber Slayt - Güncel - Politika - Eğitim - Röportaj - Yaşam - Sağlık - Magazin - Spor - Kültür - Sanat - Çevre - Ekonomi - Teknoloji - 08Tv Canlı Yayın
Copyright © 2009 Tüm Hakları Saklıdır. [All Rights Reserved] 08 Radyo Televizyon Yayıncılık ve Organizasyon A.Ş.'ye aittir.
Dere Mah. Halitpaşa Cad. No:45/2 - ARTVıN - Telefon: (466) 212 68 56 - 212 70 71
E-Posta: radyo08@hotmail.com